Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Uwaga!!! informacja archiwalna

Program - Noc Poezji 2021

Teatr KTO

ul. Zamoyskiego 50, Kraków Pokaż na mapie

8 października

14.00

„Złapać czas na gorącym lenistwie” - spotkanie poetyckie z Sebastianem Brejnakiem

 

Poeta i muzyk, doktorant literaturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor monografii naukowej Niepokój. Nowoczesność w świetle anachronicznych konfiguracji doświadczenia „nieswojości” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2019), tomu poetyckiego „Filo” (Wydawnictwo Literackie, 2020) oraz – wraz Ewą Lipską – książki „Wirujący ogon antylopy” (Austeria, 2021)

 

Prowadzenie: Bronisław Maj

Organizator: Teatr KTO

 

16.00

Spotkanie z poezją Zofii Żółtko z udziałem autorki

 

Prowadzenie: Bronisław Maj

Organizator: Teatr KTO

 

 

9 października

15.00

Et in Arcadia ego… – czytanie performatywne poezji Tadeusza Różewicza

według wyboru Bronisława Maja

 

Organizator: Teatr KTO

Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta

ul. Nowaczyńskiego 1, Kraków Pokaż na mapie

8 października

15.00 – 17.00

„OKNA” – Biesiada poetycka

 

Prezentacja wybranych utworów Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poetów będących patronami roku 2021, a także twórczości mieszkańców Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie i zaprzyjaźnionych krakowskich domów pomocy społecznej.

 

ORGANIZATORZY: Stowarzyszenie na rzecz Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie oraz osób niepełnosprawnych i Teatr KTO.

 

W związku z sytuacją epidemiczną wydarzenie jest adresowane do mieszkańców DPS

 

9 października

15.00-17.00

Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta

ul. Adolfa Nowaczyńskiego 1

„OKNA”: „Ziarenko piasku”

Przedstawienie teatralne z udziałem mieszkańców Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie do tekstu mieszkańca tego Domu pana Mirosława. „Ziarenko piasku” jest opowieścią o tym, jak przejść od poczucia osamotnienia do doświadczenia przynależności do wspólnoty…

 

ORGANIZATORZY: Stowarzyszenie na rzecz Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie oraz osób niepełnosprawnych i Teatr KTO.

 

W związku z sytuacją epidemiczną wydarzenie jest adresowane do mieszkańców DPS

 

19:00-22.00

Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta

ul. Adolfa Nowaczyńskiego 1

„OKNA” – projekcja multimedialna

Projekcja utworów poetyckich mieszkańców Domu oraz zaprzyjaźnionych krakowskich domów pomocy społecznej na ścianach budynku Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie przy ul. Nowaczyńskiego 1, w taki sposób, aby stały się dostępne dla każdego zainteresowanego spoza DPS. W tak metaforyczny sposób nastąpi połączenie świata mieszkańców dps-ów ze światem zewnętrznym. Kolejny raz „okna” zostaną otwarte…

 

ORGANIZATORZY: Stowarzyszenie na rzecz Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie oraz osób niepełnosprawnych i Teatr KTO

 

 

De Revolutionibus Books&Café

ul. Bracka 14, Kraków Pokaż na mapie

8 października

18:00

Spotkanie autorskie z poetką –Justyną Tomską

 

Poetka. We wrześniu 2021 r. ukazał się jej debiutancki tom wierszy „List do patomorfologa” (Wydawnictwo Znak),wyróżniona w Konkursie na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej 2019, laureatka kilku konkursów poetyckich oraz Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO

 

Prowadzenie: Marcin Świątkowski

Organizatorzy: Fundacja KONTENT, KBF i Wydawnictwo ZNAK

 

9 października

16.00

Premiera 18. numeru magazynu KONTENT

KONTENTOWA NOC POEZJI

 

Działający od czterech lat magazyn konsekwentnie realizuje formę publikacji poezji i prozy zawsze z towarzyszącym im komentarzem krytycznym. Od samego początku ukazaniu się nowego numeru towarzyszy wydarzenie, które podkreśla zetknięcie słowa poetyckiego/prozatorskiego z krytyką literacką. Premiery te na stałe wpisały się w mapę kulturalnych wydarzeń Krakowa i od 2018 są częścią Nocy Poezji. Podczas premier redakcja zaprasza poetki i poetów oraz krytyczki i krytyków, a także autorki i autorów prozy do dyskusji nad opublikowanymi tekstami. Twórcy i krytycy będą się stykać i konfrontować, a być może zgadzać i mówić jednym głosem – tak czy inaczej po raz kolejny wspólnie udowodnią, że poezja (szczególnie ona) ani trochę się nie starzeje i wciąż wzbudza emocje.

 

Uczestnicy: Piotr Borkowicz, Paweł Harlender, Michał Koza, Katarzyna Trzeciak, Gustaw Owczarski, Łukasz Kraj, Kacper Szpyrka, Radosław Jurczak.

 

Organizator: Fundacja Kontent

 

18:00

Spotkanie promocyjne wokół antologii „KONTENT wybrany”

KONTENTOWA NOC POEZJI

 

Antologia, zbierająca poezję i krytykę z 14 numerów czasopisma KONTENT to przeszło 40 autorów, ok. 60 utworów poetyckich i 20 tekstów krytycznych z czterech lat działalności czasopisma. To przegląd większości nazwisk, które w tym czasie zagościły na arenie poetyckiej – szczególnie krakowskiej. Wydarzenie przybierze formę panelu dyskusyjnego. Z redaktorami antologii – Weroniką Janeczko i Marcinem Świątkowskim oraz autorem posłowia Jakubem Skurtysem – porozmawia krytyczka – Katarzyna Trzeciak

 

Organizator: Fundacja Kontent

 

Centrum Kultury Podgórza

ul. Sokolska 13, Kraków Pokaż na mapie

8 października

18.00

Happening muzyczno-poetycki „Miasto, maszyna, dźwięków masa” inspirowany twórczością Tadeusza Peipera

 

Zaprezentowana zostanie specjalnie skomponowana muzyka elektroakustyczna, wykorzystująca sopran, komputer, roboty dźwiękowe przetwarzające masę dźwięków, a także maszyny tworzące nowe brzmienia, zgrzyty, świsty, odgłosy miasta.

Wystąpią: Blanka Dembosz-Tondera – śpiewaczka, interpretatorka wierszy Tadeusza Peipera oraz Krzysztof Gawlas – kompozytor utworów inspirowanych twórczością Tadeusza Peipera (realizacja life electronics, konstrukcja robotów dźwiękowych, które będą przetwarzały wybrane wersy poezji awangardzisty)

 

Organizator: Centrum Kultury Podgórza

 

PONADTO:

Gra terenowa „Podgórze Peipera” – szlakiem cytatu „Wielbiłem drogi którymi wśród podartych widnokręgów dym złota wjeżdża w miasto”

 

W dniach od 2 do 7 października Centrum prowadzi grę terenową poświęcona poezji Tadeusza Peipera pt. „Podgórze Peipera” – szlakiem cytatu „Wielbiłem drogi którymi wśród podartych widnokręgów dym złota wjeżdża w miasto”, w nietypowej, spacerowo-internetowej formie.

Zgłoszenia można kierować na adres: edukacja@ckpodgorza.pl

 

Organizator: Centrum Kultury Podgórza

 

 

Cafe NOWA Księgarnia

Osiedle Zgody 7, Kraków Pokaż na mapie

8 października

18.00

NOWA Siła poezji

Otwarcie wystawy ilustracji Agaty Dębickiej „Wiersze pokolorowane”

 

Wystawa wyboru grafik Agaty Dębickiej, powstałych na potrzeby tomu „Wiersze do kolorowania” Michała Zabłockiego

 

Organizatorzy: Fundacja Faktor Kultura, KBF

 

9 października

19.00

Nowa siła poezji: „Nowe wiersze sławnych poetów”

 

Spotkanie z Grzegorzem Uzdańskim - autorem bloga i książki o tym samym tytule. Książka miała premierę 2 czerwca 2021, wydało ją Wydawnictwo Znak. Autor „podszywa” się pod poetyckich gigantów i układa wersy o współczesnych problemach, stylizując tekst na Mickiewicza, Szymborską, Różewicza i wielu innych. Uzdański ma świetne oko i ucho - potrafi wyłapać detale pozwalające na oddanie stylu konkretnego autora, co sprawia, że czytelnik czuje, jakby rzeczywiście dostał do rąk nowy wiersz ulubionego poety. W jego tomie Jan Kochanowski kibicuje polskiej reprezentacji. Juliusz Słowacki snuje się po centrum handlowym. Wisława Szymborska pisze status na facebooka. Sylvia Plath walczy z dekoderem. Ignacy Krasicki pracuje nad profilem randkowym. Grzegorz Uzdański komentuje współczesną rzeczywistość, mistrzowsko naśladując styl największych poetów w historii

 

Organizatorzy: Fundacja Faktor Kultura, KBF

 

10 października

11.00 

NOWA siła poezji: „Wiersze do kolorowania

 

Spotkanie dla najmłodszych czytelników z Agatą Dębicka i Michałem Zabłockim - autorami tomiku „Wiersze do kolorowania 2. Na czas kwarantanny i po”. Spotkanie autorskie połączone z warsztatami graficznymi, podczas którego dzieciaki nie tylko poznają książkę, ale także zobaczą, że poezja inspiruje na wielu płaszczyznach.

 

Organizator:  Fundacja Faktor Kultura

Centrum Kultury Podgórze - Klub Wola Duchacka

ul. Malborska 98, Kraków Pokaż na mapie

8 października

18.00

Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon

Pamiętnik artysty –Wieczór Norwidowski

 

Teksty C. K. Norwida, jak i ich wybór, podporządkowane zostaną Norwidowskiej koncepcji aktywnej roli widza jako odbiorcy sztuki. Sztuki zaprezentowanej w poetyckich ekfrazach. Spotkanie słowno-poetyckie dopełni występ Teatrzyku „Śmieszna Środa", który zaprezentuje absurdy niezrozumienia, a częściej nieznajomości, twórczości Norwida.

Wystąpią: Jacek Aleksander Sojan (słowo krytyczne), „Norwidiada” - teatrzyk Śmiesznej Środy w składzie: Leszek Kaszkur (autor tekstu), Jaro Gawlik i Krzysztof Janik

Prowadzenie: Beata Anna Symołon i Jacek Aleksander Sojan

 

Organizatorzy: Centrum Kultury Podgórza - Klub Wola Duchacka oraz Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon

 

 

Cafe Szafe

ul. Felicjanek 10, Kraków Pokaż na mapie

8 października

19.00-20.30

NIE JESTEŚMY SAMI

MATECZNIKI JĘZYKA: premiera książki „Dzikie mięso” Mariana Pilota

 

„Dzikie mięso” to prawdopodobnie najbardziej radykalny utwór powstały w języku polskim. Jego oryginalność polega na tym, że zamiast języka polskiego w liczbie pojedynczej autor używa języka polskiego w liczbie mnogiej. Marian Pilot pisze książkę nie w oficjalnej polszczyźnie, ale we wszystkich dostępnych gwarach, dialektach i odmianach języka polskiego. W książce laureata nagrody Nike odzywają się zatem języki z tysięcy polskich mateczników, czyli niewielkich społeczności posługujących się niestandardową polszczyzną. To książka o religii, bólu, miłości, wyzwiskach. To także literatura niekreatywna, plagiat nad plagiatami. Zdania, wyrażenia, frazy zaczerpnięte są z wcześniej istniejących tekstów, zapisów, listów, wspomnień. Konceptualna literatura ludowa na pograniczu prozy i poezji. Autor połączy się z krakowską publicznością zdalnie. Rozmowę poprowadzi Piotr Marecki

 

Organizator: Fundacja Korporacja Ha!art

STACJA BADAWCZA OUTSIDER ART (Galeria Outsider Art)

ul. Kalwaryjska 29, Kraków Pokaż na mapie

8 października

19. 30

Dom spokojnej młodości Ewy Lipskiej

 

Koncert poetycki muzyki abstrakcyjnej do poezji Ewy Lipskiej z tomu „ Dom spokojnej młodości” w wykonaniu Zespołu Dropsy

Poezja Ewy Lipskiej o przemijaniu, starości i bezczelnej młodości dała zespołowi niezwykłe metafizyczne napięcia do tworzenia muzyki. Słowa poezji Lipskiej mieszają się z abstrakcyjną muzyką Dropsów w sposób metafizyczny.

 

Zespół Dropsy gra w składzie: Redink (modular syntezator), Jarko Muzykant (syntezatory on-line, melorecytacje, sampler, głos), Grzegorz Ungeheuer (gitara)

 

Organizator: Stowarzyszenie Skałka na Skałce

 

Klub Aneks

ul. Mycielskiego 11, Kraków Pokaż na mapie

9 października

10.00

,,W zaczarowanym świecie poezji o… wierszach” – konkurs recytatorski dla dzieci

 

Finał kolejnej odsłony konkursu recytatorskiego z cyklu „Mój świat”. W tym roku tematem przewodnim konkursu będzie motyw samych wierszy i ich tworzenia czyli poetycki autotematyzm pojawiający się również w poezji dziecięcej – mamy nadzieję zaprosić młodych recytatorów do zastanowienia się nad samą formą liryki i ich znaczeniem w życiu młodych ludzi. Wiersze dostosowane do wieku uczestników konkursu, mówiące o poezji, poetach, sile literatury i jej miejscu w życiu młodych recytatorów zostaną wybrane przez opiekunów i nauczycieli, w porozumieniu z organizatorami konkursu

 

Organizator: Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta

 

 

Miejsce zbiórki: przed budynkiem Teatru Ludowego

Osiedle Teatralne 34, Kraków Pokaż na mapie

9 października

11.00

Nowohucki Spacer Poetycki: Wisława Szymborska

 

Wycieczka po Nowej Hucie szlakiem poezji! W pierwszej edycji nowohuckich spacerów, zmierzymy się ze stereotypami, których pełno w narracjach o Wisławie Szymborskiej. Wiemy, że bywała w Nowej Hucie. Przyciągały ją wystawy, wydarzenia kulturalne, ale najczęściej mieszkający tu przyjaciele. Zachęcamy do jesiennego spaceru z poezją w tle. Planowany czas spaceru: ok. 1,5h

 

Organizator: Fundacja Faktor Kultura i KBF

 

Rynek Główny

, Kraków Pokaż na mapie

9 października

12.00-13.00

Rynek Główny, w pobliżu Studzienki Walentego Badylaka

Liberty Poem – Czy ten wiersz jest legalny?

 

Kolejna odsłona performansu poetyckiego Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera „Liberty Poem”. Pierwsza demonstracja tego wiersza odbyła się we wrześniu 2011 r. na Wall Street w Nowym Jorku, następne m.in. w Chicago, Tajpej, Tokio, Brukseli, Wiedniu, Wenecji i Krakowie, za każdym razem przybierając inną formę.

 

Organizator: Biblioteka Kraków

 

 

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży

ul. Wietora 15, Kraków Pokaż na mapie

9 października

12.00-15.00

„SŁOWO DAJĘ”– poetycka gra miejska

 

Propozycja dla dzieci  i dorosłych – rodzin, grup rówieśniczych i indywidualnych uczestników - wszak wszyscy tworzymy wielką Rodzinę Krakowską. Uczestnicy otrzymają mapkę, po czym wyruszą na spacer, podczas którego zdobywać będą kolejne „bazy” ulokowane w rozmaitych punktach krakowskiego Kazimierza. Zdobywając wszystkie „bazy” uczestnicy otrzymają w częściach wiersz w losowej kolejności, który na mecie (w SCKM) złożą w całość. Po przeczytaniu całego utworu, stworzą w ogrodzie SCKM fragmenty instalacji, która będzie interpretacją bądź reinterpretacją przyniesionych utworów

 

Obowiązuje mailowa rejestracja uczestników: wszyscyobecni@gmail.com

 

Organizator: Fundacja Wszyscy Obecni i Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie.

 

18.00

po nas wszystko zamknie się na jedne drzwi” według Mirona Białoszewskiego

 

Spektakl na podstawie tekstów Mirona Białoszewskego porusza problem dominacji instytucji nad jednostką – szpital jako zbiurokratyzowany twór, jako  system bezdusznych zasad. W przedstawieniu konfrontujemy świat uczuć Pani Koch z bezwzględną machiną szpitalną. W rytualnych czynnościach szpitalnych odnajdujemy cierpienie i tragizm ludzkiego życia. Sceniczne „dzianie się” wymusza słowo – coraz bardziej skrótowe, degradujące się. Aria szpitala zbiera rozmaite głosy, odtwarza także sam proces mówienia. Słowo szuka dla siebie znaczenia – może umrzeć lub narodzić się. Spektakl powstał w wyniku realizacji projektu „Donosy pandemicznej rzeczywistości”, polegającego na próbie odczytania poezji Białoszewskiego w kontekście współczesności, sprowokowania dialogu na temat roli poezji w czasie kryzysu, jakim doświadczyła nas pandemia i związana z nią izolacja, osamotnienie

 

Organizator: Stowarzyszenie EKSIT

Spółdzielnia Ogniwo

ul. Smolki 11a, Kraków Pokaż na mapie

9 października

14.00-16.00

NIE JESTEŚMY SAMI

ESEJ W PRANIU: Biedrzycki, Bielicki, Malek, Ryba, Kujawa

 

Cykl „Esej w praniu” stanowi praktyczną przymiarkę do prezentacji ujęć rozważań Dawida Kujawy. U podstaw przemyśleń krytyka leży rozdźwięk między czytelnikami i ich doświadczeniami lekturowymi, a preferowanymi przez polską humanistykę teoriami. Chodzi więc nie tylko o to, żeby wyzwolić myślenie o poezji i wyobraźni od tak pojętej, bezproduktywnej już żonglerki zapożyczonymi terminami, ale też odzyskać sposób mówienia o niej w oparciu o realnie istniejące siły społeczne. Tego rodzaju nowatorska refleksja nie znajdzie dla siebie miejsca w akademickiej humanistyce. Zbyt ważny jest oddolny, lokalny i antyinstytucjonalny aspekt kształtowania się ekstatycznej dykcji, by proces ten mógł zostać uchwycony i zdefiniowany w sztywnych ramach naukowego literaturoznawstwa. Kujawa uważa jednak, że dla stanu krytyki refleksja ta może być przełomowa – dotyczy ona tego, co dziś w poezji spotyka się z rosnącym zainteresowaniem (widać to szczególnie wyraźnie w książkach debiutantów i w ich recepcji). Krytyk-eseista wspólnie z wybranymi bohaterami swojej książki podejmuje partnerską rozmowę o wątkach i rozpoznaniach przedstawionych w tomie „Pocałunki ludu”

 

Organizatorzy: Fundacja Korporacja Ha!art, Spółdzielnia Ogniwo, Krakowska Szkoła Poezji im. A. Fredry

 

16.00-16.30

Siła przyciągania, odsłona pierwsza. Poezja i nowe media

Pokaz intermedialny na podstawie wiersza prezentowany przez Krzysztofa Pietrala i Grzegorza Kaliszuka

 

Poeta, artysta multimedialny i uczestnik Krakowskiej Szkoły Poezji im. A. Fredry Krzysztof Pietrala oraz artysta sztuki video Grzegorz Kaliszuk przedstawią efekt swojej kolaboracji artystycznej w postaci instalacji intermedialnej w oparciu o jeden z wierszy Krzysztofa Pietrali z przygotowywanego tomu pt. Story Jones

 

Organizator: Spółdzielnia Ogniwo

 

16.30-19.15

Siła przyciągania, odsłona druga. Freestyle o jednym wierszu

 

Uczestniczki i uczestnicy, poetki i poeci Krakowskiej Szkoły Poezji im. A. Fredry – autorki i autorzy tomów poetyckich opublikowanych w okresie działalności KSP – przedstawią po jednym swoim wierszu, wraz z autorskim komentarzem lub analizą, opowieścią o kulisach i okolicznościach powstania utworu, bądź inną formą paratekstu. Całość złoży się na wielopostaciowy freestyle i świętowanie spotkania wierszy, a także osób piszących i czytających.

O wierszach freestylują: Agata Jabłońska, Patryk Kosenda, Małgorzata Oczak, Olga Rembielińska, Mariusz Sambor, Przemysław Suchanecki. Prowadząca: Natalia Rojek

 

Organizator: Spółdzielnia Ogniwo

 

10 października

18.00-20.00

Siła przyciągania, odsłona trzecia. Poeta i jego tłumacz

Robert Rybicki i Mark Tardi: siła przyciągania poezji poza granice języków i kontynentów

 

Robert „Ryba” Rybicki jest charyzmatycznym poetą-eksperymentatorem, innowatorem w dziedzinie poetyckiej polszczyzny. Jest również animatorem wspólnoty skupionej wokół poezji, pomysłodawcą i współzałożycielem Krakowskiej Szkoły Poezji im. A. Fredry. Mark Tardi jest amerykańskim poetą, wykładowcą, badaczem literatury i tłumaczem. W bieżącym roku w USA ukazał się tom poetycki Roberta Rybickiego pt. Dar Meneli (m.in. nagrodzony w 2018 r. Górnośląską Nagrodą Literacką „Juliusz”) w przekładzie Marka Tardiego, pt. The Squatters’ Gift. Wiersze Rybickiego w przekładach Tardiego spotkały się z dużym zainteresowaniem i doskonałym przyjęciem publiczności anglojęzycznej. Na spotkaniu podczas Nocy Poezji poeta i jego tłumacz podzielą się refleksjami i opowieściami o procesie przekładu wymagającej treściowo i formalnie poezji z języka polskiego na angielski

Prowadząca: Aleksandra Małecka

 

Organizator: Spółdzielnia Ogniwo

Filia nr 53 Biblioteki Kraków

Osiedle Stalowe 12, Kraków Pokaż na mapie

9 października

15.00

Poezja to stan umysłu: Spacer z Norwidem

 

Podczas wycieczki po Krakowie prowadzonej przez historyka odwiedzimy miejsca, w których był C. K. Norwid i wskażemy związki tych miejsc z jego twórczością. Szczególną uwagę zwrócimy na miejsca, które stały się podwalinami powstania utworów „Wanda” i „Krakus. Książę nieznany”. Relacja ze spaceru zostanie zarejestrowana i zaprezentowana w formie krótkiego reportażu filmowego opublikowanego na kanałach społecznościowych Biblioteki Kraków. Nagranie uzupełnione zostanie o tłumaczenie na PJM i napisy

 

Organizator: Biblioteka Kraków

 

Zbiórka pod Starą Synagogą

ul. Szeroka 24, Kraków Pokaż na mapie

9 października

15.30

Poezja Żydów polskich/Поэзия польских евреев spacer tematyczny w języku rosyjskim i polskim z wykorzystaniem urządzeń mobilnych

 

Akcja artystyczno-integracyjna środowiska żydowskiego w Krakowie oraz środowisk rosyjskojęzycznych gości, rezydentów i mieszkańców miasta. Przedstawienie poetyckiej drogi i dorobku (związanego z Krakowem i Kazimierzem) poetów, którzy przeżyli swoistą izolację związaną z ich losami, żydowskim pochodzeniem, burzliwymi czasami, w których żyli. Na całym świecie znani są polscy artyści żydowskiego pochodzenia – Bruno Schulz, Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Zuzanna Ginczanka, Mordechaj Gebirtig oraz Józef Bau. W trakcie spaceru przedstawione zostaną fragmenty utworów poetyckich w kilku językach (polski, jidisz, rosyjski, ukraiński). Uczestnicy będą mogli, korzystając z multuimediów, zobaczyć w QR kodach, na planie zwiedzania: postacie, fotografie, biogramy, wiersze (po polsku i rosyjsku). Oprowadzanie odbędzie się w języku polskim i rosyjskim z wykorzystaniem techniki multimedialnej (tablet, smartfon, urządzenia mobilne uczestników spaceru).

Organizator: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce – Oddział w Krakowie

 

W razie ulewnego deszczu w dniu 9.10. spacer odbędzie się 10.10. o tej samej godzinie

Klub osiedlowy K2O, Mieszkaj w Mieście – Osiedle Wizjonerów

Wizjonerów 2, Kraków Pokaż na mapie

9 października

16.00-19.00

Noc poezji w K2O: Namaluj wiersz | Różewicz x Joanna tworzy

Warsztaty poetycko-plastyczne dla dorosłych i starszej młodzieży inspirowane poezją Tadeusza Różewicza

Podczas warsztatu powstanie wspólne dzieło złożone z indywidualnych prac uczestników. Zajęcia rozpoczną się od przybliżenia twórczości Tadeusza Różewicza, a także wprowadzenia w techniki malarskie i możliwości, jakie dają poszczególne z nich. Kolejny etap to twórczy dialog z Różewiczem. Uczestnicy warsztatów będą mieli dowolność tworzenia – każdy interpretuje po swojemu, tworzy zgodnie ze swoimi emocjami, doświadczeniami, intuicją. Uczestnicy nie oceniają i nie porównują swoich prac – formuła zajęć polega na próbie zajrzenia w siebie i rozbudzenia swojej kreatywności przy jednoczesnym przybliżeniu sylwetki poety. Z powstałych prac powstanie dzieło, które w sposób wielowymiarowy – indywidualny, a jednocześnie grupowy – stanowić będzie wspólną interpretację wiersza.

Zajęcia poprowadzi krakowska artystka Joanna Żyłowska – absolwentka wydziału Architektury Wnętrz i Studium Pedagogicznego krakowskiej ASP im. Jana Matejki. Jako „Joanna tworzy” od lat kreuje artystyczne wydarzenia dla dorosłych i dzieci. Na krakowskim Starym Mieście prowadzi własną pracownię artystyczną „Wytwory”.

Czas trwania warsztatów: 3 godziny
Liczba uczestników: 20. Grupa wiekowa: od 16 roku życia
Obowiązują zapisy: klub@mieszkajwmiescie.pl - w tytule wiadomości proszę wpisać: „Noc Poezji – Namaluj wiersz”. Na zgłoszenia organizatorzy oczekują do 8.10.2021

Organizator: Klub osiedlowy K2O, Mieszkaj w Mieście – Osiedle Wizjonerów

 

Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” – Biblioteka Kraków

ul. Szczepańska 1, Kraków Pokaż na mapie
9 października

17.00

Poezja to stan umysłu: Świrszczyńska nadal brzmi

 

Spotkanie poprzedzające ogłoszenie wyników Konkursu Poetyckiego im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki. O poezji Anny Świrszczyńskiej opowie dr Anna Marchewka - autorka tekstu zawartego w tomie poezji Anny Świrszczyńskiej „Roztopiona we wszystkim. Nienasycenie. Wiersze” wydawanego przez Universitas przy współudziale Biblioteki Kraków. Prowadzenie: Andrzej Nowakowski

Wiersze przeczyta Ziuta Zającówna

 

Organizatorzy: Biblioteka Kraków i Wydawnictwo Universitas

 

Salon Literacki Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
ul. Kanonicza 7

 

17.00

PISZEMY WIERSZE W TŁUMIE I ZARAŻAMY POEZJĄ

Konkurs Jednego Wiersza i spotkanie autorskie z Wojciechem Brzoską

Happening polegający na pisaniu wierszy w sztucznym tłumie. Wszystkim uczestnikom zostaną wystawione roczne certyfikaty, z którymi będzie możliwość wstępu na wszystkie imprezy poetyckie SPP do następnej Nocy Poezji. Tuż po happeningu wszyscy poeci, młodsi i starsi będą mogli wziąć udział w tradycyjnie już co roku w NOC POEZJI organizowanym KONKURSIE JEDNEGO WIERSZA, tym razem pod hasłem: „Zarażamy poezją”. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 1000 zł!

 

Konkurs połączony ze spotkaniem autorskim z Wojciechem Brzoską

Poprowadzenie: Piotr Lamprecht

 

Wojciech Brzoska - muzykujący poeta, kaowiec, major. Autor dziesięciu książek poetyckich (najnowsze to „Ucho środkowe”, 2020 i „Plejady”, 2021). Jego wiersze były tłumaczone na języki: angielski, niemiecki, czeski, słowacki, słoweński, serbski i hiszpański. Publikował w najważniejszych polskich czasopismach literackich i kulturalnych, w licznych antologiach oraz w prasie zagranicznej. Mieszka w Katowicach, gdzie od wielu lat pracuje w tamtejszym więzieniu. Pomysłodawca adresowanego do więźniów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jeana Geneta

 

Zapraszamy do udziału na miejscu. Spotkanie zostanie także zarejestrowane i zaprezentowane na facebookowym profilu SPP Kraków

 

Organizatorzy: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich i Fundacja Poemat

 

 

Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” – Biblioteka Kraków

18.30

Poezja to stan umysłu: Uroczyste zakończenie Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki

 

Spotkanie z udziałem lauretek konkursu: Agnieszki August-Zarębskiej (Nagroda Główna) i Marty Fihel (wyróżnienie), a także promocja tomu „po jej wewnętrznej stronie” Agnieszki August-Zarębskiej (wyd. Universitas, Biblioteka Kraków)

 

Prowadzenie: Bronisław Maj, przewodniczący Jury

Wiersze laureatek przeczyta Ziuta Zającówna

 

Organizator: Biblioteka Kraków

 

 

Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” – Biblioteka Kraków

20.00

Poeci Krakowa - promocja tomu Anny Skoczylas „Przeciąg”

 

Promocja tomu wierszy Anny Skoczylas „Przeciąg” (wyd. Biblioteka Kraków, seria „Poeci Krakowa”). Słowo wstępne: Elżbieta Zechenter-Spławińska. W programie także emisja nagrania wypowiedzi Poetki oraz prezentacja wierszy w wykonaniu Jakuba Kosiniaka

 

Organizator: Biblioteka Kraków

 

Klub Jędruś Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta

Osiedle Centrum A 6a, Kraków Pokaż na mapie

9 października

17.30

IV Nowohucka Noc Poezji Migowej pt. „Różewicz”

 

Po raz czwarty w ramach Nocy Poezji spotkają się Głuche i słyszące osoby zainteresowane poezją, a tematem ich spotkania będzie poezja Tadeusza Różewicza. Poza poezją Autora, deklamowaną i tłumaczoną na polski język migowy (PJM), pojawi się również autorska poezja migowa oraz warsztat jej tworzenia.

W pierwszej części wydarzenia odbędą się warsztaty podstaw tworzenia poezji migowej, w których udział będą mogły wziąć zarówno osoby słyszące jak i Głuche. Warsztat prowadzony będzie w całości w języku migowym i przetłumaczony zostanie symultanicznie na foniczny język polski. W ramach warsztatów uczestnicy i uczestniczki poznają zasady tworzenia poezji migowej, formy VV oraz spróbują stworzyć własne kompozycje poetyckie. W drugiej części odbędzie się krótki wykład o osobie i twórczości Tadeusza Różewicza. W trzeciej (i ostatniej) części wydarzenia odbędzie się pokaz poezji migowej i formy VV oraz prezentacje poezji Tadeusza Różewicza, a także poezji zgłoszonych wcześniej autorów i autorek. Cały pokaz tłumaczony będzie na polski język migowy (PJM)

 

Organizatorzy: Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta, Fundacja Grupa MIGAWKI

 

Massolit Books & Cafe

ul. Felicjanek 4, Kraków Pokaż na mapie

9 października

17.30-18.30

Poezja w Przekładzie, Przekład w Poezji

Rozmowa wokół przekładu poezji Ewy Lipskiej

 

Paneliści: Ewa Nowakowska, Robin Davidson (zdalnie)

Prowadzenie: Agata Hołobut, Michał Choiński

 

Organizatorzy: Massolit Books & Café oraz Institute of English Studies UJ

 

19.00 – 20.00

Poezja w Przekładzie, Przekład w Poezji

Rozmowa wokół przekładu poezji Wojciecha Bonowicza

 

Paneliści: Elżbieta Wójcik-Leese, Wojciech Bonowicz

Prowadzenie: Agata Hołobut, Michał Choiński

 

Organizatorzy: Massolit Books & Café oraz Institute of English Studies UJ

 

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

ul. Senacka 3, Kraków Pokaż na mapie

9 października

17.30

„SKARBY CIEMNOŚCI”

 

Poetycka wędrówka po labiryntach Muzeum Archeologicznego (wnętrza i przestrzenie otwarte), gdzie nicią Ariadny, czyli rodzajem przewodnika, będzie polska poezja barokowa: m. in. utwory Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego, Andrzeja i Zbigniewa Morsztynów, Wacława Potockiego, Samuela Twardowskiego, Jana Gawińskiego, a także „Manelle duchowne abo Porządek żywota...” Pawła Symplicjana (pierwszy od ponad 400 lat odczyt z XVII-wiecznej czcionki szwabachy i ówczesnej pisowni).

W projekcie wezmą udział aktorzy Teatru Mumerus (Ewa Breguła, Agnieszka Dziedzic, Anna Lenczewska, Mateusz Dewera, Jan Mancewicz, Jacek Milczanowski). Prezentacjom towarzyszyć będzie wykonywana na żywo muzyka – improwizacje na głos, kontrabas, theremin i instrumenty perkusyjne. Muzycy: Alicja Margolin, Gertruda Szymańska, Michał Braszak, Michał Peiker

 

Organizatorzy: Stowarzyszenie Teatr Mumerus i Muzeum Archeologiczne w Krakowie

 

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki

ul. Papiernicza 2, Kraków Pokaż na mapie

9 października

18.00

Miejsce urodzenia

Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon

 

Koncert poetycki w setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza. Fotografie dawnego i współczesnego Radomska oraz prezentacja tekstów Braci Różewiczów

Wiersze czyta: Jakub Kosiniak

Autorskie kompozycje do słów Tadeusza Różewicza: Robert Kasprzycki

Prowadzenie: Beata Anna Symołon

 

Tadeusz Różewicz w jednym z wywiadów powiedział, że magiczne jest miejsce urodzenia. I tym tropem podąża scenariusz opowiadający o Radomsku wierszami Tadeusza i Janusza Różewiczów oraz fragmentami prozy Tadeusza i Stanisława Różewiczów (m.in. Nasz starszy brat, Matka odchodzi). Aby przybliżyć fenomen trzech niezwykle utalentowanych braci Różewiczów pokazane zostanie najpierw dawne miasto Radomsko (w opisach i na fotografiach), następnie zaś Krupnicza 22 w Krakowie, Katowice i Wrocław, Karpacz

 

Organizatorzy: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki i Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon

Teatr Loch Camelot „Scena BalkoNowa” (plenerowa )

ul. Świętego Tomasza 17, Kraków Pokaż na mapie

9 października

19.00

„MÓWIĄC NIE TYLKO DO SIEBIE”

 

Spektakl poetycko-muzyczny, którego konstrukcja jest oparta na czytaniu, śpiewaniu, dialogowaniu, prezentowaniu także w technice „kolażu”, zestawianiu cytatów, także w wersji melorytmicznej, czy improwizowanej. Słów użyczą m.in. Tadeusz Różewicz, Krzysztof Kamil Baczyński, Zbigniew Herbert, Cyprian Kamil Norwid, Bronisław Maj, Stanisław Barańczak, Adam Zagajewski. Wystąpią artyści Teatru Loch Camelot, chór kameralny „Auxilium” oraz studenci Akademii Muzycznej

Koncepcja, scenariusz i reżyseria - Ewa Kornecka

Muzyka i opracowanie muzyczne – Ewa Kornecka, Stanisław Rzepiela

Scenografia – Malwina Niespodziewana-Rados

 

Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja: rezerwacja@lochcamelot.com.pl

Organizator: Fundacja Teatr Loch Camelot

Cafe Szafe

ul. Felicjanek 10, Kraków Pokaż na mapie

9 października

20:00

Afterparty – koncert Ani Janeczko i czytanie wierszy

KONTENTOWA NOC POEZJI

 

Ania Janeczko zaprezentuje znane utwory muzyczne w autorskiej aranżacji, a poetki i poeci, których wiersze wchodzą w skład antologii „KONTENT wybrany” będą mieli okazję zaprezentować je na żywo w trakcie koncertu.

Wokal, instrumenty – Anna Janeczko, uczennica Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wokalu jazzowego. Wśród poetów autorzy wierszy z antologii, m. in.: Agata Puwalska, Joanna Oparek, Agata Jabłońska, Maciej Taranek, Jan Rojewski

 

Organizator: Fundacja KONTENT

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków Pokaż na mapie

9 października

20.00-21.00

SAMOTNA GRECKA DUSZA. KAWAFIS – SEFERIS – ELITIS

 

Międzynarodowe Centrum Kultury i Kolegium Europy Wschodniej zapraszają na czytanie współczesnej poezji greckiej - od Konstandinosa Kawafisa przez Jorgosa Seferisa po Odiseasa Elitisa - i wspólny namysł na istotą samotności i tęsknoty oraz ocalającą siła poezji. W spotkaniu, do którego czynnego współtworzenia zaproszeni są wszyscy miłośnicy poezji greckiej, a które poprowadzi Łukasz Galusek (MCK), udział wezmą m.in. tłumacz Seferisa – Michał Bzinkowski i tłumacz Kawafisa – Jacek Hajduk

 

Organizatorzy : Międzynarodowe Centrum Kultury i Kolegium Europy Wschodniej

 

21.00-22.00

BIAŁORUŚ: POEZJA I TERROR

Spotkanie z udziałem Wałżyny Mort (on-line), Yulii Tsimafiejevej (on-line), Andreja Adamowicza, Kasi Ioffe i Bohdana Zadury

https://www.facebook.com/KEWJNJ/videos/1916909488486824"

 

Spotkanie z udziałem z udziałem Andreja Adamowicza, białoruskiego poety i prozaika. Tematem rozmowy będzie obecna sytuacja na Białorusi i to, jaką siłę wobec terroru i nakazu milczenia może mieć poezja, ale także słowo protestu wypisane na murze.

W spotkaniu wezmą udział także Bohdan Zadura i Yulia Timofeeva.

Prowadzenie: Bartosz Sadulski

Organizatorzy:  Międzynarodowe Centrum Kultury i Kolegium Europy Wschodniej

Kościół św. Katarzyny

ul. Augustiańska 7, Kraków Pokaż na mapie

9 października

20.00

Adam Zagajewski in memoriam

Wieczór poetycki

 

Wiersze Adama Zagajewskiego czytać będą: Michał Badeński, Klara Bielawka, Adama Michnik,

Maja Komorowska, Jakub Kornhauser, Ryszard Krynicki, Tomasz Różycki, Dorota Segda, Olga Tokarczuk, Jerzy Trela, ks. Alfred Wierzbicki. Wieczór uświetni muzyka Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Justyny Rekść-Raubo oraz improwizacje jazzowe w wykonaniu Marka Batorskiego. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na platformie PLAY KRAKÓW.

Bezpłatne wejściówki będą dostępne od 6.10.2021 na platformie KBF: w zakładce BILETY oraz w punktach InfoKraków

Organizator: KBF

Piękny Pies

Plac Wolnica 9, Kraków Pokaż na mapie

9 października

20.00-20.45

NIE JESTEŚMY SAMI

POETKA MIĘDZY REDAKTORAMI: wokół „Klastru” Olgi Rembielińskiej

 

Tom Olgi Rembielińskiej „Klaster” stanowi kronikę realizacji marzenia o tym, jak to jest być dj-ką, która to realizacja w życiu prezentowanej autorki pokryła się czasowo z całą rozciągłością okresu pandemii, od pierwszych sygnałów o nadciągającej zarazie, przez kolejne lockdowny, aż po ponowne uruchomienie rozmaitych sfer aktywności i spotkań międzyludzkich, w tym również sceny rave'owej i klubowej. Dokumentacja procesu ujęta jest w klamrę, która zestawia i kontrastuje wyobrażenia i rzeczywistość,  wszystko zaś pobrzmiewa rozmaitymi rytmami i brzemieniami, eksplorowanymi przez autorkę-stającą-się-dj-ką.

W procesie twórczym autorce na różnych etapach towarzyszyli redaktorzy-poeci, z których każdy wnosił swoją odmienną wrażliwość, słuch, doświadczenia, temperament.

W trakcie rozmowy wspólnie z redaktorką serii poetka-dj-ka i poeci-redaktorzy spojrzą całościowo na proces twórczy, inspiracje i odkrycia poetyckie, muzyczne i międzyludzkie, jakie towarzyszyły poszukiwaniom i różnorodnym aspektom pracy nad „Klastrem”.

 

Uczestnicy: Olga Rembielińska, Robert Rybicki, Edward Pasewicz, Miłosz Biedrzycki

Prowadzenie: Maja Staśko

 

Organizatorzy : Fundacja Korporacja Ha!art, Spółdzielnie Ogniwo, Krakowska Szkoła Poezji im A. Fredry

 

21.00 – 23.00

NIE JESTEŚMY SAMI: POETKA DJ-KA GRA

 

Zwieńczeniem rozmowy z Olgą Rembielińską wokół tomu „Klaster” (rozpoczętej o godz. 20.00) będzie set muzyczny przygotowany przez poetkę, odzwierciedlający w formie muzycznej refleksje towarzyszące jej w wyżej opisanych poszukiwaniach, jak i uczczenie finalizacji prac nad jej debiutanckim przedsięwzięciem literackim.

 

Organizatorzy: Fundacja Korporacja Ha!art, Spółdzielnie Ogniwo oraz Krakowska Szkoła Poezji im A. Fredry

Przestrzeń wystawiennicza klubokawiarni PAON

ul. Konfederacka 4, Kraków Pokaż na mapie

9 października

21.00

SIŁA SŁABYCH // PERFO – OPEN MIC

 

Wydarzenie poetyckie, mające na celu zachęcenie młodych twórców do publicznej prezentacji swojej twórczości poprzez wytworzenie inkluzywnej atmosfery. Składa się z dwóch części: pierwsza – to odczyt autorskiej poezji tematycznie spójnej z hasłem projektu oraz tematyką zawartą w opisie tegorocznej edycji Nocy Poezji przez 3 zaproszone artystki: Agatę Puwalską, Annę Adamowicz i Marlenę Niemiec. Dodatkowo, symultanicznie odbędzie się pokaz wizualny, mapping inspirowany twórczością artystek. Podczas wydarzenia zagra Grzegorz Tortellini. Druga część, to performans w formie open-mic, w którym to publiczność staje się czynnym uczestnikiem procesu twórczego, animowanego przez Pawła Harlendera i Michała Mytnika w asyście zespołu muzycznego Magda. Tematyka poruszana przez artystów ma ukazać siłę poezji tworzonej w trudnych czasach kryzysu i alienacji wskazując na ożywczą rolę twórczości poetyckiej. Performans poetycko-muzyczny OPEN MIC z otwarciem sceny dla wszystkich, którzy przygotowali tekst związany z hasłem wydarzenia. W początkowej fazie działania premierowe wiersze wykonują organizatorzy wydarzenia – poeci Paweł Harlender i Michał Mytnik. Jest to część wprowadzająca klimat performansu. Czytaniu towarzyszy muzyka elektroniczna wykonywana przez zespół Magda. W dalszej części następuje otwarcie sceny i przekazanie mikrofonu osobom z publiczności. Mikrofon przechodzi z ręki do ręki aż do wykończenia sił uczestników

 

Inicjatorzy i artyści: Agata Puwalska, Anna Adamowicz, Marlena Niemiec, Paweł Harlender, Michał Mytnik, Zespół „Magda”

 

Organizator: QUEEROWE CENTRUM KULTURY QCK

Teatr Barakah

ul. Paulińska 28, Kraków Pokaż na mapie

9 października

22.00

Chochla Literacka

 

Widowisko złożone z recytacji poezji, występów muzycznych, niedługich reinterpretacji dialogów kabaretowych, a także autorskich piosenek do tekstów wspominanych autorów. Przewidziana formuła „open microphone”. Ponadto, podczas wieczoru, będzie czas na niezapowiedziane występy gości. Każdy uczestnik spotkania może zaprezentować swoją autorską twórczość.

 

Organizator: Teatr Barakah

Noc poezji w K2O

Poetów , Kraków Pokaż na mapie

10 października

10.00-17.00

ul. Poetów, Osiedle Wizjonerów

Noc poezji w K2O: Ulica Poetów – gra terenowa | Mapa Pasji

Na grę terenową dla całej rodziny inspirowaną poezją i sylwetkami krakowskich poetek i poetów zapraszamy na ul. Poetów na bronowickim Osiedlu Wizjonerów. Dorośli i dzieci biorący udział wzabawie będą rozwiązywać rymowane zagadki słowne związane ze znanymi krakowskimi poetami i postaciami literackimi. Uczestnicy, poprzez rozwiązywanie questów zaplanowanych wprzestrzeni Osiedla Wizjonerów i jego najbliższej okolicy, będą mieli okazję poznać ciekawostki z literackiego świata i wiersze znanych twórców, jak m.in. Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Halina Poświatowska, Adam Zagajewski, Konstanty Ildefons Gałczyński i wielu innych. Być może podczas poszukiwań odpowiedzi na liczne zagadki uczestnicy stworzą wspólnie dzieło poetyckie? To będzie wyjątkowa przygoda, podczas której w niecodzienny sposób poczujemy siłę poezji.  

Na potrzeby organizacji gry zostanie opracowany specjalnie skonstruowany scenariusz, którego celem będzie promocja poezji w atrakcyjnej i nowoczesnej formie. Za jego powstanie, logistykę, przygotowanie materiałów i stanowisk odpowiedzialna będzie Fundacja Mapa Pasji. Organizacja ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i przeprowadzaniu różnorodnych questów i gier terenowych. Więcej o działaniach fundacji można przeczytać na jej stronie internetowej: http://www.mapapasji.pl/.

 

Start: ul. Poetów, Osiedle Wizjonerów
Meta: Klub osiedlowy K2O
Czas trwania wydarzenia: 10:00–17:00
Czas przejścia gry: do 2 godzin

Obowiązują zapisy. Formularz zgłoszeniowy: https://bit.ly/UlicaPoetow

Organizator : K2O Klub Osiedlowy

 

Zasady gry:

1. Uczestnicy biorą udział w drużynach ok. 2–5-osobowych. Zbierzcie rodzinę, sąsiadów, przyjaciół.

2. Do udziału w grze swoją drużynę zgłasza kapitan/kapitanka.

3. Aby drużyny nie przeszkadzały sobie nawzajem w rozwiązywaniu zagadek i zadań na punktach terenowych, obowiązują zapisy na określoną godzinę. Zapisać można się przez formularz, w którym należy wybrać preferowaną godzinę rozpoczęcia gry. Po otrzymaniu potwierdzenia dostępności danej godziny wystarczy już tylko 10 października zgłosić się punktualnie z całą drużyną na miejscu startu.

4. Na miejscu startu drużyna otrzymuje wszelkie materiały i instrukcje niezbędne do przejścia gry.

5. Aby ukończyć grę, należy prawidłowo rozwiązać wszystkie zagadki i odgadnąć hasło, które należy przekazać na mecie, by otrzymać dostęp do skarbu – pamiątkowej pieczęci.

6. Drużyny, które uzyskają najwięcej punktów za zadania terenowe, otrzymają nagrody questowe od Fundacji Mapa Pasji.

Po 10 października quest (gra do samodzielnego ukończenia) będzie dostępny również w formie drukowanej, w aplikacji „Questy – Wyprawy Odkrywców” i na stronie: www.questy.org.pl.

W razie pytań prosimy o kontakt pod adresem: klub@mieszkajwmiescie.pl

Sala Modrzejewskiej Narodowego Starego Teatru

ul. Jagiellońska 1, Kraków Pokaż na mapie

10 października

12.00

Krakowski Salon Poezji: Adam Zagajewski

 

W sposób symboliczny przyłączymy się do uroczystości pogrzebowych, zmarłego niedawno, Adama Zagajewskiego – wybitnego poety, eseisty, krytyka i tłumacza, który przez większość swojego życia związany był z Krakowem. Jego wiersze, w oprawie muzycznej Aleksandry Owczarek (skrzypce), będą interpretować studenci Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie: Karolina Bednarek, Bartosz Cwaliński, Bartłomiej Deklewa, Agnieszka Kijewska, Marta Piętka, Kamil Pudlik. Scenariusz wydarzenia: Urszula Grabowska i Jacek Romanowski

 

Organizator: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej

Piwnica Pod Baranami

Rynek Główny 27, Kraków Pokaż na mapie

10 października

20.00

DROGA PANI SCHUBERT

Wybitna krakowska poetka, Ewy Lipskiej w autorskim wyborze wierszy pochodzących z ośmiu tomów: "Droga pani Schubert....", "Miłość, droga pani Schubert...", Czytnik linii papilarnych", „Pamięć operacyjna", "Miłość w trybie awaryjnym", "Pogłos", "1999" oraz "Gdzie indziej", zaprezentuje poetyckie widowisko, będące mistrzowskim popisem legend polskiej sceny teatralnej - Anny Polony i Jerzego Treli

„Współistnieć z poezją Ewy Lipskiej to nie tylko radość, ale i perwersyjne wyzwanie intelektualne. Nadanie zaś ciężaru wypowiedzenia jej wierszom, dokonanie ich teatralizacji to wyzwanie podwójne. Świat poezji Ewy Lipskiej to przecież prawdziwy 'theatrum mundi'. Fascynujący. Pragniemy się naszą fascynacją podzielić” (Józef Opalski)

Wieczór z udziałem: Ewy Lipskiej, Anna Polony, Jerzego Treli, Józefa Opalskiego

Scenografia: Sebastian Ludwik Kudas (autor ilustracji do książek Ewy Lipskiej)

Reżyseria i oprawa muzyczna: Józef Opalski

 

Organizator: Piwnica Pod Baranami

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.