Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Program - Noc Kin Studyjnych 2022

Kino Pod Baranami

Rynek Główny 27, 31-010 Kraków Pokaż na mapie

Kolorowe światy Wesa Andersona:

 

23:15 MOONRISE KINGDOM. KOCHANKOWIE Z KSIĘŻYCA | MOONRISE KINGDOM

reż. Wes Anderson, USA 2012, 94’

 

Pełna szaleństwa i błyskotliwego humoru komedia, zaludniona galerią niezwykłych postaci. Dwoje zakochanych w sobie nastolatków zawiera sekretny pakt i ucieka, by razem przeżyć największą przygodę życia. W rolach dorosłych, stojących na drodze do szczęścia młodziutkiego Romea
i nieopierzonej Julii, wystąpiła aktorska śmietanka Hollywood: drwiący ze swojego wizerunku czołowego macho współczesnego kina Bruce Willis, zabawny jak nigdy dotąd, dwukrotnie nominowany do Oscara Edward Norton, laureatki nagrody Akademii Tilda Swinton (Michael Clayton) i Frances McDormand (Fargo), a także stali współpracownicy Andersona: Bill Murray (nominowany do Oscara za Między słowami) i Jason Schwartzman (Maria Antonina, Autostopem przez galaktykę).

 

[przerwa]

 

KURIER FRANCUSKI Z LIBERTY, KANSAS EVENING SUN

| THE FRENCH DISPATCH

reż. Wes Anderson, Niemcy/USA 2021, 108'

 

Po śmierci Arthura Howitzera Juniora, pochodzącego z Kansas, cenionego redaktora popularnego amerykańskiego magazynu „Kurier Francuski”, z siedzibą w Ennui-sur-Blasé we Francji, zespół redakcyjny zbiera się w celu napisania nekrologu. Wspomnienia o Howitzerze składają się na cztery opowieści: „Reporter na rowerze” opisujący podejrzane dzielnice miasta; „Konkretne arcydzieło”
 o niepoczytalnym malarzu, jego strażniczce i muzie oraz pazernych marszandach; „Poprawki do manifestu” dokumentujące miłość i śmierć na barykadach podczas buntu studenckiego; oraz „Prywatna jadalnia komisarza” - pełna napięcia historia o narkotykach, porwaniach i wyrafinowanej kuchni. W filmie występują m.in.: Benicio del Toro (Sicario, Traffic), Adrien Brody (Pianista, Grand Budapest Hotel), Tilda Swinton (Grand Budapest Hotel, Wyspa psów), Léa Seydoux (Spectre, Życie Adeli), Frances McDormand (Nomadland, Trzy billboardy za Ebbing, Missouri, Fargo).

 

[koniec wydarzenia: ok. godz. 3.00]

 

Filmy poprzedzi prelekcja, która będzie wprowadzeniem do twórczości reżysera, a na koniec maratonu każdy widz zostanie poczęstowany krakowskim obwarzankiem.

 

e-kinopodbaranami.pl

od soboty, 9 kwietnia 2022, od godz. 12.00

do niedzieli, 10 kwietnia 2022, do godz. 23.59

 

Bezpłatny dostęp do jednego z sześciu filmów: 

 

CZWORO DO PARY | THE ONE I LOVE

reż. Charlie McDowell, USA 2014, 91’

 

Ethan (Mark Duplass) i Sophie (Elisabeth Moss) przeżywają kryzys małżeński. Za radą terapeuty (Ted Danson), wynajmują dom za miastem, w którym mają spędzić weekend. Jak zapewnia psycholog, pary wracają stamtąd zupełnie odmienione. Początkowo zabawny i romantyczny pobyt zmienia się
w obliczu pewnego odkrycia. Okazuje się, że Ethan i Sophie nie są jedynymi lokatorami posiadłości. Wobec niezwykłego spotkania, będą musieli spojrzeć na swój związek z zupełnie innej perspektywy
 i wyjaśnić, czy wciąż są tymi samymi osobami.

 

LUDZKI GŁOS | THE HUMAN VOICE

reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania 2020, 75’

 

Nakręcony w czasie pandemii, średniometrażowy, luźno inspirowany sztuką Jeana Cocteau Ludzki głos to esencja almodovarowskiego świata. 

 

Główna bohaterka (Tilda Swinton) – zakochana, poniżona, zdesperowana – prowadzi swoją ostatnią telefoniczną rozmowę z mężczyzną, który od niej odszedł. W mieszkaniu w towarzystwie spakowanych walizek kochanka i jego osieroconego psa, miotając się od wściekłości do smutku, trawi miłosną katastrofę. Sięga po pigułki, chwyta za siekierę, rozlewa benzynę: chciałaby zabić siebie, chciałaby zniszczyć jego, chce zagrać rolę życia w dramacie zwanym rozstaniem. Zmienia kostiumy i maski, przymierza konwencje, błaga, krzyczy i szepcze: sprawdza, czy ta historia powinna skończyć się tragedią czy może jednak... happy endem?

 

MÓW MI VINCENT | ST. VINCENT

reż. Theodore Melfi, USA 2014, 103’

 

Vincent (Bill Murray) to zgryźliwy mizantrop, któremu dni upływają na wyścigach konnych,

w ulubionym barze i w towarzystwie zaprzyjaźnionej nocnej damy (Naomi Watts). Pewnego dnia do domu obok wprowadza się Maggie (Melissa McCarthy) z synem Oliverem. Powitanie nowych sąsiadów odbywa się bez ciepłych słów i nie zapowiada początku pięknej przyjaźni. Jednak wiecznie spłukany Vin dostrzega szansę na podratowanie swego opłakanego budżetu. Zostaje może nie najtańszą, ale na pewno najbardziej ekscentryczną niańką w mieście.

 

VAN GOGH. U BRAM WIECZNOŚCI | AT ETERNITY'S GATE

reż. Julian Schnabel, Francja/Irlandia/Szwajcaria/USA/Wielka Brytania, 110’

 

Najnowszy film Juliana Schnabla to zmysłowa opowieść o najbardziej owocnym i zarazem najbardziej dramatycznym okresie życia Vincenta Van Gogha (Willem Dafoe). Malarz szuka nowego miejsca do życia. Za namową przyjaciela wyjeżdża z Paryża do Arles w Prowansji. Tam, zafascynowany feerią barw i grą światła, niedoceniany artysta tworzy swoje najsłynniejsze obrazy. Tam też, błąkając się po malowniczych polach, niosąc sztalugę, pędzle i farby, stopniowo popada w obłęd, a przy tym zyskuje pewność, że sensem jego życia jest sztuka. Film odkrywa tajemnicę jego zagadkowej śmierci
i przedstawia jako człowieka z krwi i kości, pełnego sprzeczności, wspieranego przez ukochanego brata i przyjaciela Paula Gauguina, z którym pod koniec życia popadł w śmiertelny konflikt. Opowiada
o człowieku, który godzi się z własnym przeznaczeniem i wbrew wszelkim przeszkodom do końca idzie swoją ścieżką.

 

 

 

WIELKIE OCZY | BIG EYES

reż. Tim Burton, USA 2014, 105’

 

Kolorowe lata sześćdziesiąte XX wieku. Utalentowana malarka Margaret Keane tworzy intrygujące portrety kobiet i dzieci o tajemniczych wielkich oczach. Jej mąż Walter podaje się za autora tych obrazów i wiedzie wystawne życie w blasku sławy, podczas gdy żona żyje skromnie w jego cieniu. Sława Waltera nie potrwa jednak długo. Margaret chce zacząć mówić własnym głosem i postanawia walczyć o prawdę. Reżyserem filmu jest jeden z największych wizjonerów współczesnego kina - Tim Burton (Alicja w krainie czarów, Mroczne cienie).

 

 

ŻYCIE ADELI - ROZDZIAŁ 1 I 2 | LA VIE D'ADÈLE

reż. Abdellatif Kechiche, Francja 2013, 179’ (film przeznaczony dla widzów dorosłych)

 

Tytułowa bohaterka ma 15 lat i jest w liceum. Przeżywa pierwsze zauroczenie, pierwszy seks, miłosne rozczarowanie. Jedna rzecz nie ulega dla niej wątpliwości: dziewczyny chodzą z chłopakami. Jej życie zmienia się jednak na zawsze, gdy pewnego razu spotyka Emmę, młodą kobietę o niebieskich włosach. Film Abdellatifa Kechiche’a, nagrodzonego Cezarami za Unik i Tajemnice ziarna, wyróżnia się prostotą, naturalnością i ogromną siłą wyrazu, głównie za sprawą fenomenalnych kreacji młodych aktorek - Léi Seydoux i Adèle Exarchopoulos. 

 

 

POKAZY W KINIE POD BARANAMI: Wejściówki na pokazy w Kinie dostępne w kasie Kina od 1 kwietnia. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.

 

POKAZ ONLINE NA E-KINOPODBARANAMI.PL: Zgłoszenia na pokaz online za pośrednictwem formularza - dostępny na stronie Kina Pod Baranami od 1 kwietnia.

Osoby, które wypełnią formularz, otrzymają kod dostępu do wybranego filmu, który będzie można wykorzystać od soboty, 9 kwietnia, od godz. 12.00 do niedzieli, 10 kwietnia, do godz. 23.59. Użyty
w tym czasie kod odblokuje film na 48h. Liczba bezpłatnych kodów dostępu jest ograniczona.

Kino Agrafka

ul. Krowoderska 8, 31-142 Kraków Pokaż na mapie

Urodzinowy Jean-Paul Belmondo:

9 kwietnia tego roku legenda kina Jean- Paul Belmondo obchodziłby 89 urodziny. Zapraszamy na pokazy filmów z udziałem aktora, który na stałe wpisał się do historii światowej kinematografii.

18:00    SZPICEL | Le Doulos

reż. Jean-Pierre Melville, Francja/Włochy 1962, 108’

Czarny kryminał będący adaptacją powieści autorstwa Pierre’a Lesou o tym samym tytule. Po opuszczeniu więzienia złodziej Maurice Faugel (Serge Reggiani) planuje kolejny skok. Do akcji zaprasza swoich zaufanych znajomych oraz Silliena (Jean-Paul Belmondo), który ma ich zaopatrzyć w niezbędny sprzęt. Na miejscu zostają zaskoczeni przez policję. Maurice zostaje ranny, a przesłuchiwany przez policję Sellien stoi przed decyzją wyznania prawdy lub chronienia przyjaciół.

20:00    CZŁOWIEK Z RIO | L'Homme de Rio

reż. Philippe De Broca, Francja/Włochy 1963, 112’

Szalony film przygodowo-szpiegowski. Skradziona z paryskiego muzeum statuetka znad dorzecza Amazonki jest kluczem do legendarnego skarbu, którego poszukują bandyci. By dotrzeć do skarbu złoczyńcy porywają naukowców oraz Agnés, córkę jednego z nich. Jej chłopak, Adrien (Jean-Paul Belmondo), żołnierz będący na tygodniowej przepustce rusza z pomocą. Zaczyna się pełny egzotycznych przygód pościg za porywaczami.

22:15    SZALONY PIOTRUŚ | Pierrot le Fou

reż. Jean-Luc Godard, Francja/Włochy 1965, 110’

Ferdinand (Jean-Paul Belmondo), żonaty z zamożną kobietą, nudzi się. Pewnego wieczoru spotyka Marianne (Anna Karina), studentkę, którą poznał pięć lat wcześniej, która uporczywie nazywa go Piotrusiem. Porzuca małżonkę i, urzeczony, wiąże się z piękną Marianne. Ta jednak jest zamieszana
w nielegalne interesy. Oboje muszą się ukrywać, z Paryża wyruszają na południe Francji.

Kino Kika

ul. Krasickiego 18, 30-503 Kraków Pokaż na mapie

17:00 DO DOMU | Додому

reż. Nariman Alijew, Ukraina 2019, 96'

Zwycięzca 4 edycji Ukraina! Festiwal Filmowy.

Film w reżyserii Narimana Alieva opowiada historię krymskiego Tatara Mustafy, który stracił najstarszego syna na wojnie między Rosją a Ukrainą. Postanawia przewieźć ciało zmarłego z Kijowa na Krym, by pochować go w rodzinnych stronach. Wraz z młodszym synem wyruszają w podróż, która odmieni ich relację.

 

19:00 JAK ZOSTAŁEM SUPERŁOTREM

reż. Krzysztof Ostrowski, Polska 2021, 71’, kat. wiekowa 15+, (film animowany)

Pełnometrażowy film powstał na bazie serialu stworzonego przez cenionego twórcę komiksów, Krzysztofa Ostrowskiego.  

Opowiada losy dwójki bohaterów, Supełotra – niegdyś popularnego czarnego charakteru oraz jego syna Superłotra Juniora – nieśmiałego i zamkniętego w sobie nastolatka. Superłotr i Superłotr Junior zmagają się z codziennością jak i zastanawiają się w jaki sposób przejąć kontrolę nad światem. Ich metody działania są skrajnie odmienne. Ojciec gorączkowo stara się zarobić na życie i z twarzą kontynuować łotrzykowską karierę, która w realiach prezentuje się dość chaotycznie, tymczasem syn w zaciszu swojego pokoju cierpliwie konstruuje idealny plan zagłady świata. Junior, poza szkołą - gdzie narażony jest na zaczepki większych od siebie rówieśników, w końcu odkrywa

w sobie nadnaturalne supermoce, dzięki którym jest w stanie wpływać na ciała fizyczne. Jednak by móc z nich skorzystać potrzebuje swojego ojca, który pewnego popołudnia staje się katalizatorem jego niezwykłej mocy. Wspólnymi siłami ojciec z synem doprowadzą do sytuacji, w której świat zwróci na nich uwagę i odda im zasłużony szacunek.

Pokaz odbywa się dzięki uprzejmości organizatorów 10. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA

Mikro

ul. Lea 5, 30-046 Kraków Pokaż na mapie

21:45 "Kina studyjne w Polsce: tradycja i przyszłość" wykład dr. hab. Marcina Adamczaka

Marcin Adamczak - dr. hab, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa na Wydziale Nauk Społecznych UAM w Poznaniu. Wykłada także w Szkole Filmowej w Łodzi oraz na Uniwersytecie Gdańskim. W pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami związanymi z rynkiem filmowym, festiwalami oraz produkcją filmową. Autor książek Globalne Hollywood, filmowa Europa i polskie kino po 1989 roku (2010) oraz Obok ekranu. Perspektywa badań produkcyjnych a społeczne istnienie filmu (2014). Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz FIPRESCI. Współzałożyciel firmy dystrybucyjnej Velvet Spoon.

 

Po wykładzie pokaz filmu:

ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA

reż. Mariusz Wilczyński, Polska 2020, 88'

Laureat Złotych Lwów dla Najlepszego Filmu na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca

o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni.

Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać
w ostatniej chwili.

 

0:30 UCIECZKA NA SREBRNY GLOB

reż. Kuba Mikurda, Polska 2021, 94'

„Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego mógł stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii kina – jeszcze przed „Gwiezdnymi wojnami” George’a Lucasa. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed końcem zdjęć? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata oraz rozgrzewa emocje dawnych członków ekipy równie silne dziś co 40 lat temu. „Ucieczka na srebrny glob” Kuby Mikurdy prezentuje największą tajemnicę i niespełnione marzenie polskiego kina. Poznajemy także prywatne kulisy powstawania filmu - Żuławski był wówczas świeżo po rozstaniu z pierwszą żoną Małgorzatą Braunek i praca nad ambitnym dziełem stanowiła dla niego rodzaj terapii.

 W trakcie Nocy Kin Studyjnych zapraszamy do holu kina na specjalną wystawę pamiątek
i archiwaliów Kina Mikro. 

Kijów

Aleja Krasińskiego 34, 30-101 Kraków Pokaż na mapie

 

Noc Oscarowa:

(pokazy filmów nominowanych do nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej odbywające się w 3 salach studyjnych jednocześnie)

 

18:00 NASZE MAGICZNE ENCANTO | Encanto

reż. Jared Bush,  USA 2021, 96’

„Nasze magiczne Encanto” opowiada historię niezwykłej rodziny Madrigal. Ich pełen magii dom znajduje się w tętniącym życiem mieście - w cudownym i urokliwym miejscu zwanym Encanto, ukrytym w górach Kolumbii. Magia Encanto sprawiła, że każde dziecko w rodzinie posiada wyjątkową moc uzdrawiania, z wyjątkiem Mirabel. Kiedy magia otaczająca Encanto jest w niebezpieczeństwie, Mirabel odkrywa, że to właśnie ona, jako jedyna zwyczajna osoba w tej wyjątkowej rodzinie, może być jej ostatnią nadzieją

20:00  CÓRKA |The Lost Daughter

reż. Maggie Gyllenhaal, Grecja / USA / Wielka Brytania / Izrael 2021, 121’ (dramat)

 

„Córka” to spektakularny debiut reżyserski Maggie Gyllenhaal, oparty na bestsellerowej powieści Eleny Ferrante (nominacja do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany). Leda (laureatka Oscara Olivia Colman i nominacja za rolę w „Córce”) udaje się na wakacje do Grecji. Planuje czytać, wypoczywać na prywatnej plaży i korzystać z urlopu. Spokój intymnego kurortu zaburza jednak przybycie ekscentrycznej rodziny zamieszkującej największą z willi na wyspie. Uwagę Ledy przykuwa przede wszystkim Nina (Dakota Johnson), która mierzy się z trudami bycia młodą mamą, mając pod opieką kilkuletnią córkę. Obserwowanie tajemniczej nieznajomej wywołuje wspomnienia z okresu macierzyństwa, z którymi Leda od wielu lat nie miała odwagi się skonfrontować. Wracają wspomnienia i widma decyzji z przeszłości, których nie można cofnąć.

Nominowany do trzech Oscarów film Maggie Gyllenhaal to jeden z najbardziej prowokujących filmów ostatnich lat. Reżyserka nie boi się zadawać niełatwych pytań o istotę macierzyństwa i jego wpływu na życie kobiety. Czy kobieta może nie posiadać instynktu macierzyńskiego? Czy jeśli nie stawia dzieci na pierwszym miejscu, ponad karierę i własne ambicje, czyni to z niej złą matkę? I wreszcie – „Czy bycie matką musi być pracą na cały etat? A jeśli praca nie daje satysfakcji i spełnienia, czy można ją po prostu rzucić?”, jak czytamy w jednej z recenzji. Efektem jest niezwykły dramat psychologiczny, który chwyta za serce już w pierwszych minutach, by nie puścić aż do napisów końcowych.

„Córka” to też prawdziwy aktorski popis – Olivii Colman i Jessie Buckley, które brawurowo wcieliły się w postać Ledy, głównej bohaterki filmu (obie zdobyły za swoje role nominacje do Oscara), a także Dakoty Johnson w pierwszej tak intymnej roli w swojej karierze. Na drugim planie wspierają je m.in Ed Harris czy Dagmara Domińczyk, polska aktorka robiąca karierę w Hollywood. Film poza oscarowymi nominacjami zdążył zdobyć już kilkadziesiąt nagród (w tym za najlepszy scenariusz na festiwalu na festiwalu w Wenecji).

 

 

22:30  NAJGORSZY CZŁOWIEK NA ŚWIECIE | VERDENS VERSTE MENNESKE

reż. Joachim Trier, Norwegia 2021, 128’ (dramat)

 

Julie wkrótce kończy trzydzieści lat i jest pełna życiowej energii, ale ma też pełno życiowych rozterek. Jest szczęśliwa z Akselem, utalentowanym i odnoszącym sukcesy zawodowe rysownikiem, ale ich spojrzenie na wspólną przyszłość nieco się różni. Kiedy na przypadkowej imprezie Julie poznaje Eivinda i spędza z nim całą noc, zaczyna zastanawiać się, czy ten młodszy od niej, pewny siebie
i odrobinę szalony chłopak nie jest właśnie tym, czego potrzebuje w życiu.

Współczesny dramat o poszukiwaniu miłości i sensu we współczesnym Oslo. Jest kroniką czterech lat z życia Julie, młodej kobiety, która płynie po niespokojnych wodach swojego życia miłosnego i stara się znaleźć swoją ścieżkę kariery, prowadząc ją do realistycznego spojrzenia na to, kim naprawdę jest.

 

W kinie Kijów można przez cały dzień zwiedzać wystawę plakatów OSCAROWYCH na antresoli kina, dodatkowo – obowiązkowo zdjęcie z Oscarem w holu kina i stała wystawa A.Wajdy w holu przy salach Studio.

 

Wystawa  ANDRZEJA WAJDY

Wystawa to gromadzone przez kilkadziesiąt lat pamiątki - m.in. plakaty, fotosy i taśmy filmowe

(hol kina przy salach Studio)

Wystawy są dostępne do zwiedzania w godzinach 10.00-23.00

Sfinks

Osiedle Górali 5, 31-959 Kraków Pokaż na mapie

13:00 DKF „KROPKA” DLA DZIECI

 

SAMI BEZ MAMY | 10 GIORNI SENZA MAMMA

reż. Alessandro Genovesi, Włochy 2019, 94’, kat. wiekowa: 8+,  z polskimi napisami (komedia)

 

Pełna szalonego humoru komedia, którą pokochała włoska widownia. Carlo i Julia to małżeństwo z trójką dzieci. Carlo jest skoncentrowanym na pracy wiecznie nieobecnym tatą, natomiast Julia oddała się całkowicie wychowaniu dzieci. Pewnego dnia, wyczerpana codziennymi obowiązkami oznajmia rodzinie, że wybiera się na dziesięciodniowe wakacje. Życie zapracowanego Carlo obraca się o 180 stopni. Z dnia na dzień przejmuje obowiązki żony, o których często nawet nie miał pojęcia. On i jego dzieci nawet nie wyobrażają sobie, ile katastrof i szalonych przygód pociągnie za sobą nieobecność tytułowej mamy.

Po projekcji zapraszamy dzieci do rozmowy!

 

17:00 POKAZ FILMÓW DOKUMENTALNYCH ZOFII KOWALEWSKIEJ

 

„WIĘZI” i „TYLKO WIATR”

 

WIĘZI, 2016 (18 mn.)

Zofia Kowalewska uczyniła bohaterami „Więzi” swoich dziadków, którzy są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Niedawno zdecydował się wrócić do żony. Barbara przyjęła go z powrotem. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak trudny. Zdzisław proponuje zorganizowanie uroczystego jubileuszu ich związku. Ten zabawny, wzruszający i pełen czułości film znalazł się na oscarowej shortliście, zdobył też wiele nagród, m.in. Srebrnego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

 

TYLKO WIATR, 2021 (58 min.)

Reżyserka ze swoim 92-letnim dziadkiem, bohaterem „Więzi”, wyrusza w liczącą 5000 km  podróż do odległej wioski w Kazachstanie. Dla Zdzisława jest to powrót do miejsca, gdzie jako nastolatek został zesłany przez Sowietów. Wnuczka chce go wesprzeć w trudnej wyprawie, a jednocześnie odkrywa, co kryło się za opowieściami znanymi z dzieciństwa. Film otrzymał m.in. Nagrodę Jury Młodych Krytyków na Festiwalu Mediów.

 

Pokazowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii Krzysztofa Ridana, realizatora dźwięku, zrobionych w Kazachstanie podczas zdjęć do filmu.

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z autorem.

 

20:00 CHUNGKING EXPRESS

reż. Wong Kar Wai, Hongkong 1994, 102’, (dramat)

 

Słynny film, który szturmem podbił publiczność na całym świecie, to jeden z najważniejszych filmów definiujących estetykę lat 90. Jego neonowo-chropowata stylistyka stała się punktem odniesienia dla całego pokolenia twórców ze wszystkich stron świata. Ta urzekająca i zagadkowa historia o samotności i mijaniu się w tłumie opowiada dwie przewrotnie historie o niemożliwych spotkaniach. Policjant z plakietką o numerze 223 nie może się pogodzić z tym, że został porzucony, kiedy los stawia na jego drodze tajemniczą kobietę w prochowcu i blond peruce. Ona szuka Hindusów, którzy zniknęli z niezwykle cennym i niezbyt legalnym pakunkiem. Tymczasem w nocnym barze z jedzeniem na wynos bystre oczy milczącej Faye śledzą mundurowego 633, z którego uczuciami brutalnie obeszła się pewna stewardessa…

Paradox

ul. Krupnicza 38, 31-123 Kraków Pokaż na mapie

16:00 Pokaz bajek z taśmy 16 mm i warsztaty filmowe dla dzieci (wiek 6 – 9 lat)

Warsztat jest poprowadzony przez Iwonę Ostaszewską  - od 20 lat zajmuje się edukacją filmową najmłodszych widzów w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie, Grzegorz Marek - kinooperator pracujący w kinie Paradox, pasjonat i kolekcjoner starych projektorów filmowych. Czas trwania: 60 min

Trier – od początku raz jeszcze:

20:00 OSLO, 31 SIERPNIA |OSLO, 31. AUGUST

reż. Joachim Trier, Norwegia 2011, 96’ (film obyczajowy)

Przy ładnej pogodzie pokaz plenerowy

Anty-oda do współczesnego pokolenia trzydziestolatków, jednocześnie melancholijna i błyskotliwa, pełna goryczy, ale i piekielnie trafnych obserwacji. Joachim Trier, reżyser Oslo, 31 sierpnia, dokonał rzeczy teoretycznie niemożliwej: stworzył film tyleż pesymistyczny co niezwykle fascynujący i czuły. Anders żyje tylko pozornie. Jest wprawdzie jeszcze dość młody, ale – według zasady „nie osiągnąłeś sukcesu przed trzydziestką – nie osiągniesz go nigdy” – raczej nie liczy już na jakąkolwiek pozytywną zmianę. Dręczą go wspomnienia wszystkich zmarnowanych szans i ludzi, których zawiódł. Kiedyś był ambitny, miał rodzinę, przyjaciół i wielkie plany. Dzisiaj zmaga się z demonami przeszłości, uzależnieniem od narkotyków i myślą, dlaczego znalazł się w „martwym punkcie”. Kiedy pojawia się szansa nowego startu, Anders powraca do dawnych miejsc i wkracza w „idealne” życie przyjaciół. Wita go miasto wypełnione melancholią i sztucznymi gestami. Wieczorem, 31 sierpnia, wracają wspomnienia, a razem z nimi na horyzoncie pojawią się nowe możliwości. Pytanie, czy są w zasięgu Andersa?

22:00  NAJGORSZY CZŁOWIEK NA ŚWIECIE | VERDENS VERSTE MENNESKE

reż. Joachim Trier, Norwegia 2021, 128’ (dramat)

Julie wkrótce kończy trzydzieści lat i jest pełna życiowej energii, ale ma też pełno życiowych rozterek. Jest szczęśliwa z Akselem, utalentowanym i odnoszącym sukcesy zawodowe rysownikiem, ale ich spojrzenie na wspólną przyszłość nieco się różni. Kiedy na przypadkowej imprezie Julie poznaje Eivinda i spędza z nim całą noc, zaczyna zastanawiać się, czy ten młodszy od niej, pewny siebie i odrobinę szalony chłopak nie jest właśnie tym, czego potrzebuje w życiu.

Współczesny dramat o poszukiwaniu miłości i sensu we współczesnym Oslo. Jest kroniką czterech lat z życia Julie, młodej kobiety, która płynie po niespokojnych wodach swojego życia miłosnego i stara się znaleźć swoją ścieżkę kariery, prowadząc ją do realistycznego spojrzenia na to, kim naprawdę jest.

 

00:30 Thelma| Thelma

reż. Joachim Trier, Norwegia 2021, 116’ (dramat, horror, thriller)

Początek studiów w Oslo to dla młodej kobiety początek nowego życia. Po raz pierwszy rodzi się w Thelmie miłość. Przeżywanie i uporządkowanie związanych z dorosłością emocji komplikuje nie tylko nieustająca kontrola ze strony rodziców – religijnych fanatyków. Okazuje się, że w Thelmie drzemią ukryte, nadprzyrodzone siły, które pozwalają bohaterce zmieniać i kształtować rzeczywistość. Siły te dają o sobie znać w chwilach, gdy Thelma przeżywa stres lub niepokój. Wkrótce zawładną ciałem i umysłem dziewczyny, zmienią życie jej i otoczenia. Czy wtedy Thelma stawi czoła pytaniom o własną tożsamość? Reżyser wciąga widza w poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co leży u źródeł zachowania dziewczyny. I trzyma w napięciu aż do – zaskakującego – finału.

KINOWA GRA MIEJSKA

W ramach 3 edycji Nocy Kin Studyjnych odbędzie się Kinowa Gra Miejska czyli podróż śladem krakowskich kin studyjnych. Zapraszamy do wspólnej zabawy w miejskiej przestrzeni.

Gra polega na odwiedzeniu wszystkich 7 kin studyjnych i rozwiązaniu zagadek związanych z miejscem. Odpowiedzi są punktowane. Drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów i ukończy grę w najkrótszym czasie wygrywa.

Punkty gry: Małopolski Ogród Sztuki, Kino Pod Baranami, Kino Paradox, Kino Mikro, Kino Agrafka, Kino KIKA, Kino Kijów, Kino Sfinks. Zabawa jest skierowana do wszystkich miłośników kina. W grze może wziąć udział 20 drużyn, złożonych z 2 do 4 osób, bez względu na wiek, przy założeniu, że przynajmniej 1 osoba z drużyny jest pełnoletnia (liczy się kolejność zgłoszeń). Każdy z uczestników otrzyma pakiet startowy, a zwycięzcy atrakcyjne nagrody.

Ogłoszenie zwycięzców i rozdanie nagród odbędzie się 9 kwietnia o 16:00 w Kinie Agrafka.

 

Na zgłoszenia drużyn czekamy do 3 kwietnia 2022.

 

Formularz zgłoszeniowy

 

Do 31 marca 2022 trwa nabór wolontariuszy do pomocy przy Kinowej Grze Miejskiej

 

Formularz zgłoszeniowy

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.