Program - Noc Poezji 2021
Teatr KTO
8 października
14.00
„Złapać czas na gorącym lenistwie” - spotkanie poetyckie z Sebastianem Brejnakiem
Poeta i muzyk, doktorant literaturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor monografii naukowej Niepokój. Nowoczesność w świetle anachronicznych konfiguracji doświadczenia „nieswojości” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2019), tomu poetyckiego „Filo” (Wydawnictwo Literackie, 2020) oraz – wraz Ewą Lipską – książki „Wirujący ogon antylopy” (Austeria, 2021)
Prowadzenie: Bronisław Maj
Organizator: Teatr KTO
16.00
Spotkanie z poezją Zofii Żółtko z udziałem autorki
Prowadzenie: Bronisław Maj
Organizator: Teatr KTO
9 października
15.00
Et in Arcadia ego… – czytanie performatywne poezji Tadeusza Różewicza
według wyboru Bronisława Maja
Organizator: Teatr KTO
Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta
8 października
15.00 – 17.00
„OKNA” – Biesiada poetycka
Prezentacja wybranych utworów Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poetów będących patronami roku 2021, a także twórczości mieszkańców Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie i zaprzyjaźnionych krakowskich domów pomocy społecznej.
ORGANIZATORZY: Stowarzyszenie na rzecz Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie oraz osób niepełnosprawnych i Teatr KTO.
W związku z sytuacją epidemiczną wydarzenie jest adresowane do mieszkańców DPS
9 października
15.00-17.00
Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta
ul. Adolfa Nowaczyńskiego 1
„OKNA”: „Ziarenko piasku”
Przedstawienie teatralne z udziałem mieszkańców Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie do tekstu mieszkańca tego Domu pana Mirosława. „Ziarenko piasku” jest opowieścią o tym, jak przejść od poczucia osamotnienia do doświadczenia przynależności do wspólnoty…
ORGANIZATORZY: Stowarzyszenie na rzecz Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie oraz osób niepełnosprawnych i Teatr KTO.
W związku z sytuacją epidemiczną wydarzenie jest adresowane do mieszkańców DPS
19:00-22.00
Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta
ul. Adolfa Nowaczyńskiego 1
„OKNA” – projekcja multimedialna
Projekcja utworów poetyckich mieszkańców Domu oraz zaprzyjaźnionych krakowskich domów pomocy społecznej na ścianach budynku Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie przy ul. Nowaczyńskiego 1, w taki sposób, aby stały się dostępne dla każdego zainteresowanego spoza DPS. W tak metaforyczny sposób nastąpi połączenie świata mieszkańców dps-ów ze światem zewnętrznym. Kolejny raz „okna” zostaną otwarte…
ORGANIZATORZY: Stowarzyszenie na rzecz Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie oraz osób niepełnosprawnych i Teatr KTO
De Revolutionibus Books&Café
8 października
18:00
Spotkanie autorskie z poetką –Justyną Tomską
Poetka. We wrześniu 2021 r. ukazał się jej debiutancki tom wierszy „List do patomorfologa” (Wydawnictwo Znak),wyróżniona w Konkursie na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej 2019, laureatka kilku konkursów poetyckich oraz Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO
Prowadzenie: Marcin Świątkowski
Organizatorzy: Fundacja KONTENT, KBF i Wydawnictwo ZNAK
9 października
16.00
Premiera 18. numeru magazynu KONTENT
KONTENTOWA NOC POEZJI
Działający od czterech lat magazyn konsekwentnie realizuje formę publikacji poezji i prozy zawsze z towarzyszącym im komentarzem krytycznym. Od samego początku ukazaniu się nowego numeru towarzyszy wydarzenie, które podkreśla zetknięcie słowa poetyckiego/prozatorskiego z krytyką literacką. Premiery te na stałe wpisały się w mapę kulturalnych wydarzeń Krakowa i od 2018 są częścią Nocy Poezji. Podczas premier redakcja zaprasza poetki i poetów oraz krytyczki i krytyków, a także autorki i autorów prozy do dyskusji nad opublikowanymi tekstami. Twórcy i krytycy będą się stykać i konfrontować, a być może zgadzać i mówić jednym głosem – tak czy inaczej po raz kolejny wspólnie udowodnią, że poezja (szczególnie ona) ani trochę się nie starzeje i wciąż wzbudza emocje.
Uczestnicy: Piotr Borkowicz, Paweł Harlender, Michał Koza, Katarzyna Trzeciak, Gustaw Owczarski, Łukasz Kraj, Kacper Szpyrka, Radosław Jurczak.
Organizator: Fundacja Kontent
18:00
Spotkanie promocyjne wokół antologii „KONTENT wybrany”
KONTENTOWA NOC POEZJI
Antologia, zbierająca poezję i krytykę z 14 numerów czasopisma KONTENT to przeszło 40 autorów, ok. 60 utworów poetyckich i 20 tekstów krytycznych z czterech lat działalności czasopisma. To przegląd większości nazwisk, które w tym czasie zagościły na arenie poetyckiej – szczególnie krakowskiej. Wydarzenie przybierze formę panelu dyskusyjnego. Z redaktorami antologii – Weroniką Janeczko i Marcinem Świątkowskim oraz autorem posłowia Jakubem Skurtysem – porozmawia krytyczka – Katarzyna Trzeciak
Organizator: Fundacja Kontent
Centrum Kultury Podgórza
8 października
18.00
Happening muzyczno-poetycki „Miasto, maszyna, dźwięków masa” inspirowany twórczością Tadeusza Peipera
Zaprezentowana zostanie specjalnie skomponowana muzyka elektroakustyczna, wykorzystująca sopran, komputer, roboty dźwiękowe przetwarzające masę dźwięków, a także maszyny tworzące nowe brzmienia, zgrzyty, świsty, odgłosy miasta.
Wystąpią: Blanka Dembosz-Tondera – śpiewaczka, interpretatorka wierszy Tadeusza Peipera oraz Krzysztof Gawlas – kompozytor utworów inspirowanych twórczością Tadeusza Peipera (realizacja life electronics, konstrukcja robotów dźwiękowych, które będą przetwarzały wybrane wersy poezji awangardzisty)
Organizator: Centrum Kultury Podgórza
PONADTO:
Gra terenowa „Podgórze Peipera” – szlakiem cytatu „Wielbiłem drogi którymi wśród podartych widnokręgów dym złota wjeżdża w miasto”
W dniach od 2 do 7 października Centrum prowadzi grę terenową poświęcona poezji Tadeusza Peipera pt. „Podgórze Peipera” – szlakiem cytatu „Wielbiłem drogi którymi wśród podartych widnokręgów dym złota wjeżdża w miasto”, w nietypowej, spacerowo-internetowej formie.
Zgłoszenia można kierować na adres: edukacja@ckpodgorza.pl
Organizator: Centrum Kultury Podgórza
Cafe NOWA Księgarnia
8 października
18.00
NOWA Siła poezji
Otwarcie wystawy ilustracji Agaty Dębickiej „Wiersze pokolorowane”
Wystawa wyboru grafik Agaty Dębickiej, powstałych na potrzeby tomu „Wiersze do kolorowania” Michała Zabłockiego
Organizatorzy: Fundacja Faktor Kultura, KBF
9 października
19.00
Nowa siła poezji: „Nowe wiersze sławnych poetów”
Spotkanie z Grzegorzem Uzdańskim - autorem bloga i książki o tym samym tytule. Książka miała premierę 2 czerwca 2021, wydało ją Wydawnictwo Znak. Autor „podszywa” się pod poetyckich gigantów i układa wersy o współczesnych problemach, stylizując tekst na Mickiewicza, Szymborską, Różewicza i wielu innych. Uzdański ma świetne oko i ucho - potrafi wyłapać detale pozwalające na oddanie stylu konkretnego autora, co sprawia, że czytelnik czuje, jakby rzeczywiście dostał do rąk nowy wiersz ulubionego poety. W jego tomie Jan Kochanowski kibicuje polskiej reprezentacji. Juliusz Słowacki snuje się po centrum handlowym. Wisława Szymborska pisze status na facebooka. Sylvia Plath walczy z dekoderem. Ignacy Krasicki pracuje nad profilem randkowym. Grzegorz Uzdański komentuje współczesną rzeczywistość, mistrzowsko naśladując styl największych poetów w historii
Organizatorzy: Fundacja Faktor Kultura, KBF
10 października
11.00
NOWA siła poezji: „Wiersze do kolorowania”
Spotkanie dla najmłodszych czytelników z Agatą Dębicka i Michałem Zabłockim - autorami tomiku „Wiersze do kolorowania 2. Na czas kwarantanny i po”. Spotkanie autorskie połączone z warsztatami graficznymi, podczas którego dzieciaki nie tylko poznają książkę, ale także zobaczą, że poezja inspiruje na wielu płaszczyznach.
Organizator: Fundacja Faktor Kultura
Centrum Kultury Podgórze - Klub Wola Duchacka
8 października
18.00
Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon
Pamiętnik artysty –Wieczór Norwidowski
Teksty C. K. Norwida, jak i ich wybór, podporządkowane zostaną Norwidowskiej koncepcji aktywnej roli widza jako odbiorcy sztuki. Sztuki zaprezentowanej w poetyckich ekfrazach. Spotkanie słowno-poetyckie dopełni występ Teatrzyku „Śmieszna Środa", który zaprezentuje absurdy niezrozumienia, a częściej nieznajomości, twórczości Norwida.
Wystąpią: Jacek Aleksander Sojan (słowo krytyczne), „Norwidiada” - teatrzyk Śmiesznej Środy w składzie: Leszek Kaszkur (autor tekstu), Jaro Gawlik i Krzysztof Janik
Prowadzenie: Beata Anna Symołon i Jacek Aleksander Sojan
Organizatorzy: Centrum Kultury Podgórza - Klub Wola Duchacka oraz Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon
Cafe Szafe
8 października
19.00-20.30
NIE JESTEŚMY SAMI
MATECZNIKI JĘZYKA: premiera książki „Dzikie mięso” Mariana Pilota
„Dzikie mięso” to prawdopodobnie najbardziej radykalny utwór powstały w języku polskim. Jego oryginalność polega na tym, że zamiast języka polskiego w liczbie pojedynczej autor używa języka polskiego w liczbie mnogiej. Marian Pilot pisze książkę nie w oficjalnej polszczyźnie, ale we wszystkich dostępnych gwarach, dialektach i odmianach języka polskiego. W książce laureata nagrody Nike odzywają się zatem języki z tysięcy polskich mateczników, czyli niewielkich społeczności posługujących się niestandardową polszczyzną. To książka o religii, bólu, miłości, wyzwiskach. To także literatura niekreatywna, plagiat nad plagiatami. Zdania, wyrażenia, frazy zaczerpnięte są z wcześniej istniejących tekstów, zapisów, listów, wspomnień. Konceptualna literatura ludowa na pograniczu prozy i poezji. Autor połączy się z krakowską publicznością zdalnie. Rozmowę poprowadzi Piotr Marecki
Organizator: Fundacja Korporacja Ha!art
STACJA BADAWCZA OUTSIDER ART (Galeria Outsider Art)
8 października
19. 30
Dom spokojnej młodości Ewy Lipskiej
Koncert poetycki muzyki abstrakcyjnej do poezji Ewy Lipskiej z tomu „ Dom spokojnej młodości” w wykonaniu Zespołu Dropsy
Poezja Ewy Lipskiej o przemijaniu, starości i bezczelnej młodości dała zespołowi niezwykłe metafizyczne napięcia do tworzenia muzyki. Słowa poezji Lipskiej mieszają się z abstrakcyjną muzyką Dropsów w sposób metafizyczny.
Zespół Dropsy gra w składzie: Redink (modular syntezator), Jarko Muzykant (syntezatory on-line, melorecytacje, sampler, głos), Grzegorz Ungeheuer (gitara)
Organizator: Stowarzyszenie Skałka na Skałce
Klub Aneks
9 października
10.00
,,W zaczarowanym świecie poezji o… wierszach” – konkurs recytatorski dla dzieci
Finał kolejnej odsłony konkursu recytatorskiego z cyklu „Mój świat”. W tym roku tematem przewodnim konkursu będzie motyw samych wierszy i ich tworzenia czyli poetycki autotematyzm pojawiający się również w poezji dziecięcej – mamy nadzieję zaprosić młodych recytatorów do zastanowienia się nad samą formą liryki i ich znaczeniem w życiu młodych ludzi. Wiersze dostosowane do wieku uczestników konkursu, mówiące o poezji, poetach, sile literatury i jej miejscu w życiu młodych recytatorów zostaną wybrane przez opiekunów i nauczycieli, w porozumieniu z organizatorami konkursu
Organizator: Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta
Miejsce zbiórki: przed budynkiem Teatru Ludowego
9 października
11.00
Nowohucki Spacer Poetycki: Wisława Szymborska
Wycieczka po Nowej Hucie szlakiem poezji! W pierwszej edycji nowohuckich spacerów, zmierzymy się ze stereotypami, których pełno w narracjach o Wisławie Szymborskiej. Wiemy, że bywała w Nowej Hucie. Przyciągały ją wystawy, wydarzenia kulturalne, ale najczęściej mieszkający tu przyjaciele. Zachęcamy do jesiennego spaceru z poezją w tle. Planowany czas spaceru: ok. 1,5h
Organizator: Fundacja Faktor Kultura i KBF
Rynek Główny
9 października
12.00-13.00
Rynek Główny, w pobliżu Studzienki Walentego Badylaka
Liberty Poem – Czy ten wiersz jest legalny?
Kolejna odsłona performansu poetyckiego Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera „Liberty Poem”. Pierwsza demonstracja tego wiersza odbyła się we wrześniu 2011 r. na Wall Street w Nowym Jorku, następne m.in. w Chicago, Tajpej, Tokio, Brukseli, Wiedniu, Wenecji i Krakowie, za każdym razem przybierając inną formę.
Organizator: Biblioteka Kraków
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży
9 października
12.00-15.00
„SŁOWO DAJĘ”– poetycka gra miejska
Propozycja dla dzieci i dorosłych – rodzin, grup rówieśniczych i indywidualnych uczestników - wszak wszyscy tworzymy wielką Rodzinę Krakowską. Uczestnicy otrzymają mapkę, po czym wyruszą na spacer, podczas którego zdobywać będą kolejne „bazy” ulokowane w rozmaitych punktach krakowskiego Kazimierza. Zdobywając wszystkie „bazy” uczestnicy otrzymają w częściach wiersz w losowej kolejności, który na mecie (w SCKM) złożą w całość. Po przeczytaniu całego utworu, stworzą w ogrodzie SCKM fragmenty instalacji, która będzie interpretacją bądź reinterpretacją przyniesionych utworów
Obowiązuje mailowa rejestracja uczestników: wszyscyobecni@gmail.com
Organizator: Fundacja Wszyscy Obecni i Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie.
18.00
„ … po nas wszystko zamknie się na jedne drzwi” według Mirona Białoszewskiego
Spektakl na podstawie tekstów Mirona Białoszewskego porusza problem dominacji instytucji nad jednostką – szpital jako zbiurokratyzowany twór, jako system bezdusznych zasad. W przedstawieniu konfrontujemy świat uczuć Pani Koch z bezwzględną machiną szpitalną. W rytualnych czynnościach szpitalnych odnajdujemy cierpienie i tragizm ludzkiego życia. Sceniczne „dzianie się” wymusza słowo – coraz bardziej skrótowe, degradujące się. Aria szpitala zbiera rozmaite głosy, odtwarza także sam proces mówienia. Słowo szuka dla siebie znaczenia – może umrzeć lub narodzić się. Spektakl powstał w wyniku realizacji projektu „Donosy pandemicznej rzeczywistości”, polegającego na próbie odczytania poezji Białoszewskiego w kontekście współczesności, sprowokowania dialogu na temat roli poezji w czasie kryzysu, jakim doświadczyła nas pandemia i związana z nią izolacja, osamotnienie
Organizator: Stowarzyszenie EKSIT
Spółdzielnia Ogniwo
9 października
14.00-16.00
NIE JESTEŚMY SAMI
ESEJ W PRANIU: Biedrzycki, Bielicki, Malek, Ryba, Kujawa
Cykl „Esej w praniu” stanowi praktyczną przymiarkę do prezentacji ujęć rozważań Dawida Kujawy. U podstaw przemyśleń krytyka leży rozdźwięk między czytelnikami i ich doświadczeniami lekturowymi, a preferowanymi przez polską humanistykę teoriami. Chodzi więc nie tylko o to, żeby wyzwolić myślenie o poezji i wyobraźni od tak pojętej, bezproduktywnej już żonglerki zapożyczonymi terminami, ale też odzyskać sposób mówienia o niej w oparciu o realnie istniejące siły społeczne. Tego rodzaju nowatorska refleksja nie znajdzie dla siebie miejsca w akademickiej humanistyce. Zbyt ważny jest oddolny, lokalny i antyinstytucjonalny aspekt kształtowania się ekstatycznej dykcji, by proces ten mógł zostać uchwycony i zdefiniowany w sztywnych ramach naukowego literaturoznawstwa. Kujawa uważa jednak, że dla stanu krytyki refleksja ta może być przełomowa – dotyczy ona tego, co dziś w poezji spotyka się z rosnącym zainteresowaniem (widać to szczególnie wyraźnie w książkach debiutantów i w ich recepcji). Krytyk-eseista wspólnie z wybranymi bohaterami swojej książki podejmuje partnerską rozmowę o wątkach i rozpoznaniach przedstawionych w tomie „Pocałunki ludu”
Organizatorzy: Fundacja Korporacja Ha!art, Spółdzielnia Ogniwo, Krakowska Szkoła Poezji im. A. Fredry
16.00-16.30
Siła przyciągania, odsłona pierwsza. Poezja i nowe media
Pokaz intermedialny na podstawie wiersza prezentowany przez Krzysztofa Pietrala i Grzegorza Kaliszuka
Poeta, artysta multimedialny i uczestnik Krakowskiej Szkoły Poezji im. A. Fredry Krzysztof Pietrala oraz artysta sztuki video Grzegorz Kaliszuk przedstawią efekt swojej kolaboracji artystycznej w postaci instalacji intermedialnej w oparciu o jeden z wierszy Krzysztofa Pietrali z przygotowywanego tomu pt. Story Jones
Organizator: Spółdzielnia Ogniwo
16.30-19.15
Siła przyciągania, odsłona druga. Freestyle o jednym wierszu
Uczestniczki i uczestnicy, poetki i poeci Krakowskiej Szkoły Poezji im. A. Fredry – autorki i autorzy tomów poetyckich opublikowanych w okresie działalności KSP – przedstawią po jednym swoim wierszu, wraz z autorskim komentarzem lub analizą, opowieścią o kulisach i okolicznościach powstania utworu, bądź inną formą paratekstu. Całość złoży się na wielopostaciowy freestyle i świętowanie spotkania wierszy, a także osób piszących i czytających.
O wierszach freestylują: Agata Jabłońska, Patryk Kosenda, Małgorzata Oczak, Olga Rembielińska, Mariusz Sambor, Przemysław Suchanecki. Prowadząca: Natalia Rojek
Organizator: Spółdzielnia Ogniwo
10 października
18.00-20.00
Siła przyciągania, odsłona trzecia. Poeta i jego tłumacz
Robert Rybicki i Mark Tardi: siła przyciągania poezji poza granice języków i kontynentów
Robert „Ryba” Rybicki jest charyzmatycznym poetą-eksperymentatorem, innowatorem w dziedzinie poetyckiej polszczyzny. Jest również animatorem wspólnoty skupionej wokół poezji, pomysłodawcą i współzałożycielem Krakowskiej Szkoły Poezji im. A. Fredry. Mark Tardi jest amerykańskim poetą, wykładowcą, badaczem literatury i tłumaczem. W bieżącym roku w USA ukazał się tom poetycki Roberta Rybickiego pt. Dar Meneli (m.in. nagrodzony w 2018 r. Górnośląską Nagrodą Literacką „Juliusz”) w przekładzie Marka Tardiego, pt. The Squatters’ Gift. Wiersze Rybickiego w przekładach Tardiego spotkały się z dużym zainteresowaniem i doskonałym przyjęciem publiczności anglojęzycznej. Na spotkaniu podczas Nocy Poezji poeta i jego tłumacz podzielą się refleksjami i opowieściami o procesie przekładu wymagającej treściowo i formalnie poezji z języka polskiego na angielski
Prowadząca: Aleksandra Małecka
Organizator: Spółdzielnia Ogniwo
Filia nr 53 Biblioteki Kraków
9 października
15.00
Poezja to stan umysłu: Spacer z Norwidem
Podczas wycieczki po Krakowie prowadzonej przez historyka odwiedzimy miejsca, w których był C. K. Norwid i wskażemy związki tych miejsc z jego twórczością. Szczególną uwagę zwrócimy na miejsca, które stały się podwalinami powstania utworów „Wanda” i „Krakus. Książę nieznany”. Relacja ze spaceru zostanie zarejestrowana i zaprezentowana w formie krótkiego reportażu filmowego opublikowanego na kanałach społecznościowych Biblioteki Kraków. Nagranie uzupełnione zostanie o tłumaczenie na PJM i napisy
Organizator: Biblioteka Kraków
Zbiórka pod Starą Synagogą
9 października
15.30
Poezja Żydów polskich/Поэзия польских евреев – spacer tematyczny w języku rosyjskim i polskim z wykorzystaniem urządzeń mobilnych
Akcja artystyczno-integracyjna środowiska żydowskiego w Krakowie oraz środowisk rosyjskojęzycznych gości, rezydentów i mieszkańców miasta. Przedstawienie poetyckiej drogi i dorobku (związanego z Krakowem i Kazimierzem) poetów, którzy przeżyli swoistą izolację związaną z ich losami, żydowskim pochodzeniem, burzliwymi czasami, w których żyli. Na całym świecie znani są polscy artyści żydowskiego pochodzenia – Bruno Schulz, Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Zuzanna Ginczanka, Mordechaj Gebirtig oraz Józef Bau. W trakcie spaceru przedstawione zostaną fragmenty utworów poetyckich w kilku językach (polski, jidisz, rosyjski, ukraiński). Uczestnicy będą mogli, korzystając z multuimediów, zobaczyć w QR kodach, na planie zwiedzania: postacie, fotografie, biogramy, wiersze (po polsku i rosyjsku). Oprowadzanie odbędzie się w języku polskim i rosyjskim z wykorzystaniem techniki multimedialnej (tablet, smartfon, urządzenia mobilne uczestników spaceru).
Organizator: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce – Oddział w Krakowie
W razie ulewnego deszczu w dniu 9.10. spacer odbędzie się 10.10. o tej samej godzinie
Klub osiedlowy K2O, Mieszkaj w Mieście – Osiedle Wizjonerów
9 października
16.00-19.00
Noc poezji w K2O: Namaluj wiersz | Różewicz x Joanna tworzy
Warsztaty poetycko-plastyczne dla dorosłych i starszej młodzieży inspirowane poezją Tadeusza Różewicza
Podczas warsztatu powstanie wspólne dzieło złożone z indywidualnych prac uczestników. Zajęcia rozpoczną się od przybliżenia twórczości Tadeusza Różewicza, a także wprowadzenia w techniki malarskie i możliwości, jakie dają poszczególne z nich. Kolejny etap to twórczy dialog z Różewiczem. Uczestnicy warsztatów będą mieli dowolność tworzenia – każdy interpretuje po swojemu, tworzy zgodnie ze swoimi emocjami, doświadczeniami, intuicją. Uczestnicy nie oceniają i nie porównują swoich prac – formuła zajęć polega na próbie zajrzenia w siebie i rozbudzenia swojej kreatywności przy jednoczesnym przybliżeniu sylwetki poety. Z powstałych prac powstanie dzieło, które w sposób wielowymiarowy – indywidualny, a jednocześnie grupowy – stanowić będzie wspólną interpretację wiersza.
Zajęcia poprowadzi krakowska artystka Joanna Żyłowska – absolwentka wydziału Architektury Wnętrz i Studium Pedagogicznego krakowskiej ASP im. Jana Matejki. Jako „Joanna tworzy” od lat kreuje artystyczne wydarzenia dla dorosłych i dzieci. Na krakowskim Starym Mieście prowadzi własną pracownię artystyczną „Wytwory”.
Czas trwania warsztatów: 3 godziny
Liczba uczestników: 20. Grupa wiekowa: od 16 roku życia
Obowiązują zapisy: klub@mieszkajwmiescie.pl - w tytule wiadomości proszę wpisać: „Noc Poezji – Namaluj wiersz”. Na zgłoszenia organizatorzy oczekują do 8.10.2021
Organizator: Klub osiedlowy K2O, Mieszkaj w Mieście – Osiedle Wizjonerów
Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” – Biblioteka Kraków
17.00
Poezja to stan umysłu: Świrszczyńska nadal brzmi
Spotkanie poprzedzające ogłoszenie wyników Konkursu Poetyckiego im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki. O poezji Anny Świrszczyńskiej opowie dr Anna Marchewka - autorka tekstu zawartego w tomie poezji Anny Świrszczyńskiej „Roztopiona we wszystkim. Nienasycenie. Wiersze” wydawanego przez Universitas przy współudziale Biblioteki Kraków. Prowadzenie: Andrzej Nowakowski
Wiersze przeczyta Ziuta Zającówna
Organizatorzy: Biblioteka Kraków i Wydawnictwo Universitas
Salon Literacki Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
ul. Kanonicza 7
17.00
PISZEMY WIERSZE W TŁUMIE I ZARAŻAMY POEZJĄ
Konkurs Jednego Wiersza i spotkanie autorskie z Wojciechem Brzoską
Happening polegający na pisaniu wierszy w sztucznym tłumie. Wszystkim uczestnikom zostaną wystawione roczne certyfikaty, z którymi będzie możliwość wstępu na wszystkie imprezy poetyckie SPP do następnej Nocy Poezji. Tuż po happeningu wszyscy poeci, młodsi i starsi będą mogli wziąć udział w tradycyjnie już co roku w NOC POEZJI organizowanym KONKURSIE JEDNEGO WIERSZA, tym razem pod hasłem: „Zarażamy poezją”. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 1000 zł!
Konkurs połączony ze spotkaniem autorskim z Wojciechem Brzoską
Poprowadzenie: Piotr Lamprecht
Wojciech Brzoska - muzykujący poeta, kaowiec, major. Autor dziesięciu książek poetyckich (najnowsze to „Ucho środkowe”, 2020 i „Plejady”, 2021). Jego wiersze były tłumaczone na języki: angielski, niemiecki, czeski, słowacki, słoweński, serbski i hiszpański. Publikował w najważniejszych polskich czasopismach literackich i kulturalnych, w licznych antologiach oraz w prasie zagranicznej. Mieszka w Katowicach, gdzie od wielu lat pracuje w tamtejszym więzieniu. Pomysłodawca adresowanego do więźniów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jeana Geneta
Zapraszamy do udziału na miejscu. Spotkanie zostanie także zarejestrowane i zaprezentowane na facebookowym profilu SPP Kraków
Organizatorzy: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich i Fundacja Poemat
Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” – Biblioteka Kraków
18.30
Poezja to stan umysłu: Uroczyste zakończenie Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki
Spotkanie z udziałem lauretek konkursu: Agnieszki August-Zarębskiej (Nagroda Główna) i Marty Fihel (wyróżnienie), a także promocja tomu „po jej wewnętrznej stronie” Agnieszki August-Zarębskiej (wyd. Universitas, Biblioteka Kraków)
Prowadzenie: Bronisław Maj, przewodniczący Jury
Wiersze laureatek przeczyta Ziuta Zającówna
Organizator: Biblioteka Kraków
Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” – Biblioteka Kraków
20.00
Poeci Krakowa - promocja tomu Anny Skoczylas „Przeciąg”
Promocja tomu wierszy Anny Skoczylas „Przeciąg” (wyd. Biblioteka Kraków, seria „Poeci Krakowa”). Słowo wstępne: Elżbieta Zechenter-Spławińska. W programie także emisja nagrania wypowiedzi Poetki oraz prezentacja wierszy w wykonaniu Jakuba Kosiniaka
Organizator: Biblioteka Kraków
Klub Jędruś Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
9 października
17.30
IV Nowohucka Noc Poezji Migowej pt. „Różewicz”
Po raz czwarty w ramach Nocy Poezji spotkają się Głuche i słyszące osoby zainteresowane poezją, a tematem ich spotkania będzie poezja Tadeusza Różewicza. Poza poezją Autora, deklamowaną i tłumaczoną na polski język migowy (PJM), pojawi się również autorska poezja migowa oraz warsztat jej tworzenia.
W pierwszej części wydarzenia odbędą się warsztaty podstaw tworzenia poezji migowej, w których udział będą mogły wziąć zarówno osoby słyszące jak i Głuche. Warsztat prowadzony będzie w całości w języku migowym i przetłumaczony zostanie symultanicznie na foniczny język polski. W ramach warsztatów uczestnicy i uczestniczki poznają zasady tworzenia poezji migowej, formy VV oraz spróbują stworzyć własne kompozycje poetyckie. W drugiej części odbędzie się krótki wykład o osobie i twórczości Tadeusza Różewicza. W trzeciej (i ostatniej) części wydarzenia odbędzie się pokaz poezji migowej i formy VV oraz prezentacje poezji Tadeusza Różewicza, a także poezji zgłoszonych wcześniej autorów i autorek. Cały pokaz tłumaczony będzie na polski język migowy (PJM)
Organizatorzy: Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta, Fundacja Grupa MIGAWKI
Massolit Books & Cafe
9 października
17.30-18.30
Poezja w Przekładzie, Przekład w Poezji
Rozmowa wokół przekładu poezji Ewy Lipskiej
Paneliści: Ewa Nowakowska, Robin Davidson (zdalnie)
Prowadzenie: Agata Hołobut, Michał Choiński
Organizatorzy: Massolit Books & Café oraz Institute of English Studies UJ
19.00 – 20.00
Poezja w Przekładzie, Przekład w Poezji
Rozmowa wokół przekładu poezji Wojciecha Bonowicza
Paneliści: Elżbieta Wójcik-Leese, Wojciech Bonowicz
Prowadzenie: Agata Hołobut, Michał Choiński
Organizatorzy: Massolit Books & Café oraz Institute of English Studies UJ
Muzeum Archeologiczne w Krakowie
9 października
17.30
„SKARBY CIEMNOŚCI”
Poetycka wędrówka po labiryntach Muzeum Archeologicznego (wnętrza i przestrzenie otwarte), gdzie nicią Ariadny, czyli rodzajem przewodnika, będzie polska poezja barokowa: m. in. utwory Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego, Andrzeja i Zbigniewa Morsztynów, Wacława Potockiego, Samuela Twardowskiego, Jana Gawińskiego, a także „Manelle duchowne abo Porządek żywota...” Pawła Symplicjana (pierwszy od ponad 400 lat odczyt z XVII-wiecznej czcionki szwabachy i ówczesnej pisowni).
W projekcie wezmą udział aktorzy Teatru Mumerus (Ewa Breguła, Agnieszka Dziedzic, Anna Lenczewska, Mateusz Dewera, Jan Mancewicz, Jacek Milczanowski). Prezentacjom towarzyszyć będzie wykonywana na żywo muzyka – improwizacje na głos, kontrabas, theremin i instrumenty perkusyjne. Muzycy: Alicja Margolin, Gertruda Szymańska, Michał Braszak, Michał Peiker
Organizatorzy: Stowarzyszenie Teatr Mumerus i Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
9 października
18.00
Miejsce urodzenia
Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon
Koncert poetycki w setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza. Fotografie dawnego i współczesnego Radomska oraz prezentacja tekstów Braci Różewiczów
Wiersze czyta: Jakub Kosiniak
Autorskie kompozycje do słów Tadeusza Różewicza: Robert Kasprzycki
Prowadzenie: Beata Anna Symołon
Tadeusz Różewicz w jednym z wywiadów powiedział, że magiczne jest miejsce urodzenia. I tym tropem podąża scenariusz opowiadający o Radomsku wierszami Tadeusza i Janusza Różewiczów oraz fragmentami prozy Tadeusza i Stanisława Różewiczów (m.in. Nasz starszy brat, Matka odchodzi). Aby przybliżyć fenomen trzech niezwykle utalentowanych braci Różewiczów pokazane zostanie najpierw dawne miasto Radomsko (w opisach i na fotografiach), następnie zaś Krupnicza 22 w Krakowie, Katowice i Wrocław, Karpacz
Organizatorzy: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki i Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon
Teatr Loch Camelot „Scena BalkoNowa” (plenerowa )
9 października
19.00
„MÓWIĄC NIE TYLKO DO SIEBIE”
Spektakl poetycko-muzyczny, którego konstrukcja jest oparta na czytaniu, śpiewaniu, dialogowaniu, prezentowaniu także w technice „kolażu”, zestawianiu cytatów, także w wersji melorytmicznej, czy improwizowanej. Słów użyczą m.in. Tadeusz Różewicz, Krzysztof Kamil Baczyński, Zbigniew Herbert, Cyprian Kamil Norwid, Bronisław Maj, Stanisław Barańczak, Adam Zagajewski. Wystąpią artyści Teatru Loch Camelot, chór kameralny „Auxilium” oraz studenci Akademii Muzycznej
Koncepcja, scenariusz i reżyseria - Ewa Kornecka
Muzyka i opracowanie muzyczne – Ewa Kornecka, Stanisław Rzepiela
Scenografia – Malwina Niespodziewana-Rados
Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja: rezerwacja@lochcamelot.com.pl
Organizator: Fundacja Teatr Loch Camelot
Cafe Szafe
9 października
20:00
Afterparty – koncert Ani Janeczko i czytanie wierszy
KONTENTOWA NOC POEZJI
Ania Janeczko zaprezentuje znane utwory muzyczne w autorskiej aranżacji, a poetki i poeci, których wiersze wchodzą w skład antologii „KONTENT wybrany” będą mieli okazję zaprezentować je na żywo w trakcie koncertu.
Wokal, instrumenty – Anna Janeczko, uczennica Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wokalu jazzowego. Wśród poetów autorzy wierszy z antologii, m. in.: Agata Puwalska, Joanna Oparek, Agata Jabłońska, Maciej Taranek, Jan Rojewski
Organizator: Fundacja KONTENT
Międzynarodowe Centrum Kultury
9 października
20.00-21.00
SAMOTNA GRECKA DUSZA. KAWAFIS – SEFERIS – ELITIS
Międzynarodowe Centrum Kultury i Kolegium Europy Wschodniej zapraszają na czytanie współczesnej poezji greckiej - od Konstandinosa Kawafisa przez Jorgosa Seferisa po Odiseasa Elitisa - i wspólny namysł na istotą samotności i tęsknoty oraz ocalającą siła poezji. W spotkaniu, do którego czynnego współtworzenia zaproszeni są wszyscy miłośnicy poezji greckiej, a które poprowadzi Łukasz Galusek (MCK), udział wezmą m.in. tłumacz Seferisa – Michał Bzinkowski i tłumacz Kawafisa – Jacek Hajduk
Organizatorzy : Międzynarodowe Centrum Kultury i Kolegium Europy Wschodniej
21.00-22.00
BIAŁORUŚ: POEZJA I TERROR
Spotkanie z udziałem Wałżyny Mort (on-line), Yulii Tsimafiejevej (on-line), Andreja Adamowicza, Kasi Ioffe i Bohdana Zadury
https://www.facebook.com/KEWJNJ/videos/1916909488486824"
Spotkanie z udziałem z udziałem Andreja Adamowicza, białoruskiego poety i prozaika. Tematem rozmowy będzie obecna sytuacja na Białorusi i to, jaką siłę wobec terroru i nakazu milczenia może mieć poezja, ale także słowo protestu wypisane na murze.
W spotkaniu wezmą udział także Bohdan Zadura i Yulia Timofeeva.
Prowadzenie: Bartosz Sadulski
Organizatorzy: Międzynarodowe Centrum Kultury i Kolegium Europy Wschodniej
Kościół św. Katarzyny
9 października
20.00
Adam Zagajewski in memoriam
Wieczór poetycki
Wiersze Adama Zagajewskiego czytać będą: Michał Badeński, Klara Bielawka, Adama Michnik,
Maja Komorowska, Jakub Kornhauser, Ryszard Krynicki, Tomasz Różycki, Dorota Segda, Olga Tokarczuk, Jerzy Trela, ks. Alfred Wierzbicki. Wieczór uświetni muzyka Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Justyny Rekść-Raubo oraz improwizacje jazzowe w wykonaniu Marka Batorskiego. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na platformie PLAY KRAKÓW.
Bezpłatne wejściówki będą dostępne od 6.10.2021 na platformie KBF: w zakładce BILETY oraz w punktach InfoKraków
Organizator: KBF
Piękny Pies
9 października
20.00-20.45
NIE JESTEŚMY SAMI
POETKA MIĘDZY REDAKTORAMI: wokół „Klastru” Olgi Rembielińskiej
Tom Olgi Rembielińskiej „Klaster” stanowi kronikę realizacji marzenia o tym, jak to jest być dj-ką, która to realizacja w życiu prezentowanej autorki pokryła się czasowo z całą rozciągłością okresu pandemii, od pierwszych sygnałów o nadciągającej zarazie, przez kolejne lockdowny, aż po ponowne uruchomienie rozmaitych sfer aktywności i spotkań międzyludzkich, w tym również sceny rave'owej i klubowej. Dokumentacja procesu ujęta jest w klamrę, która zestawia i kontrastuje wyobrażenia i rzeczywistość, wszystko zaś pobrzmiewa rozmaitymi rytmami i brzemieniami, eksplorowanymi przez autorkę-stającą-się-dj-ką.
W procesie twórczym autorce na różnych etapach towarzyszyli redaktorzy-poeci, z których każdy wnosił swoją odmienną wrażliwość, słuch, doświadczenia, temperament.
W trakcie rozmowy wspólnie z redaktorką serii poetka-dj-ka i poeci-redaktorzy spojrzą całościowo na proces twórczy, inspiracje i odkrycia poetyckie, muzyczne i międzyludzkie, jakie towarzyszyły poszukiwaniom i różnorodnym aspektom pracy nad „Klastrem”.
Uczestnicy: Olga Rembielińska, Robert Rybicki, Edward Pasewicz, Miłosz Biedrzycki
Prowadzenie: Maja Staśko
Organizatorzy : Fundacja Korporacja Ha!art, Spółdzielnie Ogniwo, Krakowska Szkoła Poezji im A. Fredry
21.00 – 23.00
NIE JESTEŚMY SAMI: POETKA DJ-KA GRA
Zwieńczeniem rozmowy z Olgą Rembielińską wokół tomu „Klaster” (rozpoczętej o godz. 20.00) będzie set muzyczny przygotowany przez poetkę, odzwierciedlający w formie muzycznej refleksje towarzyszące jej w wyżej opisanych poszukiwaniach, jak i uczczenie finalizacji prac nad jej debiutanckim przedsięwzięciem literackim.
Organizatorzy: Fundacja Korporacja Ha!art, Spółdzielnie Ogniwo oraz Krakowska Szkoła Poezji im A. Fredry
Przestrzeń wystawiennicza klubokawiarni PAON
9 października
21.00
SIŁA SŁABYCH // PERFO – OPEN MIC
Wydarzenie poetyckie, mające na celu zachęcenie młodych twórców do publicznej prezentacji swojej twórczości poprzez wytworzenie inkluzywnej atmosfery. Składa się z dwóch części: pierwsza – to odczyt autorskiej poezji tematycznie spójnej z hasłem projektu oraz tematyką zawartą w opisie tegorocznej edycji Nocy Poezji przez 3 zaproszone artystki: Agatę Puwalską, Annę Adamowicz i Marlenę Niemiec. Dodatkowo, symultanicznie odbędzie się pokaz wizualny, mapping inspirowany twórczością artystek. Podczas wydarzenia zagra Grzegorz Tortellini. Druga część, to performans w formie open-mic, w którym to publiczność staje się czynnym uczestnikiem procesu twórczego, animowanego przez Pawła Harlendera i Michała Mytnika w asyście zespołu muzycznego Magda. Tematyka poruszana przez artystów ma ukazać siłę poezji tworzonej w trudnych czasach kryzysu i alienacji wskazując na ożywczą rolę twórczości poetyckiej. Performans poetycko-muzyczny OPEN MIC z otwarciem sceny dla wszystkich, którzy przygotowali tekst związany z hasłem wydarzenia. W początkowej fazie działania premierowe wiersze wykonują organizatorzy wydarzenia – poeci Paweł Harlender i Michał Mytnik. Jest to część wprowadzająca klimat performansu. Czytaniu towarzyszy muzyka elektroniczna wykonywana przez zespół Magda. W dalszej części następuje otwarcie sceny i przekazanie mikrofonu osobom z publiczności. Mikrofon przechodzi z ręki do ręki aż do wykończenia sił uczestników
Inicjatorzy i artyści: Agata Puwalska, Anna Adamowicz, Marlena Niemiec, Paweł Harlender, Michał Mytnik, Zespół „Magda”
Organizator: QUEEROWE CENTRUM KULTURY QCK
Teatr Barakah
9 października
22.00
Chochla Literacka
Widowisko złożone z recytacji poezji, występów muzycznych, niedługich reinterpretacji dialogów kabaretowych, a także autorskich piosenek do tekstów wspominanych autorów. Przewidziana formuła „open microphone”. Ponadto, podczas wieczoru, będzie czas na niezapowiedziane występy gości. Każdy uczestnik spotkania może zaprezentować swoją autorską twórczość.
Organizator: Teatr Barakah
Noc poezji w K2O
10 października
10.00-17.00
ul. Poetów, Osiedle Wizjonerów
Noc poezji w K2O: Ulica Poetów – gra terenowa | Mapa Pasji
Na grę terenową dla całej rodziny inspirowaną poezją i sylwetkami krakowskich poetek i poetów zapraszamy na ul. Poetów na bronowickim Osiedlu Wizjonerów. Dorośli i dzieci biorący udział wzabawie będą rozwiązywać rymowane zagadki słowne związane ze znanymi krakowskimi poetami i postaciami literackimi. Uczestnicy, poprzez rozwiązywanie questów zaplanowanych wprzestrzeni Osiedla Wizjonerów i jego najbliższej okolicy, będą mieli okazję poznać ciekawostki z literackiego świata i wiersze znanych twórców, jak m.in. Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Halina Poświatowska, Adam Zagajewski, Konstanty Ildefons Gałczyński i wielu innych. Być może podczas poszukiwań odpowiedzi na liczne zagadki uczestnicy stworzą wspólnie dzieło poetyckie? To będzie wyjątkowa przygoda, podczas której w niecodzienny sposób poczujemy siłę poezji.
Na potrzeby organizacji gry zostanie opracowany specjalnie skonstruowany scenariusz, którego celem będzie promocja poezji w atrakcyjnej i nowoczesnej formie. Za jego powstanie, logistykę, przygotowanie materiałów i stanowisk odpowiedzialna będzie Fundacja Mapa Pasji. Organizacja ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i przeprowadzaniu różnorodnych questów i gier terenowych. Więcej o działaniach fundacji można przeczytać na jej stronie internetowej: http://www.mapapasji.pl/.
Start: ul. Poetów, Osiedle Wizjonerów
Meta: Klub osiedlowy K2O
Czas trwania wydarzenia: 10:00–17:00
Czas przejścia gry: do 2 godzin
Obowiązują zapisy. Formularz zgłoszeniowy: https://bit.ly/UlicaPoetow
Organizator : K2O Klub Osiedlowy
Zasady gry:
1. Uczestnicy biorą udział w drużynach ok. 2–5-osobowych. Zbierzcie rodzinę, sąsiadów, przyjaciół.
2. Do udziału w grze swoją drużynę zgłasza kapitan/kapitanka.
3. Aby drużyny nie przeszkadzały sobie nawzajem w rozwiązywaniu zagadek i zadań na punktach terenowych, obowiązują zapisy na określoną godzinę. Zapisać można się przez formularz, w którym należy wybrać preferowaną godzinę rozpoczęcia gry. Po otrzymaniu potwierdzenia dostępności danej godziny wystarczy już tylko 10 października zgłosić się punktualnie z całą drużyną na miejscu startu.
4. Na miejscu startu drużyna otrzymuje wszelkie materiały i instrukcje niezbędne do przejścia gry.
5. Aby ukończyć grę, należy prawidłowo rozwiązać wszystkie zagadki i odgadnąć hasło, które należy przekazać na mecie, by otrzymać dostęp do skarbu – pamiątkowej pieczęci.
6. Drużyny, które uzyskają najwięcej punktów za zadania terenowe, otrzymają nagrody questowe od Fundacji Mapa Pasji.
Po 10 października quest (gra do samodzielnego ukończenia) będzie dostępny również w formie drukowanej, w aplikacji „Questy – Wyprawy Odkrywców” i na stronie: www.questy.org.pl.
W razie pytań prosimy o kontakt pod adresem: klub@mieszkajwmiescie.pl
Sala Modrzejewskiej Narodowego Starego Teatru
10 października
12.00
Krakowski Salon Poezji: Adam Zagajewski
W sposób symboliczny przyłączymy się do uroczystości pogrzebowych, zmarłego niedawno, Adama Zagajewskiego – wybitnego poety, eseisty, krytyka i tłumacza, który przez większość swojego życia związany był z Krakowem. Jego wiersze, w oprawie muzycznej Aleksandry Owczarek (skrzypce), będą interpretować studenci Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie: Karolina Bednarek, Bartosz Cwaliński, Bartłomiej Deklewa, Agnieszka Kijewska, Marta Piętka, Kamil Pudlik. Scenariusz wydarzenia: Urszula Grabowska i Jacek Romanowski
Organizator: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
Piwnica Pod Baranami
10 października
20.00
DROGA PANI SCHUBERT
Wybitna krakowska poetka, Ewy Lipskiej w autorskim wyborze wierszy pochodzących z ośmiu tomów: "Droga pani Schubert....", "Miłość, droga pani Schubert...", Czytnik linii papilarnych", „Pamięć operacyjna", "Miłość w trybie awaryjnym", "Pogłos", "1999" oraz "Gdzie indziej", zaprezentuje poetyckie widowisko, będące mistrzowskim popisem legend polskiej sceny teatralnej - Anny Polony i Jerzego Treli
„Współistnieć z poezją Ewy Lipskiej to nie tylko radość, ale i perwersyjne wyzwanie intelektualne. Nadanie zaś ciężaru wypowiedzenia jej wierszom, dokonanie ich teatralizacji to wyzwanie podwójne. Świat poezji Ewy Lipskiej to przecież prawdziwy 'theatrum mundi'. Fascynujący. Pragniemy się naszą fascynacją podzielić” (Józef Opalski)
Wieczór z udziałem: Ewy Lipskiej, Anna Polony, Jerzego Treli, Józefa Opalskiego
Scenografia: Sebastian Ludwik Kudas (autor ilustracji do książek Ewy Lipskiej)
Reżyseria i oprawa muzyczna: Józef Opalski
Organizator: Piwnica Pod Baranami