De Revolutionibus Books&Café

Adres:
ul. Bracka 14, Kraków

Program

10 października (sobota)
16.00

KONTENTOWA NOC POEZJI
Premiera nowego numeru magazynu KONTENT

Premiera 14. numeru czasopisma poetyckiego KONTENT. Podczas premiery redakcja zaprosi poetki i poetów oraz krytyczki i krytyków, a także autorki i autorów prozy do dyskusji nad opublikowanymi tekstami. Twórcy i krytycy będą się konfrontować, a być może zgadzać i mówić jednym głosem – tak czy inaczej po raz kolejny wspólnie udowodnią, że poezja (szczególnie ona) ani trochę się nie starzeje i wciąż wzbudza emocje.

Organizator: Fundacja KONTENT


10 października (sobota)
17.30

KONTENTOWA NOC POEZJI
PREMIERA TOMU POETYCKIEGO PT. RÓŻAGLON – DEBIUT KSIĄŻKOWY FILIPA MATWIEJCZUKA.
SPOTKANIE AUTORSKIE

Premiera debiutu poetyckiego młodego twórcy, Filipa Matwiejczuka, autora tomu Różaglon. To wprowadzenie na rynek literacki wartościowej, niekomercyjnej pozycji, wpisującej się w najnowsze nurty poetyckie (m.in. późny nurt cyberpoezji spod znaku Rozdzielczości Chleba, surrealizm Roberta Rybickiego, twórczość Konrada Góry oraz stechnicyzowaną i elegijną poetykę Radosława Jurczaka). Książka stanowi mocny i wyrazisty głos najmłodszego pokolenia obecnie debiutujących twórców. Można więc uznać, że propozycja Matwiejczuka stanowić może międzypokoleniowy pomost między poetyckimi podejściami jako ich nowoczesne przetworzenie i wywrotowa synteza. Dodatkowo jest to twórca znany od kilku lat czytelnikom poezji jako autor licznych publikacji czasopiśmienniczych i obecny w literackim życiu Krakowa poprzez prezentowanie swojej poezji na rozmaitych poetyckich wydarzeniach.

Organizator: Fundacja KONTENT

 

10 października (sobota)
18.00

Lasy, bezdroża, gąszcze. Poezja nieco odludna z Pauliną Pidzik i Jakubem Kornhauserem

W kontrze do hasła Tadeusza Peipera "Miasto, masa, maszyna" tym razem proponujemy kierunki ucieczki od wyobraźni związanej z miastem – właśnie w lasy, bezdroża i gąszcze. Ucieczka od cywilizacji? Porozumienie z tym, co pozaludzkie, a nawet pozazwierzęce? Poszukiwanie siebie czy tworzenie przestrzeni empatii? Tropem tych pytań podążymy z poetkami i poetą, znanymi z wypraw poza granice zakreślone przez ludzkie osiedla i strefy wpływu.
Prowadzenie: Zuzanna Sala

Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe

 

10 października (sobota)
19.00

Spotkanie z Tomaszem Bąkiem, laureatem Nagrody Literackiej Gdynia 2020 w kategorii poezja
Prowadzenie: Anna Marchewka

Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe. Partner: Nagroda Literacka Gdynia