Uwaga!!! informacja archiwalna

KINO SFINKS

Program

http://okn.edu.pl/kino-studyjne-sfinks/

Każda osoba może otrzymać tylko jedną wejściówkę - kod na dany film wysyłając na adres sfinks@okn.edu.pl e-mail o temacie Noc Kin Studyjnych – (tytuł wybranego filmu) lub śledząc

https://www.facebook.com/StudyjneKinoSFINKS

Wejściówki dostępne od 6 grudnia.

 

ZDRAJCA | IL TRADITORE, reż. Marco Bellocchio, Włochy/Francja/Niemcy/Brazylia 2019, 147’

Nagrodzony kilkunastominutową owacją na festiwalu w Cannes, oparty na faktach, niejednoznaczny i spektakularny „Zdrajca” to film o mafii, jakiego jeszcze nie było. Historia opowiadana z perspektywy bossa, który nieoczekiwanie staje po stronie sprawiedliwości, nie tylko fenomenalnie rekonstruuje najmroczniejszy czas w dziejach walk z mafią, ale też stawia pytania o znaczenie lojalności, honoru i zdrady. W centrum opowieści znajduje się Tommaso Buscetta, boss, który złamał omertę, czyli mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze: tzw. maxiproces doprowadził do skazania 362 przywódców przestępczej organizacji. Było to największe w historii zwycięstwo państwa nad mafią. Fascynujące ekranowe dochodzenie skupia się na przemianie Buscetty, dla którego La Cosa Nostra, czyli „nasza sprawa”, zaczęła znaczyć coś zupełnie innego, niż chcieliby szefowie klanów. Tytułowy „Zdrajca” nie jest jednak herosem, Bellocchio widzi w nim niemal szekspirowskiego bohatera, uwikłanego w tragiczny konflikt. Film wspaniale ogrywa jego dwuznaczność: to morderca, niewierny mąż, człowiek brutalny, cyniczny i bezwzględny. Zeznaje przeciw swoim w obronie honoru mafii - tej, która go wychowała, a którą jego zdaniem zdradzili nowi przywódcy.

 

McQUEEN | McQueen, reż. Ian Bonhôte, Peter Ettetgui, Wielka Brytania 2018, 107 min.

Wizjoner. Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen. Przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej. McQueen zwykł mawiać: "Moje pokazy mody to sex, drugs and rock n'roll. Mają elektryzować. Wywoływać emocje, szok i atak serca". Skąd czerpał wielką wewnętrzną siłę, dzięki której podbił hermetyczny świat haute couture? Projektował dla brytyjskiej królowej i największych gwiazd, takich jak Rihanna czy Nicole Kidman. U szczytu sławy popełnił samobójstwo. Jaką tajemnicę kryło jego życie? Wyśmienity dokumentalny "McQueen" to oparta na faktach historia artysty - równie fascynująca jak jego dzieła. Opowieść o człowieku, któremu niezwykła wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na szczyty sławy i świata pop kultury.

 

Specjalny odcinek z cyklu „sfinksMówi”, w którym Karolina z DKF „Kropka” i Darek z festiwalu FILMON rozmawiają o filmach „Zdrajca” i „McQueen” dostępny na:

https://www.facebook.com/StudyjneKinoSFINKS