Uwaga!!! informacja archiwalna

Program - Noc Poezji 2020

 

ul. Felicjanek 10, Kraków Pokaż na mapie

9 października (piątek)
18.00-19.00

SPACER POETYCKI DLA MIKROTURYSTÓW I MIKROTURYSTEK - AKLIMATYZACJA
WŁASNA ŚCIEŻKA. ROZMOWA Z POETKAMI PRZED DEBIUTEM
Rozmówczynie: Agata Puwalska, Katarzyna Szweda, Antonina Tosiek

Spotkanie zainicjowane z ramienia kolektywu redakcyjnego Rzyradora. Zapytamy zaproszone Poetki przed debiutem książkowym, w jaką stronę będzie się rozwijać (ich) poezja w kolejnych latach. Porozmawiamy zatem o możliwościach, zagrożeniach i celach. Zapytamy o niedowartościowanie pewnych głosów i przeszacowanie znaczenia innych oraz o drogi, jakimi rozwijały się przygotowywane przez Twórczynie tomy. Zastanowimy się nad znaczeniem przestrzeni, miejsca pochodzenia i przebywania. Skonfrontujemy swojskie z obcym, mikro z makro.

Prowadzenie: Kolektyw Rzyrador

Organizator: Fundacja Korporacja Ha!art


10 października (sobota)
MIKRO-WYKŁAD Aleksandry Małeckiej i Piotra Mareckiego pt. "Mikroturystyka a twórczość"
 
PODEJŚCIE:
PRZYSTANEK 1: ul. Felicjanek – Agata Puwalska
PRZYSTANEK 2: Powiśle – Michał Mytnik
PRZYSTANEK 3: kawałek dalej na Powiślu – Przemysław Suchanecki
PRZYSTANEK 4: z widokiem na Wawel – Antonina Tosiek
PRZYSTANEK 5: DH Jubilat – Krzysztof Pietrala
PRZYSTANEK 6: Most Dębnicki – Paweł Harlender, Agata Zuzanna Jabłońska

ok. 16:45 OBÓZ PIERWSZY:
Kawiarnia Cudowne Lata
ul. Tyniecka 1
MIKRO-WYKŁAD Marcina Podlaskiego pt. "Podróż przez język: Święty – mocny. Krótkie po-wiedzenie o etymologii znanych wyrazów."

Jak duchowny został księdzem? O czym nie wie niewiasta, a co wie wiedźma? Ile dla naszych przodków znaczyło bydło? Jak często chowa się Częstochowa?
Użytkownicy języka od zawsze mieli zapędy do interpretowania wyrazów pod kątem ich pochodzenia. Co ciekawe, w historycznym rozwoju polszczyzny zdarzało się, że powszechne, acz mylne skojarzenia, które nazwać trzeba nienaukowymi (a dokładniej: tzw. etymologią ludową), doprowadzały do zmian językowych, kończących się zerwaniem pierwotnych związków wyrazu ze źródłosłowem na płaszczyźnie systemowej. Językoznawstwo historyczno-porównawcze wypracowało jednak konkretne narzędzia, pozwalające na odkrywanie tych zapomnianych związków.
Nie da się w pełni dostrzec i zrozumieć najbardziej aktualnych tendencji w języku, ściśle powiązanych z przemianami kulturowymi, bez świadomości tego, jak naprawdę wyglądały i czym były spowodowane podobne przemiany w przeszłości. Świadomość ta pozwala również na znacznie więcej: z jej pomocą można, mniej lub bardziej trafnie, prognozować przyszłość języka.
Spotkanie ma charakter interaktywny, otwarty na żywe reakcje, pytania oraz inicjacje dyskusji ze strony słuchaczy.

PODEJŚCIE CD.:
PRZYSTANEK 7: Kawiarnia Cudowne Lata – Katarzyna Szweda
PRZYSTANEK 8: Stare Dębniki – Edward Pasewicz
PRZYSTANEK 9: Rondo Grunwaldzkie – Marcin Podlaski
PRZYSTANEK 10: Schody im. Czesława Miłosza – Miłosz Biedrzycki
PRZYSTANEK 11: Most Retmański – Paweł Kusiak
PRZYSTANEK 12: Ujście Wilgi – Robert Rybicki
PRZYSTANEK 13: ul. Smolki – Anna Adamowicz

ok. 19:00 OBÓZ DRUGI
Smolki 11a (Spółdzielnia Ogniwo)
MIKRO-WYKŁAD Zuzanny Strehl i Anny Adamowicz pt. "One. Podróż przezroczystych"

Niewidzialne – podróż przez przemilczaną historię, społeczną przezroczystość i aż do kresu, czyli do nieistnienia polskiej poezji lesbijskiej. O oswojeniu tematyki gejowskiej w literaturze przy jednoczesnym pominięciu wątku homoseksualnych kobiet. Lesbijka jako kulturowy wróg heteroseksualnych przedstawicieli obojga płci. Wykład obejmuje element performatywny.

ATAK SZCZYTOWY:
PRZYSTANEK 14: ul. Smolki – Dawid Mateusz, Nina Manel
PRZYSTANEK 15: Planty Nowackiego – Marlena Niemiec
PRZYSTANEK 16: Kładka Bernatka – Malgorzata Oczak
PRZYSTANEK 17: plac Wolnica – Olga Rembielińska
PRZYSTANEK 18: ul. Mostowa – Patryk Kosenda, Joanna Oparek

ok. 20:30–21:00 ZEJŚCIE
ul. Mostowa 2 (Klub Baza)
 
OPEN MIC
ok. 21:00 (po zakończeniu spaceru)
ul. Mostowa 2 (Klub Baza)

Po zakończeniu spaceru i zejściu do Bazy odpędzie się zwyczajowy open mic, ze szczególnym uwzględnieniem motywów mikroturystycznych. Każda chętna osoba może skorzystać z mikrofonu i zaprezentować utwór bądź utwory. Do ostatniego chętnego i ostatniej chętnej!

UWAGA! Podany przebieg trasy jest orientacyjny i może ulec modyfikacjom w zależności od warunków pogodowych i epidemiologicznych. O aktualnym przebiegu spaceru Korporacja Ha!art oraz partnerzy będą informować na bieżąco na swoich stronach oraz na stronie wydarzenia.

Organizator: Fundacja Korporacja Ha!art

 

Wizjonerów 2, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
16.00-18.00

"WIERSZE W WYOBRAŻONYM TRAMWAJU"

Warsztat literacki ze słuchowiskiem radiowym adresowany do osób dorosłych prowadzony przez Weronikę Stencel, autorkę projektu Tokosłów. Inspiracją dla tej formy są utwory krakowskiego poety – Andrzeja Bursy. Tytuły jego wierszy będą punktem wyjścia do opowieści uczestników. Następnie zostaną oni wprowadzeni w nową przestrzeń dźwiękową – szumy ulicy, dźwięki tramwaju, rozmowy ludzi. Fragmenty z wierszy Bursy zostają wprowadzone w nowy kontekst i stają się inspiracją dla nowego utworu tworzonego przez uczestników.
Uczestnicy: osoby dorosłe. Wstęp wolny.
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: klub@mieszkajwmiescie.pl

Organizator: Klub Osiedlowy K2O

11 października (niedziela)
10.00-14.30

"Trójwymiarowa wyprawa w słowo-obrazach"

Warsztaty prowadzone przez Michała Malinowskiego, założyciela, dyrektora i kustosza Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści MuBaBaO. W programie czytanie i recytacja poezji krakowskich twórców, twórcza zabawa wyjątkowymi klockami MuBaBaO, dzięki którym uczestnicy warsztatów wybiorą się w podróż do zbudowanego przez siebie trójwymiarowego świata. Ma to uruchomić wyobraźnię dzieci i dorosłych, którzy, inspirując się recytowanymi utworami krakowskich poetów, zbudują widziany swoimi oczami świat ukazany w ich utworach. Podczas warsztatów będzie można interaktywnie połączyć świat poezji z wykreowanym w twórczej zabawie wymiarem poprzez przełożenie motywu podróży pomiędzy tymi światami na język ciała, z wykorzystaniem złożonych własnoręcznie przestrzennych modeli pojazdów.

Uczestnicy: dzieci i dorośli (osoby niepełnoletnie wraz z opiekunami lub za ich pisemną zgodą). Udział bezpłatny. Zapisy: klub@mieszkajwmiescie.pl

Organizator: Klub Osiedlowy K2O

9 października (piątek)
14.00-17.00

Poetycki Hyde Park - Poetycka dorożka
Konkurs poetycki adresowany do mieszkańców miasta, prowadzony na ulicach w pobliżu przystanków tramwajowych wokół Plant

Organizator: Fundacja Zawsze Warto

ul. Mycielskiego 11, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
10.00

"W ZACZAROWANYM ŚWIECIE POETYCKICH PODRÓŻY" – GALA KONKURSU RECYTATORSKIEGO DLA DZIECI

Kolejna odsłona i finał konkursu recytatorskiego dla dzieci z cyklu "Mój świat". W tym roku tematem przewodnim konkursu jest motyw podróży w poezji dziecięcej.

Organizator: Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta

Plac Wszystkich Świętych 2, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
10.00

Punctum wiersza. Warsztaty z Małgorzatą Lebdą

Co mogą mieć wspólnego wiersz i fotografia? Zapraszamy na warsztaty poetyckie o możliwości patrzenia na tekst literacki i tworzenia poezji w kontekście kategorii "studium" i "punctum". Zostały one wprowadzone przez Rolanda Barthes'a, służąc francuskiemu badaczowi do interpretacji i opisu materiałów wizualnych. Czy w literaturze potrzebujemy uważnego patrzenia? Jak patrzeć, żeby widzieć? W czym sztuki wizualne mogą pomóc literaturze? Warsztaty poprowadzi Małgorzata Lebda, która w praktyce korzysta ze sztuk wizualnych w swoich poetycko-artystycznych działaniach.
Małgorzata Lebda dorastała w beskidzkiej wsi (Żeleźnikowej Wielkiej). Jest autorką pięciu książek poetyckich. Za ostatni tom Sny uckermärkerów (WBPiCAK Poznań 2018) została nagrodzona Nagrodą Literacką Gdynia. Właśnie ukazała się książka Sprawy Ziemi (WBPiCAK), na którą składają się trzy ostatnie tomy.

Uczestnicy: 8 osób, piszący przed debiutem książkowym
Zapisy: kontakt@miastoliteratury.pl

Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe

10 października (sobota)
13.00

Warsztaty poetyckie dla onironautów z Rybą

Co to znaczy być onironautą? Kto jak kto, ale na pewno wie to Ryba, autor "Podręcznika naukowego dla onironautów", czyli niezwykłego tomu podsumowującego 20 lat twórczości jednego z najciekawszych polskich twórców. Zapraszamy do spędzenia twórczych i z pewnością niezapomnianych godzin pod okiem poety. Warsztaty są propozycją skierowaną tych, którzy chcą spróbować współ-tworzyć, współ-wędrować i współ-śnić tą drogą. Podczas tej podróży nie trzeba zapinać pasów, za to należy maksymalnie wysilić swoją wyobraźnię.

Uwaga, chociaż energia twórcza Ryby przekracza wszelkie granice, obowiązuje limit miejsc (10 osób). Kontakt w sprawie zapisów: kontakt@miastoliteratury.pl

Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe

 

ul. Kanonicza 1, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
12.00

"O PRZYGODACH I IGRASZKACH WESOŁEGO PATAŁASZKA" – WEDŁUG ANNY ŚWIRSZCZYŃSKIEJ

Aktorzy Teatru Proscenium zapraszają na opowieść muzyczną o podróżach małego sztukmistrza, który udaje się do Afryki, Persji, na północ do krainy białych niedźwiedzi i na zachód aż do Meksyku, a wszystko to za sprawą konia z papieru, który staje się Pegazem.
Scenariusz i reżyseria – Ziuta Zającówna, muzyka - Monika Bylica, współpraca scenograficzna – Michał Wójciak

Organizator: Stowarzyszenie Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN, Teatr Proscenium

ul. Wietora 13, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
12.00

"ŻAGLE WYOBRAŹNI" (spektakl oraz warsztaty poetyckie)

Czy dzieci improwizując mogą rozszyfrowywać sensy i znaczenia zamknięte w poetyckim tekście? Oczywiście! W ramach "Żagli wyobraźni" najmłodszym uczestnikom proponuje się wypłynięcie z Krzysiem Kolumbem w podróż, aby odkrywać nowe lądy wyobraźni i kreacji, uczestnictwo w spektaklu "Sen o Kolumbie", powstałego na kanwie utworu J. Litwiniuka "Opera o Kolumbie", poetyckie warsztaty z wykorzystaniem elementów dramy i animacji przedmiotu, w ramach których interpretowane będą wybrane utwory poezji dziecięcej, jak również tworzenie własnych wprawek literackich.

Organizator: Stowarzyszenie Eksit

ul. Bracka 14, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
16.00

KONTENTOWA NOC POEZJI
Premiera nowego numeru magazynu KONTENT

Premiera 14. numeru czasopisma poetyckiego KONTENT. Podczas premiery redakcja zaprosi poetki i poetów oraz krytyczki i krytyków, a także autorki i autorów prozy do dyskusji nad opublikowanymi tekstami. Twórcy i krytycy będą się konfrontować, a być może zgadzać i mówić jednym głosem – tak czy inaczej po raz kolejny wspólnie udowodnią, że poezja (szczególnie ona) ani trochę się nie starzeje i wciąż wzbudza emocje.

Organizator: Fundacja KONTENT


10 października (sobota)
17.30

KONTENTOWA NOC POEZJI
PREMIERA TOMU POETYCKIEGO PT. RÓŻAGLON – DEBIUT KSIĄŻKOWY FILIPA MATWIEJCZUKA.
SPOTKANIE AUTORSKIE

Premiera debiutu poetyckiego młodego twórcy, Filipa Matwiejczuka, autora tomu Różaglon. To wprowadzenie na rynek literacki wartościowej, niekomercyjnej pozycji, wpisującej się w najnowsze nurty poetyckie (m.in. późny nurt cyberpoezji spod znaku Rozdzielczości Chleba, surrealizm Roberta Rybickiego, twórczość Konrada Góry oraz stechnicyzowaną i elegijną poetykę Radosława Jurczaka). Książka stanowi mocny i wyrazisty głos najmłodszego pokolenia obecnie debiutujących twórców. Można więc uznać, że propozycja Matwiejczuka stanowić może międzypokoleniowy pomost między poetyckimi podejściami jako ich nowoczesne przetworzenie i wywrotowa synteza. Dodatkowo jest to twórca znany od kilku lat czytelnikom poezji jako autor licznych publikacji czasopiśmienniczych i obecny w literackim życiu Krakowa poprzez prezentowanie swojej poezji na rozmaitych poetyckich wydarzeniach.

Organizator: Fundacja KONTENT

 

10 października (sobota)
18.00

Lasy, bezdroża, gąszcze. Poezja nieco odludna z Pauliną Pidzik i Jakubem Kornhauserem

W kontrze do hasła Tadeusza Peipera "Miasto, masa, maszyna" tym razem proponujemy kierunki ucieczki od wyobraźni związanej z miastem – właśnie w lasy, bezdroża i gąszcze. Ucieczka od cywilizacji? Porozumienie z tym, co pozaludzkie, a nawet pozazwierzęce? Poszukiwanie siebie czy tworzenie przestrzeni empatii? Tropem tych pytań podążymy z poetkami i poetą, znanymi z wypraw poza granice zakreślone przez ludzkie osiedla i strefy wpływu.
Prowadzenie: Zuzanna Sala

Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe

 

10 października (sobota)
19.00

Spotkanie z Tomaszem Bąkiem, laureatem Nagrody Literackiej Gdynia 2020 w kategorii poezja
Prowadzenie: Anna Marchewka

Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe. Partner: Nagroda Literacka Gdynia

ul. Miodowa 23, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)

godz. 17.00

Krakowska Noc Poezji w Szuflandii

„Szuflandia” zaprasza krakowskich Poetów do zaprezentowania swojej twórczości.

Spotkanie połączone z promocją Almanachu przygotowanego z okazji jubileuszu 10-lecia „Szuflandii”

Organizator: Małgorzata Michalska, Szuflandia

ul. Szczepańska 1, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
15.00

Spotkanie poetyckie z Natalią Kubicius i Krystyną Czarnecką, autorkami wyróżnionymi w 7. Konkursie na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej 2020

Spotkanie z poezją wyróżnionych poetek: Natalii Kubicius – autorki tomu "Umowa śmieciowa" oraz Krystyny Czarneckiej - autorki tomu "Clewline"
Prowadzący: Anna Marchewka

Organizator Biblioteka Kraków


10 października (sobota)
17.00

POETYCKIE PODRÓŻE Z BIBLIOTEKĄ KRAKÓW: ŚWIATŁO I SZELEST - JADWIGA MALINA

Promocja tomu wierszy Jadwigi Maliny Światło i szelest wydanego w 2020 r. przez Bibliotekę Kraków w ramach serii wydawniczej Poeci Krakowa. W programie: krytyczne omówienie twórczości Jadwigi Maliny przez Joannę Zach (autorkę wstępu do tomu). Usłyszymy wiersze w autorskim wykonaniu Jadwigi Maliny oraz w recytacji Lidii Bogaczówny, aktorki Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Organizator: Biblioteka Kraków

ul. Kanonicza 7, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
15.00

"PODRÓŻ DO ŹRÓDEŁ NOCY" – MŁODZI CZYTAJĄ KLASYKÓW I KONKURS JEDNEGO WIERSZA

Już po raz trzeci zapraszamy wszystkich poetów, młodszych i starszych, debiutantów i wyjadaczy, stowarzyszonych i niestowarzyszonych, na konkurs jednego wiersza po hasłem "Podróż do źródeł nocy". Tym razem jednak konkurs przeprowadzimy zdalnie, a wiersze odbierzemy w postaci nagrań video. Za najlepszy wiersz jury (Jadwiga Malina, Miłosz Biedrzycki, Michał Zabłocki) przyzna nagrodę w wysokości 1000 złotych. Wieczór na Kanoniczej rozpocznie spotkanie, podczas którego młodzi i najmłodsi krakowscy poeci związani z Krakowską Szkołą Poezji im. Aleksandra Fredry, Kołem Młodych SPP, Sylabą, Peronem Literackim i Biblioteką Kraków, zaprezentują wiersze własne oraz ulubione utwory klasyków, których twórczość uważają za źródło, ideał, lub przekorny komentarz do własnej poezji. Liczba miejsc ograniczona.
Informacja o wynikach konkursu, wraz z nagrodzonym wierszem, zostanie zamieszczona w sieci tego samego dnia o godzinie 19.00 https://www.facebook.com/SPPKrakow
Moderator wydarzenia - Jadwiga Malina

Organizator: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Biblioteka Kraków

ul. Agatowa 33, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
15.00

POETYCKIE PODRÓŻE Z BIBLIOTEKĄ KRAKÓW: POETYCKA PODRÓŻ DLA NAJMŁODSZYCH

Spotkanie z Michałem Rusinkiem, autorem wierszy dla dzieci pt. Wierszyki domowe oraz Joanną Rusinek, która zaprezentuje ilustracje przygotowane do wierszy i opowie o pracy ilustratora. Spotkanie w nowej filii Biblioteki Kraków na os. Złocień.

Organizator: Biblioteka Kraków

10 października (sobota)
15.30-20.30

Szerpowie: Piotr Marecki, Aleksandra Małecka

W ramach wydarzenia Spacer poetycki dla mikroturystów i mikroturystek zwracamy uwagę na perspektywę mikro w podróży i w poezji, mikro języki, mikro miejsca, mikro światy. W dobie, kiedy zawiesza się perspektywa globalna, kończy podróżowanie na drugi koniec świata, chcemy uprawiać mikroturystykę w Krakowie. Mniej mówić o Krakowie oficjalnym, historycznym, pomnikowym i znanym z przewodników, bardziej o Krakowie prywatnym tworzących tu poetów i poetek.
Podróżowania po mieście uczyć się będziemy od zapomnianego krakowskiego pisarza Jana Stoberskiego, nazywanego "Proustem z Krowodrzy". Planujemy poetyckie kręcenie się, snucie połączone z czytaniami, rozmowami i mikro-wykładami na tematy zaproponowane przez krakowskie środowiska młodopoetyckie.

W ramach mikroturystycznego spaceru grupa poetów i poetek porusza się po Krakowie, czyta wiersze, dyskutuje z przypadkowymi osobami, opowiada anegdoty o swoich lokalnych, osobistych, niekiedy bizarnych miejscach i miejscówkach. Można przejść całą trasę lub dołączać na kolejnych etapach (nazywanych "obozami"). Lokalizację grupy spacerowej będziemy też udostępniać w mediach społecznościowych. Finał spaceru wieńczy spotkanie w formule open-mic. Czytamy do ostatniej chętnej i ostatniego chętnego.

 

ul. Długa 1, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
17:00

Noc Poezji w Księgarni Pod Globusem: Szymborska, Bonowicz, Różycki
Warsztaty czytania poezji

Wojciech Bonowicz poprowadzi lekcję czytania poezji na przykładzie wierszy Wisławy Szymborskiej z tomu "Wystarczy".

Projekt (jak sputnik) krąży wokół kilku co najmniej znaczeń przewodniego słowa Nocy Poezji 2020 (podróż), ale dominantą znaczeniową projektu jest pojęcie kosmosu, rozumianego zarówno anegdotycznie, dosłownie, jak i metaforycznie. Będzie to zarówno podróż w makrokosmos Wszechświata, jak i mikrokosmos ludzkiego wnętrza, intymność tworzenia poezji, którą prześledzi w wierszach Wisławy Szymborskiej – Wojciech Bonowicz.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona (maks. 15 osób). Czas trwania: 90 minut.
Rezerwacja miejsc e-mail: pr@librglob.pl

Organizatorzy: Księgarnia Pod Globusem we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej i Wydawnictwem a5

 

10 października (sobota)
19.00

Noc Poezji w Księgarni Pod Globusem: Szymborska, Bonowicz, Różycki
SPOTKANIE AUTORSKIE Z TOMASZEM RÓŻYCKIM

Projekt (jak sputnik) krąży wokół kilku co najmniej znaczeń przewodniego słowa Nocy Poezji 2020 (podróż), ale dominantą znaczeniową projektu jest pojęcie kosmosu, rozumianego zarówno anegdotycznie, dosłownie, jak i metaforycznie, jak choćby podróż w makrokosmos Wszechświata, galaktyk i przestrzeni międzyplanetarnej Kapitana X, bohatera  tomu wierszy Tomasza Różyckiego.
Prowadzenie: Maciej Miłkowski. Wybrane wiersze z tomu " Kapitan X" przeczyta Paweł Sanakiewicz, aktor Teatru Bagatela w Krakowie.
Wstęp wolny (bez rezerwacji)

Organizatorzy: Księgarnia Pod Globusem we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej i Wydawnictwem a5

ul. Królewska 59, Kraków Pokaż na mapie


10 października (sobota)
17.00

POETYCKIE PODRÓŻE Z BIBLIOTEKĄ KRAKÓW

Czterech poetów - cztery podróże poetyckie

Poetycka podróż z twórczością Józefa Barana, Adama Ziemianina, Piotra Lamprechta i Michała Piętniewicza. O motywach podróżniczych w ich twórczości z gośćmi rozmawiał będzie Janusz Mika. Poeci zaprezentują swoje utwory. W trakcie spotkania uczestniczy będą mogli zaprezentować autorski wiersz z motywami podróży.

Organizator: Biblioteka Kraków

 

Osiedle Centrum A 6A, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
17.30-20.30

NOWOHUCKA NOC POEZJI MIGOWEJ – POETYCKIE PODRÓŻE (III EDYCJA)

Czy poezję można pokazać? Czy poezja ma siłę łączenia z sobą nie tylko osób sobie nieznanych, ale osób posługujących się innym językiem?
Tradycyjnie, bo po raz trzeci, w Klubie Jędruś, w ramach Nocy Poezji, spotkają się osoby Głuche i słyszące, a tematem ich spotkania będzie poezja z motywem podróży w tle – migowa i tradycyjna.

17.30-19.00 –Warsztaty poezji migowej
Warsztaty prowadzone przez Edytę Kozub – głuchą lektorkę, która na co dzień prowadzi zajęcia z języka migowego, zajmuje się poezją migową oraz formą VV (Visual Vernacular - teatralna formą ekspresji fizycznej) oraz Łukasza Krysę – natywnego lektora PJM, absolwenta studiów lektorskich PJM na Uniwersytecie Warszawskim, zaangażowanego w działania na rzecz popularyzacji kultury Głuchych. W ramach warsztatów uczestnicy i uczestniczki poznają zasady tworzenia poezji migowej, formy VV oraz spróbują stworzyć własne kompozycje poetyckie.

19.00-20.30 (i dłużej)  - Pokaz poezji migowej z różnych stron świata i formy VV związanej z motywem podróży oraz prezentacje poezji tradycyjnej tłumaczone na polski język migowy
Na podstawie zgłoszeń amatorskich poetów i poetek (zarówno tych słyszących jak i Głuchych) zostanie przygotowany atrakcyjny w formie pokaz interpretacji utworów poetyckich połączonych motywem podróżowania. Wyruszymy na wyprawę do świata ciszy i dźwięków, stworzymy płaszczyznę do spotkania się osób żyjących obok siebie w dwóch różnych kulturach, które łączy poezja.
Wydarzenie będzie tłumaczone symultanicznie z/na PJM.
Partnerzy projektu: Fundacja Grupa MIGAWKI oraz Stowarzyszenie Życzliwa Dłoń

Organizator: Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta

ul. Malborska 98, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
18.00

W przestrzeń Woli Duchackiej zostały wpisane Bałkany. To tutaj bowiem zlokalizowane są ulice: Albańska, Czarnogórska, Macedońska, Serbska..., Ivo Andrića, dlatego sięganie ku bałkańskim klimatom wydaje się rzeczą naturalną, tym bardziej, że w ciągu 10 lat tworzenia SABASowych spotkań na Woli wiele z nich poświęconych było poezji i prozie tego rejonu. Swoje utwory zaprezentują poeci, którzy i w czasie podróży, i w swojej poezji przemierzyli wielokrotnie Bałkany (Joanna Pociask-Karteczka i Marek Porąbka) oraz Marzena Pericić z Czarnogóry (połączenie online). Całość oprawi znany zespół pieśni i tańców bałkańskich „Iglika”. Spotkaniu będzie towarzyszyła wystawa prac Haliny Bujko o tematyce bałkańskiej.

Prowadzenie: Beata Anna Symołon

Organizator: Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon, Centrum Kultury Podgórza i Biblioteka Kraków

 

ul. Sławkowska 11, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
18:00

"KRAKOWSKIE IMPONDERABILIA KABARETOWE"
Spektakl poetycko-teatralny Teatru VIS A VIS

Podróż w czasie i przestrzeni do miasta, w którym w licznych kawiarniach tętniło życie literackie i artystyczne, do miejsc, gdzie wykluwały się nurty literackie, powstawały wybitne dzieła i rodziły się legendy, jak Kawiarnia Antyczna, Jama Michalika, czy też Kabaret Siedem Kotów… Do niepowtarzalnej atmosfery poetyckiego miasta, w którym czas biegnie inaczej…

Wystąpią: Jakub Palacz (monologi), Magdalena Różowicz (śpiew), Agnieszka Libera (taniec). Inscenizacja: Bartłomiej Piotrowski. Oprawa plastyczna: Barbara Piotrowska.

Wstęp wolny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczna rezerwacja.
REZERWACJE:  infoteatrvisavis@wp.pl, infoteatrvisavis@gmail.com

Organizator: Teatr Vis a Vis

ul. Krupnicza 22, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
18.00

Poetycki Hyde Park – Poetycka dorożka

Spod budynku przy ul. Krupniczej 22 na ulice Krakowa wyjedzie Zaczarowana Dorożka. Jej podróżnymi będą krakowscy poeci – złożą oni kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza, pod ostatnim miejscem zamieszkania Czesława Miłosza oraz pod kamienicą rodzinną Wisławy Szymborskiej. W tym samym czasie zapalimy lampki w Krypcie na Skałce oraz przy grobie Wisławy Szymborskiej.

Organizator: Fundacja Zawsze Warto

ul. Mikołajska 2, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
18:15

LADY LAZARUS//ART Performance – wędrówka przez sztukę na motywach poezji Sylvii Plath

Spotkanie z poezją Sylvii Plath. Podczas przedstawienia zostaną wykonane improwizacje muzyczno-taneczne do trzech wierszy Sylvii Plath: Kobieta Łazarz, Ariel, Jestem pionowa. Performance zostanie wykonany przez multimedialne artystki. Składać się będzie z koncertu, będącego opracowaniem poezji jako live electronic music z wykorzystaniem instrumentów tradycyjnych i przetworzeń komputerowych.

Autorski koncert live electronic music – Blanka Dembosz-Tondera
Improwizowany taniec współczesny – Aneta Kita
Słowo wstępu – Marta Półtorak
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja miejsc: tel. 512 455 230

Organizator: Krakowskie Forum Kultury

10 października (sobota)
19.00

POETYCKI HYDE PARK - WIECZÓR POETYCKO-MUZYCZNY

Wieczór poetycko muzyczny w siedzibie Fundacji.

Organizator: Fundacja Zawsze Warto

10 października (sobota)
19.00

Halina Poświatowska pierwszy raz znalazła się w Krakowie z powodu choroby serca, przez długi czas była hospitalizowana w szpitalu przy ulicy Kopernika i nie miała raczej okazji zapoznać się z królewskim grodem (oprócz nielegalnych ucieczek do ogrodu botanicznego). Po powrocie z operacji w Stanach Zjednoczonych zamieszkała w Krakowie, w słynnym Domu Literatów przy ulicy Krupniczej 22. Był to dla niej krótki, ale bardzo intensywny okres. Nie tylko czas tworzenia i zdobywania wiedzy (podczas studiów filozoficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim), ale także licznych romansów i zachłannego korzystania z życia, często kosztem zdrowia. Postaramy się przedstawić mniej znaną twarz poetki: odważnej buntowniczki, łamiącej konwenanse i przekraczającej granice, próbującej wyciągnąć od życia jak najwięcej.
Prowadząca: Agnieszka Konior
Kontakt w sprawie zapisów: spacery@miastoliteratury.pl

Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe

ul. Świętego Tomasza 17, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
19:00

Spektakl w plenerze – na "Scenie BalkoNOWEJ"
"GDZIE JEST FARLANDIA ?" (W POSZUKIWANIU UTRACONEGO ŚWIATA)

"Myśmy mieli się spotkać na moście,
by pomówić o naszej miłości -  
ale most w powietrze wysadzili anarchiści,
no to gdzie się teraz spotkamy?"
K.I.Gałczyński (fragm.)

Ten wiersz będzie osią specyficznej "podróży" – poszukiwania drogi do nowego "otwarcia". Będziemy podróżowali w poszukiwaniu mitycznej Farlandii, która jawi się jako cel, jako miejsce wybrane, jako wizja i sposób na życie - które będzie lepsze i mądrzejsze, od tego, które "zdemolowała" pandemia.
W spektaklu wystąpią  artyści Loch Camelot oraz studenci Akademii Muzycznej w Krakowie.
Koncepcja, scenariusz i reżyseria – Ewa Kornecka, muzyka i opracowanie muzyczne – Ewa Kornecka, Stanisław Rzepiela, światło/wizualizacje – Ada Bystrzycka.

Organizator: Fundacja Loch Camelot

Liczba miejsc ograniczona: rezerwacja@lochcamelot.com.pl

Osiedle Złotego Wieku 14, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
19.00

Wiersz z fotografii – poeci o współczesnym podróżowaniu
Wernisaż wierszy Grupy Literackiej Sylaba

Happening połączony z wernisażem wystawy zorganizowanej w Galerii m Klubu Kuźnia. Fotografie wykonane przez członków Grupy Literackiej Sylaba i powiązane z nimi wiersze, napisane specjalnie na to wydarzenie, zainspirowane poezją, zostaną ze sobą zestawione. Niekoniecznie, aby jedne objaśniały drugie, ale by tworzyły dialog między tradycyjnym a nowoczesnym sposobem patrzenia na rzeczywistość. Podczas happeningu nagrywanego i transmitowanego na profilu FB Klubu Kuźnia i Biblioteki Klubu Kuźnia, poeci odczytają swoje wiersze.
Wystawę będzie można oglądać w Galerii m Klubu Kuźnia OKN do 21 października 2020.

Organizator: Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie

 

ul. Senacka 3, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
19.00

PEREGRYNACJA, CZYLI ZWIERCIADŁO SOWY

Projekt inspirowany wierszami, balladami, pieśniami (głównie anonimowymi) wędrownych dziadów, aktorów, rybałtów, sowizdrzałów. Zaprezentujemy teksty wywodzące się głównie z kręgów kultury oralnej (czyli przekazywanej ustnie), powstałych jako teksty mówione (choć istnieją ich zapisy, którymi się posłużymy) koncentrując się na tekstach powstałych w kręgu małopolskich (a także śląskich) klechów i dziadów. Nawiązując do tematyki podróży projekt będzie miał formę swego rodzaju wędrówki w rytm i pulsację dialogowanych ballad i pieśni, która to wędrówka odbędzie się w przestrzeniach Muzeum Archeologicznego w Krakowie: dziedzińce, korytarze, cele dawnego więzienia, ogrody. Przewodnikami w tej wędrówce będą aktorzy Teatru Mumerus, którzy przekazywać będą teksty w tych różnorakich przestrzeniach, a widzowie będą za nimi wędrować. Będzie to więc struktura dynamiczna. Część tekstów będzie mówiona, część śpiewana. W projekcie wezmą udział aktorzy Teatru Mumerus: Ewa Breguła, Anna Lenczewska, Mateusz Dewera, Jan Mancewicz, Jacek Milczanowski, Robert Żurek
Scenarzystą, organizatorem i reżyserem całości będzie Wiesław Hołdys.

Organizator: Stowarzyszenie Teatr Mumerus we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Krakowie

 

ul. Szeroka 16, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
20.00

MASZA KALÉKO – GDZIEKOLWIEK PODRÓŻUJĘ, PRZYBYWAM DONIKĄD
TEATR 52 Hz

Spektakl performatywny, który poprzez zderzenie ze sobą różnych metafor w obrębie liryki, muzyki i teatru opowiada o podróży artystycznej i życiowej Maschy Kaléko, urodzonej w Chrzanowie poetki żydowskiego pochodzenia. Przedstawienie w wykonaniu krakowskiego Teatru 52 Hz, to podróż z wykorzystaniem możliwości architektury obiektu. Aktorzy zapraszają do wspólnego, przeżywania poezji, która jest towarzyszką podróży przez czas osobisty i historię, przez przestrzeń geograficzną, ale też i wewnętrzną. A wszystkiemu towarzyszyć będzie muzyka na motywach żydowskich –  tradycyjne pieśni i popularne piosenki, w tym także motywy współczesnej kultury izraelskiej.
Koncept: Andrzej Kowalczyk i Marta Kontny
Występują: Marta Kontny (aktorka), Andrzej Kowalczyk (aktor), Estera Kawula (skrzypce)
Słowo wstępu: Marta Półtorak

Organizator: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce

ul. Józefa 40, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
21.00

"XIĘGI PIELGRZYMSTWA"
(instalacja performatywna)

Inspirowany słowem kolaż, na który złoży się kilka warstw – graficzna (wystawa na ścianach Galerii 2 Okna), wideo i audio, dla których punktem wyjściowym będą teksty literackie: utwory "Pierwszy list, co mnie doszedł z Europy…" Cypriana Kamila Norwida oraz "Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego" Adama Mickiewicza w wykonaniu aktora Tomasza Wysockiego.

Organizator: Fundacja Dwie Galicje

ul. Felicjanek 4, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
18.30

Spotkanie z poetkami z dwóch różnych krańców Europy – Brynją Hjálmsdóttir  oraz Aną Llurbą

Brynja Hjálmsdóttir to islandzka poetka i krytyczka filmowa mieszkająca w Reykjavíku. Ukończyła teorię filmu oraz studia pisarskie na Uniwersytecie Islandzkim. Jej pierwsza książka poetycka Okftruman (Zygota, 2019) została nominowana do Fjöruverðlaunin (Islandzkiej Nagrody Literackiej przyznawanej kobietom)) oraz nagrodzona w rywalizacji o The Icelandic Booksellers’ Literary Awards.

Ana Llurba, a właściwie Ana Isabel Llurba Ferreira, to argentyńska poetka i pisarka. Jej tom Este es el momento exacto en que el tiempo empieza a correr (To jest dokładnie ten moment, w którym czas zaczyna biec) został uhonorowany nagrodą dla młodych poetów im. Antonio Colinasa (Antonio Colinas Young Poetry Award, 2015). Jej pierwsza powieść La Puerta del Cielo (Drzwi niebios, 2018) doczekała się publikacji w Hiszpanii, Argentynie i Chile; wkrótce będą mogli sięgnąć po nią także Włosi. 

O wrażenia poetek z pobytu w Krakowie, Mieście Literatury UNESCO, zapyta Soren Gauger.

Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe

ul. Krakowska 41, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
21.00-24.00

Tu i wszędzie jest moja ziemia | Miłosz
Performance Prince Negatif

"Tu i wszędzie jest moja ziemia" to w założeniu performatywny spektakl instalacja, którego bezpośrednią inspiracją jest podróż Czesława Miłosza do Mittelbergheim w Alzacji na skutek depresji. To również cytat z wiersza o tytule, który jest nazwą miejscowości, do której podróżował. W czasie "lock down’u" podróże większości z nas się zatrzymały i o ile ten czas stawiał przed nami różnego rodzaju wyzwania to na pewno dawał również szansę na bliższe przyjrzenie się w jakim punkcie swojego życia się znajdujemy.

Podobnie jak wówczas Miłosz, chcemy się wybrać na spotkanie z miejscem, które pozwoli nam "wypracować z siebie truciznę“, odnaleźć własne pokłady emocjonalne, poczuć wolność i akceptację. Takie miejsce azylu w obecnych czasach oddala się, dlatego ta instalacja będzie próbą stworzenia go tu i teraz, wywołując je przez pobożność do natury, terapię nadziei, przeżywanie przestrzeni. A będziemy ją budować w duchu relaksu i rekonwalescencji w kontakcie z obrazem Józefa Mehoffera "Dziwny ogród" i poezją Czesława Miłosza.
W wydarzeniu wezmą udział: Lady Maga, Joanna Falkowska, Artur Ściera, Maciej Gąsiu Gośniowski, Piotr Sieklucki. Choreografia – Karolina Rychlik, wokal – Olga Mysłowska, muzyka – Fermented Girls, charakteryzacja – Kaja Jałoza, włosy – Arczi Świetny, światło – Wojciech Kiwacz, dźwięk Grzegorz Janeczek

21.00 performance w Teatrze Nowym Proxima (Scena Główna)
22.00-24.00 kontynuacja działań z djskim setem Fermented Girls, Scena Berlin (poziom -1 w tym samym budynku)

Organizator: Teatr Nowy Proxima

ul. Paulińska 28, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
22:00

CHOCHLA LITERACKA: "Na drugim końcu globalnej wioski – podróże światłowodowe"

Specjalne wydanie Chochli Literackiej w ramach Nocy Poezji. Temat dotyczy podróży, każdej podróży od tych małych z kuchni do pokoju przez dawniejsze aż po przyszłe na drugi i kolejne końce świata. W tegorocznych okolicznościach warto powspominać, pomarzyć i poplanować oglądanie świata po epidemii. Czasy mamy takie, że przejazd dookoła świata zajmuje kilka kliknięć. Na razie może jesteśmy "tu, gdzieśmy wsiedli" – jak śpiewał krakowski poeta, ale "jutro idziemy na całość"! Obowiązuje formuła "open microphone", czyli każdy ma szanse wystąpić!
Przygotowanie: Amadou Guindo, Grzegorz Like, Dawid Barański, Tomasz Kolowca, Łukasz Jakubowski
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Organizator: Fundacja Dziesięciu Talentów na rzecz Teatru BARAKAH

 

ul. Sławkowska 14, Kraków Pokaż na mapie

10 października (sobota)
22.00

W zależności od sytuacji epidemicznej Teatr bierze pod uwagę udział publiczności także w przestrzeni realizacji.

„WSIADAJCIE! CZYLI PODRÓŻ DO WNĘTRZA - WNĘTRZA.”

NOCNY STREAM-LIVE NA PODSTAWIE TWÓRCZOŚCI MIRONA BIAŁOSZEWSKIEGO

Celem projektu jest przybliżenie miłośnikom poezji, teatru, sztuk performatywnych a także zróżnicowanej grupie użytkowników sieci internetowej postaci awangardowego twórcy Mirona Białoszewskiego, którego literacka, teatralna oraz audiowizualna twórczość doskonale koresponduje z realiami wyjątkowej sytuacji społeczno-kulturowej związanej z COVID19, której wszyscy doświadczamy i która wymaga od artystów wszechstronnego komentarza. Scenariusz stanowią fragmenty wierszy i dramatów artysty. Realizatorami wydarzenia są artyści tworzący i współpracujący z Teatrem Odwróconym

Organizator Fundacja Sztuka Teatru

Liczba miejsc w Teatrze ograniczona (15 osób): rezerwacja za pomocą FB (wiadomość):

https://www.facebook.com/teatrodwrocony

11 października 2020 r (niedziela)

17.00 Spacer literacki szlakiem piosenki poetyckiej

Szlak piosenki poetyckiej będzie łączył w sobie słowo i muzykę. Jego uczestnicy będą mogli wysłuchać piosenek w miejscach, które są z nimi związane np. na ulicy Brackiej (Grzegorz Turnau "Bracka"), w Piwnicy pod Baranami („Dezyderata”), czy w Klubie pod Jaszczurami (Ewa Demarczyk „Karuzela z Madonnami”). Nie zabraknie także literackich anegdot związanych z powstaniem utworów i biografiami ich twórców.

 

Prowadzenie: Agnieszka Konior

Rezerwacja: spacery@miastoliteratury.pl

 

O miejscu rozpoczęcia spaceru zarejestrowani uczestnicy zostaną zawiadomieni mailowo.

Przypominamy, że zgodnie z regulaminem jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwa miejsca. Liczba uczestników z uwagi na bezpieczeństwo została jeszcze bardziej ograniczona. Prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od siebie (minimum 1,5 m) oraz obowiązku zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki lub przyłbicy.