Uwaga!!! informacja archiwalna

Program - Noc Kin Studyjnych 2020

Filmy prezentowane będą w wirtualnych salach kin 12 grudnia (sobota) oraz 13 grudnia (niedziela) od godz. 12:00 do godz. 23:59.

 

https://www.kinopodbaranami.pl/

Każda osoba może otrzymać tylko jedną wejściówkę - kod na dany film, linki do formularzy zgłoszeniowych dostępne będą od 6 grudnia na www.kinopodbaranami.pl

 

MAŁE SZCZĘŚCIA | LE BONHEUR DES UNS…reż. Daniel Cohen, Francja 2020, 100’

Rewelacyjny komediodramat Daniela Cohena w gwiazdorskiej obsadzie, opowiadający historię przyjaciół, których lojalność zostanie niespodziewanie wystawiona na próbę. W rolach głównych: Bérénice Bejo (Artysta), Vincent Cassel (Czarny łabędź), Florence Foresti (Barbecue) i François Damiens (La Famille Belier).

Kochająca życie Lea (Bejo) pracuje w centrum handlowym i jest szczęśliwą żoną Marca (Cassel), konserwatysty i w pewnym stopniu niewierzącego w siebie sprzedawcy. Lea od dawna uważana jest za marzycielkę przez swoją najlepszą przyjaciółkę Karine (Foresti), która jest zadowolona ze swojej kierowniczej posady w reklamie i życia z Francisem (Damiens) oraz dwójką ich dzieci. Coś jednak zburzy spokój tej czwórki.

Pewnego wieczoru, podczas kolacji, Lea niespodziewanie ogłasza, że spróbuje swoich sił jako pisarka. Jednak jej mąż nie jest do końca przekonany do tego pomysłu. Nagły przypływ kreatywności u Lei powoduje, że także jej przyjaciółka Karine zdecyduje się także spróbować swoich sił w pisarstwie, a jej mąż odkryje na nowo swoje kreatywne oblicze. Kiedy jedno z wiodących wydawnictw zainteresuje się książką Lei, wydaje się, że czekają ją same sukcesy. Tylko czy jej przyjaciele i mąż będą w stanie to udźwignąć?

Materiał dodatkowy do filmu będzie dostępny na:

kinopodbaranami - YouTube

https://www.facebook.com/kinopodbaranami/?ref=ts

https://www.instagram.com/kinopodbaranami/?hl=pl

 

WIELKIE PIĘKNO | LA GRANDE BELLEZZA reż. Paolo Sorrentino, Francja/Włochy 2013, 144’

Porywająca uczta wizualna przywołująca twórczość Felliniego. Film twórcy Młodości, Onych i Młodego papieża.

Jep Gamberdella (Toni Servillo) właśnie skończył 65 lat. Ten przystojny, czarujący mężczyzna w pełni korzysta z uroków życia. Chodzi na eleganckie kolacje i przyjęcia, gdzie - jako znany dziennikarz i nałogowy uwodziciel - jest zawsze mile widziany. W młodości napisał powieść, która przyniosła mu sławę i odtąd stale obraca się wśród włoskiej socjety kulturalnej. Na tarasie jego rzymskiego apartamentu z widokiem na Koloseum wydaje przyjęcia, na których „ludzka machina" - jak brzmiał tytuł jego powieści - rozbierana jest do naga. W dniu swoich urodzin Jep dokonuje bolesnego rozliczenia z dotychczasowym życiem.

Materiał dodatkowy do filmu będzie dostępny na:

kinopodbaranami - YouTube

https://www.facebook.com/kinopodbaranami/?ref=ts

https://www.instagram.com/kinopodbaranami/?hl=pl

 

SUPERAGENTKA | NABOSPIONEN reż. Karla von Bengtson, Dania 2017, 77’

seans dla dzieci ( kat. wiekowa 6+)

Pełnometrażowa animacja z detektywistyczną zagadką w tle. Opowieść o pasji, przyjaźni i pokonywaniu własnych strachów.

Agathe-Christine lub po prostu – jak wolą nazywać ją najbliżsi – AC, przeprowadza się z rodziną do nowego miasta. Jej mama ma nadzieję, że będzie to okazja to tego, by dziewczynka zawarła nowe przyjaźnie i przestała być samotniczką. AC nie ma jednak czasu na zabawę. Marzy o tym, by prowadzić własną agencję detektywistyczną. Nowe otoczenie to dla niej szansa na rozwikłanie pierwszej wielkiej sprawy. Wkrótce AC wpada na trop złodziejaszka, podkradającego słodycze z osiedlowego sklepu. To początek przygody, która wywróci jej życie do góry nogami.

Materiał dodatkowy do filmu będzie dostępny na:

kinopodbaranami - YouTube

https://www.facebook.com/kinopodbaranami/?ref=ts

https://www.instagram.com/kinopodbaranami/?hl=pl

 

http://www.kinoagrafka.pl/

Każda osoba może otrzymać tylko jedną wejściówkę - kod na dany film wysyłając na adres bilety@krkino.pl e-mail o temacie Noc Kin Studyjnych – (tytuł wybranego filmu) lub śledząc https://www.facebook.com/kinoagrafka

Wejściówki dostępne od 6 grudnia.

TONY HALIK | Tony Halik, reż. Marcin Borchardt, Polska 2020, 90’

Kim był Tony Halik? Podróżnik, dziennikarz, filmowiec. Jego życiowe perypetie wydają się równie nieprawdopodobne jak przygody Indiany Jonesa. W ostatniej dekadzie zimnej wojny niezwykle popularne programy telewizyjne były dla milionów Polaków przysłowiowym – „jedynym oknem na świat”. Poza Polską praktycznie nieznany, w latach 60-80 tych w jakiś dziwny sposób pojawiał się wszędzie tam na świecie, gdzie działo się coś ważnego. Znał wszystkich, wszystkich filmował, wszyscy chcieli z nim rozmawiać: Fidel Castro, królowa Elżbieta, Evita Peron, Richard Nixon.

Halik, jak przystało na wytrawnego gawędziarza, lubił publicznie podkoloryzować to i owo. Dziś trudno dociec, co z tego o czym mówił wydarzyło się naprawdę, a co jest jedynie pokłosiem jego nieokiełznanej wyobraźni i poczucia humoru.

Wprowadzenie do pokazu: Maciej Gil, animator kultury filmowej, opiekun Akademii Filmowej 50+

Materiał dodatkowy dostępny na:

https://www.youtube.com/channel/UC8EHl19CXD3kNN6rU1oBitg

 

MŁODOŚĆ | La giovinezza, reż. Paolo Sorrentino, Włochy/Francja/Szwajcaria/Wielka Brytania 2015, 118’
Wybitny kompozytor otrzymuje od angielskiej królowej nieoczekiwaną propozycję. Piękna kobieta chce się dowiedzieć, dlaczego mąż porzucił ją dla dziewczyny, od której wszystko ją różni. Słynny reżyser szuka idealnego zakończenia dla swojego najważniejszego filmu. Charyzmatyczny aktor, znany z roli w superprodukcji, chce znaleźć prawdziwe życiowe wyzwanie. Miss Universe postanawia wszystkim pokazać, dlaczego to ona jest najpiękniejszą kobietą na świecie. Wielka gwiazda zjawia się po latach, by prosto w twarz powiedzieć mężczyźnie swojego życia, co naprawdę o nim myśli. Kilka letnich dni, podczas których wyjdą na jaw najgłębsze tajemnice, a wystawione na próbę zostanie powszechne pragnienie wiecznej młodości.

Wprowadzenie do pokazu: Diana Dąbrowska - filmoznawczyni, animatorka kultury i wieloletnia wykładowczyni Italianistyki na Uniwersytecie Łódzkim

Materiał dodatkowy dostępny na kanale

https://www.youtube.com/channel/UC8EHl19CXD3kNN6rU1oBitg

http://www.kinokika.pl/

Każda osoba może otrzymać tylko jedną wejściówkę - kod na dany film wysyłając na adres bilety@krkino.pl e-mail o temacie Noc Kin Studyjnych – (tytuł wybranego filmu) lub śledząc

https://www.facebook.com/kinokika

Wejściówki dostępne od 6 grudnia.

 

BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. PIERWSZA TAJEMNICA | Lasse Majas Detektivbyra - Det första mysteriet, reż. Josephine Bornebusch, Szwecja 2018, 95’

seans dla dzieci ( kat. wiekowa 7+)

 

Lasse i Maja jeszcze się nie znają, a Biuro Detektywistyczne nawet nie marzy się nieśmiałemu samotnikowi i zbuntowanej dziewczynce. On jest wzorowym uczniem, a ona nową uczennicą w szkole w Valleby. W poprzednich seriach młodzi widzowie śledzili detektywistyczne przygody pary przyjaciół. Teraz dowiemy się, jak to się zaczęło. Szkoła w Valleby ogłasza konkurs wiedzy, a nagrodą jest starożytna księga Hammarabi, w której spisano złote zasady rozwiązywania sporów. Tuż przed rozpoczęciem zmagań starodruk znika. Lasse i Maja są świadkami tej sytuacji, ale nie potrafią zidentyfikować złodzieja. Pracownicy szkoły oskarżają Maję. Żeby udowodnić jej niewinność para młodych detektywów rozpoczyna poszukiwanie prawdziwego sprawcy. Nagle wszyscy stają się podejrzani: dozorca, nauczyciel wf-u, ekscentryczna bibliotekarka, a nawet dyrektorka szkoły. Odkrywanie pierwszej tajemnicy nie tylko daje początek pięknej przyjaźni, ale konfrontuje bohaterów z nowymi wyzwaniami: strachem przed odrzuceniem, kłamstwem, do którego trudno się przyznać i tym jak ważne jest zaufanie i wzajemne zrozumienie.

Warsztaty dla dzieci: Ula Szkwarek, edukatorka i animatorka, temat: zabawki optyczne

Materiał dodatkowy dostępny na kanale

https://www.youtube.com/channel/UC8EHl19CXD3kNN6rU1oBitg

 

CZERWONY ŻÓŁW | La tortue rouge, reż. Michael Dudok de Wit, Belgia/Francja/Japonia 2016, 80’

"Czerwony żółw" to niezwykła, uniwersalna i poetycka opowieść o losach rozbitka, który w wyniku sztormu ląduje na tropikalnej, bezludnej wyspie. Początkowo to miejsce jawi mu się jako więzienie, z którego próbuje za wszelką cenę uciec, jednak jest ktoś, kto mu na to nie pozwoli.
Animację stworzyli wspólnie: niemieckie studio Wild Bunch, francuskie Why Not Productions oraz Studio Ghibli. Film zwyciężył w trzeciej edycji Scope100 i dzięki temu pojawi się na polskich ekranach.

 

A POTEM TAŃCZYLIŚMY | And Then We Danced, reż. Levan Akin, Szwecja/Gruzja/Francja 2019, 113’

Zakochany w tańcu Merab (Levan Gelbakhiani) od najmłodszych lat trenuje w Gruzińskim Balecie Narodowym. Jego jedynym marzeniem jest dostanie się do głównego składu, dzięki czemu będzie mógł wyruszyć w tournée i opuścić konserwatywną Gruzję. Kiedy jeden z głównych tancerzy zostaje zwolniony i rozpoczyna się rekrutacja na jego miejsce, ten cel wydaje się być na wyciągnięcie ręki.


W tym czasie do zespołu dołącza nowy tancerz, charyzmatyczny i utalentowany Irakli (Bachi Valishvili), który może stanąć Merabowi na drodze. Wspólne treningi sprawiają, że Irakli staje się nie tylko jego najgroźniejszym rywalem, ale też obiektem pożądania, które może na zawsze przekreślić jego karierę.

http://www.kinomikro.pl/?

 

Każda osoba może otrzymać tylko jedną wejściówkę - kod na dany film wysyłając na adres mikro@kinomikro.pl e-mail o temacie Noc Kin Studyjnych – (tytuł wybranego filmu).

Wejściówki dostępne od 6 grudnia.

 

MARONA. PSIA OPOWIEŚĆ | L’extraordinaire voyage de Marona, reż. Anca Damian, Rumunia/ Francja/Belgia 2019, 92’

seans dla dzieci ( kat. wiekowa 9+)

Niewielka suczka Marona trafia w ręce coraz to nowych opiekunów. Świat ludzi bywa jednak skomplikowany, czasem aż za bardzo dla małego psa, który nie chce niczego oprócz kochającego go człowieka. Każdy z napotkanych przez kundelkę ludzi nadaje jej nowe imię: akrobata Manole nazywa ją Aną, robotnik Istvan – Sarą, dziewczynka Solange – Maroną. Niestety żaden z domów nie jest na tyle stabilny, by suczka mogła zagościć w nim na stałe. A gdyby ludzie byli tak samo zależni od zwierząt, jak one od nich?

 

THE SQUARE | reż. Ruben Östlund, Niemcy/Francja/Szwecja/Dania 2017, 142’

Co łączy przystojnego kuratora muzeum w Sztokholmie, zafascynowaną nim amerykańską dziennikarkę, małego chłopca, którego niesłusznie posądzono o kradzież, oraz udającego małpę artystę?

„The Square” to czarna komedia nagrodzona Złotą Palmą festiwalu w Cannes. Film Rubena Östlunda („Turysta”), z Elisabeth Moss (seriale „Opowieść podręcznej” i „Tajemnice Laketop”), Dominikiem Westem („Dumni i wściekli”) i Claesem Bangiem w rolach głównych, wywołał zachwyty i dziki śmiech podczas pokazu w Cannes.

Christian (Claes Bang) ma wszystko pod kontrolą. Jest atrakcyjnym mężczyzną o wielkim uroku osobistym. Niedawno się rozwiódł i lubi wdawać się w niezobowiązujące romanse, a młoda amerykańska dziennikarka (Elisabeth Moss) może okazać się jego nowym trofeum. Na co dzień Christian jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i idealną pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących – zwłaszcza, jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji „The Square”, z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunku okaże się być dla niego nie lada wyzwaniem.

Wprowadzenie do pokazu: Bogusław Skowronek - Profesor doktor habilitowany, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Filmoznawca, wieloletni współpracownik kina Mikro, stały prelegent cyklu Pora dla seniora.

Materiał dodatkowy do filmu  dostępny na:

https://www.youtube.com/channel/UC3EbBaCg8gvDLrNmoJHXojQ

https://www.facebook.com/kinomikro

 

CLIMAX | reż. Gaspar Noé, Francja 2018, 95’

 

„Climax” to hipnotyczny, odurzający, pulsujący energią i muzyką lat 90-tych film Gaspara Noé. Najnowsze dzieło reżysera „Love” „Nieodwracalne”  i „Wkraczając w pustkę” stało się sensacją ostatniego festiwalu w Cannes, gdzie okrzyknięto je szatańską wersją „Step Up”.

Inspirowana autentycznymi wydarzeniami opowieść o grupie tancerzy, którzy w pewną zimową noc spotykają się w opuszczonej szkole na odludziu. Taneczna próba w rytm przebojów Daft Punk, Aphex Twin i Soft Cell szybko zamienia się w pełną seksualnego napięcia imprezę. Gdy wychodzi na jaw, że domowej roboty sangrię ktoś doprawił narkotykami, dzika zabawa w zamkniętym budynku przeradza się w ekstremalny, psychodeliczny trip.

Wprowadzenie do pokazu: Bogusław Skowronek - Profesor doktor habilitowany, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Filmoznawca, wieloletni współpracownik kina Mikro, stały prelegent cyklu Pora dla seniora.

Materiał dodatkowy do filmu  dostępny na:

https://www.youtube.com/channel/UC3EbBaCg8gvDLrNmoJHXojQ

https://www.facebook.com/kinomikro

https://www.kijow.pl/

Każda osoba może otrzymać tylko jedną wejściówkę - kod na dany film wysyłając na adres e-mail promocja@apollofilm.pl  o temacie Noc Kin Studyjnych – (tytuł wybranego filmu) lub śledząc

https://www.facebook.com/kinokijow/

Wejściówki dostępne od 6 grudnia.

 

TYLKO ZWIERZĘTA NIE BŁĄDZĄ| Seules les bêtes reż. Dominik Moll,  Francja/Niemcy 2019, 116’

Film doceniony  w Wenecji, nominowany do Cezarów oparty jest na bestsellerowej powieści kryminalnej Colina Niela. Zagadkowe zniknięcie kobiety podczas burzy śnieżnej sprawi, że pięć osób zostanie uwikłanych w tajemnicę, która wykracza daleko poza senne górskie miasteczko gdzieś we Francji. Reżyser umiejętnie gubi tropy i steruje uwagą widza, zapewniając mu trzymającą w napięciu i pełną zwrotów akcji kryminalno-miłosną układankę  jak i ekranową rozrywkę.

 

SŁUŻĄCA  | Ah-ga-ssi, reż. Park Chan-Wook, Korea Południowa 2016, 145’

Przewrotny thriller oparty na bestsellerowej powieści Sarah Waters „Złodziejka” nagrodzony na wielu festiwalach. Korea, lata 30. XX wieku. Oszust z nizin społecznych postanawia podstępem rozkochać w sobie piękną Japonkę – dziedziczkę wielkiej fortuny – aby przejąć jej majątek. W tym celu umieszcza w jej najbliższym otoczeniu tytułową służącą. Reżyser stworzył porażające wizualnie i trzymające do końca w napięciu widowisko, w którym nic nie jest tym, czym się początkowo wydaje

 

JAKUB MIMMI I GADAJĄCE PSY | Jēkabs, Mimmi un runājošie suni, reż. E. Janson, Łotwa/Polska 2019, 70’

seans dla dzieci ( kat. wiekowa 6+)

Jakub i Mimmi to para kuzynów, którzy niezbyt się lubią. Jakub mieszka w centrum Rygi a jego kuzynka  Mimmi  i wujek Orzeł mieszkają na obrzeżach miasta, w Maskaczce.  W czasie wizyty na przedmieściach Jakub wraz z Mimmi i zaprzyjaźnionymi psami na czele z Bossem, które potrafią mówić ludzkim głosem, walczą o zatrzymanie budowy biurowców w okolicy. Wspólne działanie na rzecz środowiska jednoczy ich i sprawia, że czas spędzony u rodziny na zawsze zostanie w jego pamięci.

Film zdobył Nagrodę Jury Dziennikarzy na Międzynarodowym Festiwalu  Filmowym Kino Dzieci 2019  – Najlepszy film, porusza ważne tematy: Czym jest walka o własne podwórko, o swoją dzielnicę i  przestrzeń do życia? Dlaczego ekologia jest tak ważna? O przyjaźni z psem.

Wydarzenie z cyklu CZYTANIE PRZY EKRANIE :

Materiał dodatkowy dostępny na:

https://www.youtube.com/channel/UC7wverO_4pMTIXVSLi9SMxQ

 

http://okn.edu.pl/kino-studyjne-sfinks/

Każda osoba może otrzymać tylko jedną wejściówkę - kod na dany film wysyłając na adres sfinks@okn.edu.pl e-mail o temacie Noc Kin Studyjnych – (tytuł wybranego filmu) lub śledząc

https://www.facebook.com/StudyjneKinoSFINKS

Wejściówki dostępne od 6 grudnia.

 

ZDRAJCA | IL TRADITORE, reż. Marco Bellocchio, Włochy/Francja/Niemcy/Brazylia 2019, 147’

Nagrodzony kilkunastominutową owacją na festiwalu w Cannes, oparty na faktach, niejednoznaczny i spektakularny „Zdrajca” to film o mafii, jakiego jeszcze nie było. Historia opowiadana z perspektywy bossa, który nieoczekiwanie staje po stronie sprawiedliwości, nie tylko fenomenalnie rekonstruuje najmroczniejszy czas w dziejach walk z mafią, ale też stawia pytania o znaczenie lojalności, honoru i zdrady. W centrum opowieści znajduje się Tommaso Buscetta, boss, który złamał omertę, czyli mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze: tzw. maxiproces doprowadził do skazania 362 przywódców przestępczej organizacji. Było to największe w historii zwycięstwo państwa nad mafią. Fascynujące ekranowe dochodzenie skupia się na przemianie Buscetty, dla którego La Cosa Nostra, czyli „nasza sprawa”, zaczęła znaczyć coś zupełnie innego, niż chcieliby szefowie klanów. Tytułowy „Zdrajca” nie jest jednak herosem, Bellocchio widzi w nim niemal szekspirowskiego bohatera, uwikłanego w tragiczny konflikt. Film wspaniale ogrywa jego dwuznaczność: to morderca, niewierny mąż, człowiek brutalny, cyniczny i bezwzględny. Zeznaje przeciw swoim w obronie honoru mafii - tej, która go wychowała, a którą jego zdaniem zdradzili nowi przywódcy.

 

McQUEEN | McQueen, reż. Ian Bonhôte, Peter Ettetgui, Wielka Brytania 2018, 107 min.

Wizjoner. Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen. Przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej. McQueen zwykł mawiać: "Moje pokazy mody to sex, drugs and rock n'roll. Mają elektryzować. Wywoływać emocje, szok i atak serca". Skąd czerpał wielką wewnętrzną siłę, dzięki której podbił hermetyczny świat haute couture? Projektował dla brytyjskiej królowej i największych gwiazd, takich jak Rihanna czy Nicole Kidman. U szczytu sławy popełnił samobójstwo. Jaką tajemnicę kryło jego życie? Wyśmienity dokumentalny "McQueen" to oparta na faktach historia artysty - równie fascynująca jak jego dzieła. Opowieść o człowieku, któremu niezwykła wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na szczyty sławy i świata pop kultury.

 

Specjalny odcinek z cyklu „sfinksMówi”, w którym Karolina z DKF „Kropka” i Darek z festiwalu FILMON rozmawiają o filmach „Zdrajca” i „McQueen” dostępny na:

https://www.facebook.com/StudyjneKinoSFINKS

 

http://www.kinoparadox.pl/

Każda osoba może otrzymać tylko jedną wejściówkę - kod na dany film wysyłając na adres  info@kinoparadox.pl e-mail o temacie Noc Kin Studyjnych – (tytuł wybranego filmu)

Wejściówki dostępne od 6 grudnia.

 

DEERSKIN, reż. Quentin Dupieux , Francja 2019, 77’

Najbardziej zabójcza premiera 2020 roku. Czarna komedia z oscarową obsadą, której bohaterem jest... kurtka z frędzlami.

"Deerskin" to jeden z największych przebojów sekcji Quinzaine des réalisateurs w Cannes, to także aktorski tour de force Jeana Dujardina. Quentin Dupieux, który podarował światu kinową perełkę w postaci „Morderczej opony”, powraca z kolejną niezwykłą historią. Tym razem przepełnioną absurdem, kłamstwami i frędzlami. Główny bohater George, właściciel skórzanej kurtki, postanawia dla niej unicestwić wszystkie inne kurtki na świecie i zaczyna marzyć o sławie filmowca. Łapie za kamerę i wałęsa się po miasteczku, by znaleźć sposób na unicestwienie wszystkich cieplejszych wierzchnich okryć. Obłęd powoli w nim narasta, szaleństwo się pogłębia, a inne kurtki nadal istnieją. Chociaż koncepcja „Deerskin” brzmi niczym szalona i abstrakcyjna wariacja kina z najniższej półki, tak naprawdę pod skórzaną kurtką kryje się opowieść o samotności, desperacji oraz próbie nadania sensu resztkom przemijającego życia. Żadne zwierzę nie ucierpiało w czasie kręcenia filmu, nie możemy natomiast zagwarantować, że podczas seansu nie ucierpi psychika widzów. W końcu to produkcja o stylowej kurtce w 100% ze skóry jelenia.

 

Rozmowa „Ubiór jako narzędzie” dostępna na

https://www.facebook.com/KinoParadox/

 

DZIKIE HISTORIE| Relatos salvajes, reż. Damián Szifron, Hiszpania/Argentyna, 2014, 112’

Większość z nas żyje w stresie i napięciu. Tylko niektórzy wybuchają.

Niedoceniany muzyk, biznesmen, panna młoda, znany milioner, kelnerka oraz specjalista od materiałów wybuchowych powiedzą „dość!” i pokażą wszystkim swoje dzikie oblicze. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i będą walczyć o siebie, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między normalnością a szaleństwem.

„Dzikie historie” ze ścieżką dźwiękową autorstwa nagrodzonego Oscarem Gustavo Santaolalla („Babel”), największy hiszpańskojęzyczny przebój ostatnich lat, są jak „Pulp Fiction” wyreżyserowane przez Almodóvara w szczytowej formie.

 

BASIA 3 reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski, Polska 2019, 48’

seans dla dzieci ( kategoria wiekowa  5+)

Trzecia odsłona przygód ulubienicy przedszkolaków, znanej wielbicielom kultowej serii książek. W kolejnych czterech epizodach Basia, z właściwym sobie urokiem i energią, stawia czoła wyzwaniom codzienności: zmaga się z domowym bałaganem, radzi sobie z kolejnymi obowiązkami, nawiązuje nowe przyjaźnie i przygotowuje się do Świąt.

Basia to 5-latka, która nie tylko uczy się świata wokół siebie, ale też go kształtuje. Rodzicom pozwala spojrzeć na życie z dziecięcej perspektywy i ma pozytywny wpływ na przyjaciół w przedszkolu. „Basia 3” to adaptacja książek z kultowej serii stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak. Reżyser serialu Marcin Wasilewski zachował styl rysunków i poczucie humoru charakterystyczne dla książek o Basi. Partnerem filmu jest wydawnictwo Egmont Polska, które już od 10 lat wydaje serię o przygodach rezolutnej Basi, która jest pierwszą na polskim rynku próbą wypromowania na szeroką skalę polskiego współczesnego bohatera dziecięcego. 

Zestaw czterech odcinków: „Basia i bałagan”, „Basia i Mama w pracy”, „Basia i Titi”, "Basia i Boże Narodzenie