Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Noc Kin Studyjnych 2022

Paradox

Adres: ul. Krupnicza 38, 31-123 Kraków
WWW:

http://www.kinoparadox.pl/

Program

16:00 Pokaz bajek z taśmy 16 mm i warsztaty filmowe dla dzieci (wiek 6 – 9 lat)

Warsztat jest poprowadzony przez Iwonę Ostaszewską  - od 20 lat zajmuje się edukacją filmową najmłodszych widzów w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie, Grzegorz Marek - kinooperator pracujący w kinie Paradox, pasjonat i kolekcjoner starych projektorów filmowych. Czas trwania: 60 min

Trier – od początku raz jeszcze:

20:00 OSLO, 31 SIERPNIA |OSLO, 31. AUGUST

reż. Joachim Trier, Norwegia 2011, 96’ (film obyczajowy)

Przy ładnej pogodzie pokaz plenerowy

Anty-oda do współczesnego pokolenia trzydziestolatków, jednocześnie melancholijna i błyskotliwa, pełna goryczy, ale i piekielnie trafnych obserwacji. Joachim Trier, reżyser Oslo, 31 sierpnia, dokonał rzeczy teoretycznie niemożliwej: stworzył film tyleż pesymistyczny co niezwykle fascynujący i czuły. Anders żyje tylko pozornie. Jest wprawdzie jeszcze dość młody, ale – według zasady „nie osiągnąłeś sukcesu przed trzydziestką – nie osiągniesz go nigdy” – raczej nie liczy już na jakąkolwiek pozytywną zmianę. Dręczą go wspomnienia wszystkich zmarnowanych szans i ludzi, których zawiódł. Kiedyś był ambitny, miał rodzinę, przyjaciół i wielkie plany. Dzisiaj zmaga się z demonami przeszłości, uzależnieniem od narkotyków i myślą, dlaczego znalazł się w „martwym punkcie”. Kiedy pojawia się szansa nowego startu, Anders powraca do dawnych miejsc i wkracza w „idealne” życie przyjaciół. Wita go miasto wypełnione melancholią i sztucznymi gestami. Wieczorem, 31 sierpnia, wracają wspomnienia, a razem z nimi na horyzoncie pojawią się nowe możliwości. Pytanie, czy są w zasięgu Andersa?

22:00  NAJGORSZY CZŁOWIEK NA ŚWIECIE | VERDENS VERSTE MENNESKE

reż. Joachim Trier, Norwegia 2021, 128’ (dramat)

Julie wkrótce kończy trzydzieści lat i jest pełna życiowej energii, ale ma też pełno życiowych rozterek. Jest szczęśliwa z Akselem, utalentowanym i odnoszącym sukcesy zawodowe rysownikiem, ale ich spojrzenie na wspólną przyszłość nieco się różni. Kiedy na przypadkowej imprezie Julie poznaje Eivinda i spędza z nim całą noc, zaczyna zastanawiać się, czy ten młodszy od niej, pewny siebie i odrobinę szalony chłopak nie jest właśnie tym, czego potrzebuje w życiu.

Współczesny dramat o poszukiwaniu miłości i sensu we współczesnym Oslo. Jest kroniką czterech lat z życia Julie, młodej kobiety, która płynie po niespokojnych wodach swojego życia miłosnego i stara się znaleźć swoją ścieżkę kariery, prowadząc ją do realistycznego spojrzenia na to, kim naprawdę jest.

 

00:30 Thelma| Thelma

reż. Joachim Trier, Norwegia 2021, 116’ (dramat, horror, thriller)

Początek studiów w Oslo to dla młodej kobiety początek nowego życia. Po raz pierwszy rodzi się w Thelmie miłość. Przeżywanie i uporządkowanie związanych z dorosłością emocji komplikuje nie tylko nieustająca kontrola ze strony rodziców – religijnych fanatyków. Okazuje się, że w Thelmie drzemią ukryte, nadprzyrodzone siły, które pozwalają bohaterce zmieniać i kształtować rzeczywistość. Siły te dają o sobie znać w chwilach, gdy Thelma przeżywa stres lub niepokój. Wkrótce zawładną ciałem i umysłem dziewczyny, zmienią życie jej i otoczenia. Czy wtedy Thelma stawi czoła pytaniom o własną tożsamość? Reżyser wciąga widza w poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co leży u źródeł zachowania dziewczyny. I trzyma w napięciu aż do – zaskakującego – finału.

Powrót