KLUB JĘDRUŚ, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta

Adres:
Osiedle Centrum A 6A, Kraków

Program

10 października (sobota)
17.30-20.30

NOWOHUCKA NOC POEZJI MIGOWEJ – POETYCKIE PODRÓŻE (III EDYCJA)

Czy poezję można pokazać? Czy poezja ma siłę łączenia z sobą nie tylko osób sobie nieznanych, ale osób posługujących się innym językiem?
Tradycyjnie, bo po raz trzeci, w Klubie Jędruś, w ramach Nocy Poezji, spotkają się osoby Głuche i słyszące, a tematem ich spotkania będzie poezja z motywem podróży w tle – migowa i tradycyjna.

17.30-19.00 –Warsztaty poezji migowej
Warsztaty prowadzone przez Edytę Kozub – głuchą lektorkę, która na co dzień prowadzi zajęcia z języka migowego, zajmuje się poezją migową oraz formą VV (Visual Vernacular - teatralna formą ekspresji fizycznej) oraz Łukasza Krysę – natywnego lektora PJM, absolwenta studiów lektorskich PJM na Uniwersytecie Warszawskim, zaangażowanego w działania na rzecz popularyzacji kultury Głuchych. W ramach warsztatów uczestnicy i uczestniczki poznają zasady tworzenia poezji migowej, formy VV oraz spróbują stworzyć własne kompozycje poetyckie.

19.00-20.30 (i dłużej)  - Pokaz poezji migowej z różnych stron świata i formy VV związanej z motywem podróży oraz prezentacje poezji tradycyjnej tłumaczone na polski język migowy
Na podstawie zgłoszeń amatorskich poetów i poetek (zarówno tych słyszących jak i Głuchych) zostanie przygotowany atrakcyjny w formie pokaz interpretacji utworów poetyckich połączonych motywem podróżowania. Wyruszymy na wyprawę do świata ciszy i dźwięków, stworzymy płaszczyznę do spotkania się osób żyjących obok siebie w dwóch różnych kulturach, które łączy poezja.
Wydarzenie będzie tłumaczone symultanicznie z/na PJM.
Partnerzy projektu: Fundacja Grupa MIGAWKI oraz Stowarzyszenie Życzliwa Dłoń

Organizator: Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta