Noc kin studyjnych rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Program - Noc Kin Studyjnych 20 kwietnia 2024

Kino Pod Baranami

Rynek Główny 27, 31-010 Kraków Pokaż na mapie

14:00 NIEBO NAD BERLINEM | Der Himmel Über Berlin

reż. Wim Wenders, Francja/Niemcy 1987, 127’

Film wyświetlany z taśmy 35 mm.

zobacz więcej

BAFTA 1989 - nominacja: Najlepszy film nieanglojęzyczny

MFF w Cannes 1987: Złota Palma - Najlepszy reżyser (Wim Wenders), udział w konkursie głównym

Film Independent Awards 1989: Najlepszy film zagraniczny

Europejska Akademia Filmowa 1988: Najlepszy europejski drugoplanowy aktor roku (Curt Bois), Najlepszy europejski reżyser roku (Wim Wenders)

Niebo nad Berlinem to swoisty “powrót do domu” Wendersa i pierwszy niemiecki film po ośmiu latach spędzonych w Ameryce.

Jego głównymi bohaterami są aniołowie stróże, przyjazne niewidzialne istoty w prochowcach, które słuchają myśli śmiertelników i próbują ich pocieszyć. Jeden z nich, Damiel (Bruno Ganz), pragnie stać się człowiekiem po tym, jak zakochuje się w pięknej artystce trapezowej Marion (Solveig Dommartin). Peter Falk, który gra samego siebie, pomaga mu przekroczyć tę granicę, wprowadzając go w tajniki drobnych przyjemności życia…

20:30 PINA 3D | Pina

reż. Wim Wenders, Niemcy/Francja/Wielka Brytania 2011, 103’

Film wyświetlany w wersji 3D. 

zobacz więcej

Nominacja do Oscara 2012 za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny

Pina nie jest biografią choreografki Piny Bausch. To raczej hołd złożony przez Wima Wendersa jej twórczości i hymn na cześć sztuki.

Reżyser zarejestrował najważniejsze przedstawienia artystki - Święto wiosny, Vollmond i Café Müller. Poprosił członków jej zespołu o wykonanie części układów na ulicach niemieckiego Wuppertalu. W filmie niemal nie padają słowa, środkiem ekspresji tancerzy jest ciało.

Pina nauczyła mnie, że nie trzeba zalewać widzów potokami słów - mówi autor dokumentu. Otworzyła mi oczy na to, ile można zakomunikować gestem albo poprzez stworzenie odpowiedniej przestrzeni.

Chcąc wiarygodnie oddać tę przestrzeń na ekranie, Wenders wstrzymywał się z realizacją Piny ponad 20 lat. Czekał, aż kamery pozwolą mu zrekonstruować na ekranie świat wykreowany na scenie przez Bausch. Wykorzystując technologię 3D w dokumencie, autor Nieba nad Berlinem wytyczył też nowe drogi dla kina.

Kino Agrafka

ul. Krowoderska 8, 31-142 Kraków Pokaż na mapie

10:00 - 13:00 Weź se plakat

W ramach Nocy Kin Studyjnych Kino Agrafka po raz pierwszy otworzy swoje plakatowe archiwum.

 Z okazji 76 urodzin Profesora Jerzego Stuhra Kina Agrafka zaprezentuje dwa filmy, które z krakowskim aktorem kojarzą się najbardziej.

19:00 AMATOR | Amator, reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1979, 117’

zobacz więcej

Jeden z najgłośniejszych filmów, zaliczonych do tzw. kina moralnego niepokoju. Jego głównym bohaterem jest Filip Mosz – kapitalnie grany przez Jerzego Stuhra – zaopatrzeniowiec w zakładzie przemysłowym gdzieś w podkrakowskim miasteczku. Momentem przełomowym w jego życiu staje się kupno amatorskiej kamery filmowej. Filip bowiem, jako człowiek bez reszty oddany rodzinie, pragnie uwiecznić narodziny i rozwój swojej córki. Wieść o zakupie Mosza obiega zakład pracy. Filip otrzymuje propozycję nakręcenia filmu z okazji pięciolecia przedsiębiorstwa. Dyrektor zakładu obejmuje nawet protektorat nad nowo powstałym amatorskim klubem filmowym. Kieślowski z niezwykłą przenikliwością ukazuje powolna ewolucję Filipa, który z człowieka „schowanego“ we własną prywatność, ceniącego ponad wszystko „święty spokój“ przeobraża się w społecznika i artystę, wrażliwego na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość. Amatorskim filmom Mosza daleko bowiem do propagandy sukcesu. Wręcz przeciwnie – samorodny reżyser bezkompromisowo pokazuje wynaturzenia otaczającej go rzeczywistości. Cena prawdy jest jednak wysoka...

21:30  WODZIREJ | Wodzirej, reż. Feliks Falk, Polska 1977, 104’

zobacz więcej

Lutek Danielak (Jerzy Stuhr) jest pracownikiem wojewódzkiego oddziału "Estrady". Szósty czy siódmy w hierarchii wodzirejów-konferansjerów prowadzi imprezy dla dzieci i rencistów. Kiedy dowiaduje się, że z okazji otwarcia hotelu "Lux" ma odbyć się wielki bal, postanawia walczyć o jego prowadzenie. Impreza ta może być bowiem przełomowa w jego karierze. Lutek wie, że jest dobry w tym co robi, ale zdaje sobie sprawę, że konkurencja jest bardzo silna. Sikora, Majer, Lasota, Myśliwiec także traktują to jako swoją wielką szansę. Danielak ma tylko jeden atut - jest nowy. Pomoc obiecuje mu - w ramach hasła "stawiamy na młodych" - dyrektor wydziału kultury, ale Lutek na wszelki wypadek postanawia wyeliminować rywali.

Kino Kika

ul. Krasickiego 18, 30-503 Kraków Pokaż na mapie

Różne oblicza kina studyjnego.

12:00  PORWANIE BALTAZARA GĄBKI | Porwanie Baltazara Gąbki, reż. Władysław Nehrebecki, Alfred Ledwig, Edward Wątor, Józef Byrdy, Polska 1969-70, 45’

Kategoria wiekowa: 4+

zobacz więcej

SMOK – EXPEDITION | W ZBÓJECKIM OBOZIE | OBERŻA POD WESOŁYM KARAKONEM | SPOTKANIE ZE SMOKIEM MLEKOPIJEM | W KRAINIE KRÓLA SŁONECZKO | UCIECZKA

6 odcinków kultowego serialu dla dzieci zrealizowanego na podstawie powieści Stanisława Pagaczewskiego.

Słynny badacz, a także autor wielu rozpraw naukowych z biologii, Baltazar Gąbka wyrusza do Krainy Deszczowców w celu obserwacji obyczajów żab latających oraz zebrania nowych informacji do swojej pracy. Jego długa nieobecność w ojczyźnie niepokoi księcia Kraka, który rozkazuje zorganizować ekspedycję, mającą na celu sprowadzenie naukowca do kraju. Z Krakowa na ratunek udaje się ekspedycja, w której skład wchodzą Smok Wawelski oraz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka (nadworny kucharz). Wyruszają do Krainy Deszczowców samochodem-amfibią. Ich tropem podąża szpieg z Krainy Deszczowców, Don Pedro de Pommidore.

17:30 SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY | Savvusanna sõsarad

reż. Anna Hints, Estonia/Francja/Islandia 2023, 89’

zobacz więcej

Opowieść o sile siostrzeństwa, pięknie każdego ciała i oczyszczającej mocy saun. Estoński kandydat do Oscara® i Europejskich Nagród Filmowych, który zabiera widownię w podróż w głąb życiodajnego lasu. Tam grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie się zrelaksować, śpiewać i gotować, ale przede wszystkim dzielić między sobą najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać siłę ze wspólnoty. W rozgrzanej, intymnej przestrzeni wypędzają z siebie lęki i wstyd, odzyskując energię do życia. Ta uniwersalna historia kręcona przez 8 lat przedstawia także fenomen estońskiej dymnej sauny wpisanej na Listę UNESCO. Żywiołowa i kochana przez publiczność autorka filmu Anna Hints otrzymała nagrodę za Najlepszą Reżyserię na festiwalu Sundance.

19:15 OPADAJĄCE LIŚCIE | Kuolleet lehdet, reż. Aki Kaurismäki, Finlandia 2023, 81’

zobacz więcej

Najważniejszy fiński reżyser Aki Kaurismäki wraca do kin ze słodko-gorzką opowieścią o życiowych outsiderach, którzy poszukują szczęścia. W filmie, będącym celebracją małych chwil i niepozornych gestów, jest miejsce na humor, wzruszenie, głęboki humanizm, ale i komentarz do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych.

Ansa to małomówna pracowniczka lokalnego supermarketu, Holappa z kolei zarabia na życie na budowie. Łączy ich szlachetne usposobienie oraz pasmo kolejnych porażek, jakich oboje na każdym kroku doświadczają. Kobieta straciła właśnie pracę, bo jej przełożonym nie spodobał się ludzki gest, na jaki się zdobyła, mężczyzna natomiast zmaga się z poważnym problemem alkoholowym.

Spotykają się przypadkiem, na imprezie karaoke. Od pierwszej chwili widać, że tych dwoje zupełnie nieprzystosowanych do dzisiejszego świata bohaterów to bratnie dusze. Ciągnie ich do siebie, choć towarzyszy temu nutka niepewności. W końcu życie było dla nich do tej pory raczej pasmem niepowodzeń i bolesnych rozczarowań. Na naszych oczach kwitnie jednak niewinne, piękne uczucie, choć w tle, co słyszymy w radiowych odbiornikach, rozgrywają się dramatyczne wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.

21:00 NAJLEPSZE KRÓTKIE METRAŻE 2023

Set trzech krótkich metraży wyprodukowanych przez Warszawską Szkołę Filmową i wyreżyserowanych przez kobiety i o kobietach. „Do raju” Marty Szymanek, „Te cholerne Peonie” Poliny Biliaevej i „Moje stare” Nataszy Parzymies to odważne, pełne czułości, słodko-gorzkie historie o tęsknocie i pogoni za długo skrywanymi pragnieniami.

DO RAJU, reż. Marta Szymanek 23’

zobacz więcej

Siedemnastoletnia Mila wegetuje w cieniu przemytniczej rodziny. Sens jej egzystencji wyznacza ilość przeszmuglowanych papierosów i wódki. Zmęczona byciem zombie za życia, postanawia… skończyć ze sobą. Wszystko się komplikuje, gdy na drodze do raju nieoczekiwanie wyrasta syryjski uchodźca.

TE CHOLERNE PEONIE, reż. Polina Biliaieva 14’

zobacz więcej

Rita ma dwadzieścia cztery lata i nigdy nie przeżyła orgazmu. Postanawia to zmienić do swoich dwudziestych piątych urodzin, które są za miesiąc. Do wyznaczonego dnia coraz bliżej, a orgazm nie nadchodzi. Okazuje się jednak, że Rita odnajdzie to, czego szuka, w najmniej oczekiwanym przez nią miejscu i momencie.

MOJE STARE, reż. Natasza Parzymies 25’

W główne role wcieliły się legendy polskiego kina: Dorota Pomykała i Dorota Stalińska

zobacz więcej

Po 50 latach Zofia i Ania postanawiają wyruszyć w ostatnią wspólną podróż, żeby zawalczyć o dawne uczucie. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że poszukuje ich spanikowana córka Ani, która uważa, że jakaś obca kobieta porwała jej matkę…

Mikro

ul. Lea 5, 30-046 Kraków Pokaż na mapie

"Koniec i bomba, a kto czytał ten trąba!". Rok Gombrowicza w ramach Nocy Kin Studyjnych. 

20:45 pokaz filmu "Pornografia" (reż. Jan Jakub Kolski, Polska, Francja 2003, 117') poprzedzony  słowem wstępu 

zobacz więcej

Nagrodzona sześcioma Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni ekranizacja niezwykłej powieści Gombrowicza. Okupowana Polska, rok 1943. Fryderyk, reżyser, i Witold, pisarz, wyruszają do majątku Hipolita, znajomego Witolda. W spokojnej atmosferze prowincji, gdzie niemal udaje się zapomnieć o trwającej wojnie, mężczyźni zaczynają toczyć tajemniczą, dwuznaczną grę. Manipulują ludźmi ze swego otoczenia, rozkoszując się obserwowaniem ich reakcji. Nie wszystko jednak da się przewidzieć... 

23:15 pokaz spektaklu Teatru Telewizji "Ferdydurke" (reż. Maciej Wojtyszko, premiera: 24.03.1986 r)

zobacz więcej

Słynna powieść Witolda Gombrowicza, przeniesiona na mały ekran przez Macieja Wojtyszkę. Spektakl znalazł się w Złotej Setce Teatru Telewizji.

Pisarstwo Gombrowicza koncentruje się wokół zagadnienia Formy jako klucza do rzeczywistości i zarazem właściwego bytu sztuki. Interesowały go przede wszystkim formy spaczone, jak niedojrzałość czy brzydota, konwenanse krępujące jednostkę, zastane schematy obyczajowo-społeczne. Już na początku „Ferdydurke” autor ujawnia swój zamysł: „I wtedy straszne ogarnęło mnie wzburzenie. Ach, stworzyć formę własną! Niech kształt mój rodzi się ze mnie, niech nie będzie zrobiony mi!”. Józio, narrator i jednocześnie bohater tej powiastki filozoficznej, trzydziestolatek uznawany za sztubaka, przebrany w szkolny mundurek, toczy pojedynek w kilku rundach ze światem i ludźmi – przeciw infantylizacji, czyli upupieniu, przeciwko narzucanym jemu i innym rolom, czyli gębie. Próbuje porachować się z idiotyzmem dydaktycznym szkoły, która wymusza na uczniach odkrycia w rodzaju „Słowacki wielkim poetą był”. Rozprawia się z mieszczaństwem, które pod płaszczykiem nowoczesności i swobody obyczajowej kryje czystej krwi filistra. Z drapieżnym szyderstwem odnosi się zarówno do anachronicznego dworu szlacheckiego, jak też prymitywnego chłopstwa i idei „bratania się z parobkami”, której wyznawcą jest jego szkolny kolega Miętus. Jednak wszystkie „pojedynki na miny” i kolejne rundy walk Józio kontra reszta świata kończą się wielką „kupą”, bijatyką, ogólnym kłębowiskiem ciał.

„To zdumiewające, jak fabuła, wcale nie tak znów bogata w dialogi, okazała się nośna dramaturgicznie, zdarzeniowo; jak narracja dała się przekształcić w akcję” – podkreślał recenzent po premierze spektaklu Macieja Wojtyszki.

Autor: Witold Gombrowicz Reżyseria: Maciej Wojtyszko Adaptacja: Henryka i Maciej Wojtyszko Scenografia: Adam Urbaniak, Ryszard MelliwaMuzyka: Jerzy SatanowskiRealizacja TV: Stanisław Zajączkowski Obsada: Jan Peszek (Ja, Józio, Bohater), Jerzy Bińczycki (Pimko), Tadeusz Malak (Dyrektor Piórkowski), Andrzej Kozak (Bladaczka), Jerzy Radziwiłowicz (Miętus), Jan Frycz (Syfon), Krzysztof Jędrysek (Gałkiewicz), Rafał Jędrzejczak (Wałkiewicz), Krzysztof Wojciechowski (Hopek), Marcin Sosnowski (Myzdral), Paweł Kruszelnicki (Kopyrda), Katarzyna Walter (Pensjonarka Ziuta), Izabela Olszewska (Młodziakowa), Andrzej Buszewicz (Młodziak), Anna Polony (Ciotka), Ryszard Sobolewski (Wuj-Konstanty), Jerzy Grałek (Zygmunt), Piotr Cyrwus (Parobek Walter), Ewa Kolasińska (Służąca Marcysia), Henryk Majcherek (Lokaj Franciszek), Magda Jarosz (Zosia), Bogdan Kiziukiewicz (Chłop), Zofia Więcławówna (Chłopka), Ewa Ciepiela, Elżbieta Willówna (Ciotki), Dariusz Gniatkowski (Pyzo), Beata Malczewska (Służąca Młodziaków)i inni.

Kijów

Aleja Krasińskiego 34, 30-101 Kraków Pokaż na mapie

Hity Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Kino Kijów to główny obiekt festiwalu, którego 64. edycja będzie miała miejsce w dniach 26 maja – 2 czerwca 2024. To tutaj karierę filmową rozpoczynali wybitni polscy dokumentaliści: Krzysztof Kieślowski, Wojciech Wiszniewski, Andrzej Fidyk i Marcel Łoziński. To tutaj dali się poznać świetni twórcy rodzimej animacji: Ryszard Czekała, Jerzy Kucia, Julian Antoniszczak, Piotr Dumała i laureat Oscara za film „Tango” Zbigniew Rybczyński. W konkursach międzynarodowych brało udział i zdobywało na nich laury, obok uznanych realizatorów filmów dokumentalnych i animacji, wielu twórców, których nazwiska znane są powszechnie w świecie filmu fabularnego: Pier Paolo Pasolini, Werner Herzog, Zoltan Huszarik, Jaromil Jireś, Claude Lelouch, Patrice Leconte, Mike Leigh, a także laureat Oscara – Jan Svěrák.

Podczas Nocy Kin Studyjnych równolegle na czterech ekranach przedstawione zostaną wybitne filmy dokumentalne, docenione przez jury i widzów podczas ostatnich edycji festiwalu, a osobiście zaprezentowane przez dyrektora Krzysztofa Gierata.  Oto one:

 

19:00 Pieśni ziemi – reż. Margreth Olin, Norwegia 2023, 90’

zobacz więcej

Reżyserka przed trzydziestu laty opuściła rodzinny dom. Dziś odwiedza z kamerą górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając śladami swych rodziców i przodków, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Będzie to spotkanie z lokalną historią, ale przede wszystkim z dziewiczą w tym rejonie naturą, z nieustającym cyklem narodzin i śmierci. Historia rodzinna zamienia się tu w zapierający dech wizualno-dźwiękowy poemat. Stosując podwójną skalę – mikro i makro – film odsłania przed nami świat intymny i zarazem bardzo uniwersalny.

Film otwarcia 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, uhonorowany nagrodą Samsung Excellence Line za wyjątkową jakość obrazu podczas. Z kolei organizatorzy festiwalu przyznali “Pieśniom ziemi” rekomendację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii dokumentalnej.

19:15 Ula – reż. Agnieszka Iwańska, Polska 2023, 72’

zobacz więcej

„To jest kolebka naszej ukochanej muzyki. Tam musimy się sprawdzić” – w taki sposób Michał Urbaniak przekonał polską wokalistkę jazzową Urszulę Dudziak, żeby wyruszyła z nim na podbój USA. Film jest zapisem tej fascynującej i burzliwej podróży, opowiadanej zza kadru przez samą artystkę – skądinąd wyborną gawędziarkę. Jego tworzywem są archiwalia przybliżające PRL lat 60. czy Nowy Jork w latach 70. i 80. oraz sama muzyka. Słuchając scatowych wokaliz, poznajemy Dudziak jako kobietę, imigrantkę i przede wszystkim nadzwyczajną artystkę, tworzącą z największymi osobowościami jazzu.

Film otrzymał główną nagrodę „Złoty Hejnał” w konkursie DocFilmMusic 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

19:30 Katedra – reż. Denis Dobrovoda, Słowacja 2022, 87’

zobacz więcej

Dla jednych idealista wiedziony żarliwą wiarą, dla innych szaleniec i człowiek grzeszący pychą – 60 lat temu Justo Gallego Martínez rozpoczął wznoszenie katedry w hiszpańskim Mejorada del Campo. Bez uprawnień, projektu i wykształcenia budowlanego. Własnymi środkami i niemal wyłącznie za pomocą własnych rąk. Wielu trudno zrozumieć to przedsięwzięcie – zwłaszcza w wielokulturowym i sekularyzującym się świecie.
Z udziałem archiwaliów i współczesnych obserwacji film rejestruje proces
powstawania gigantycznej budowli. Co się stanie z niedokończoną katedrą po śmierci jej budowniczego?

Zwycięzca międzynarodowego konkursu dokumentalnego 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego („Złoty Róg”)  i laureat innych nagród na europejskich festiwalach.

19:45 Polański, Horowitz. Hometown – Anna Kokoszka-Romer, Mateusz Kudła, Polska, Francja, USA 2021, 75’

Krzysztof Gierat - urodzony w Żarach, filmoznawca, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiował także w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Był współtwórcą i szefem Klubu Sztuki Filmowej Mikro, Festiwalu Kultury Żydowskiej, Centrum Filmowego Graffiti oraz Fundacji Promocji Kina Film Polski. Pełnił również funkcje wiceprezydenta miasta Krakowa i dyrektora Agencji Filmowej Telewizji Polskiej oraz dyrektora generalnego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Członek pierwszej rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w latach 2005 – 2008.

Od roku 2000 dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Założyciel i w latach 2003 - 2021 prezes Krakowskiej Fundacji Filmowej, producenta festiwalu i promotora polskich filmów dokumentalnych i krótkometrażowych za granicą. W latach 2013 – 2020 wykładowca Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego. Juror wielu międzynarodowych festiwali filmowych. Członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Laureat nagród im. Wyspiańskiego, miesięcznika Kino, Przewodniczącego Komitetu Kinematografii, Laterna Magica, Allianz i Miasta Krakowa, odznaczony Srebrnym Medalem Gloria Artis.

zobacz więcej

Po kilkudziesięciu latach wreszcie udało im się spotkać w rodzinnym mieście. Dwóch artystów, fotografik Ryszard Horowitz i reżyser Roman Polański, wędruje po Krakowie śladami swoich wojennych doświadczeń. Przemierzają uliczki Kazimierza i dawnego getta, zaglądają do mieszkań, w których spędzili chłopięce lata, wspominają tych, których już nie ma – ale także tych, dzięki którym przeżyli Zagładę. Film jest barwną opowieścią o dzieciństwie, przyjaźni, wspólnym żydowskim losie i przede wszystkim o miejscu, które (mimo upływu czasu i wielu zmian) nadal pozostaje domem.

Film otwarcia 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Nagroda Publiczności i wyróżnienie jury w konkursie polskim.

Sfinks

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Osiedle Górali 5, 31-959 Kraków Pokaż na mapie

12:00 – 13:30 ANIMOWANE HISTORIE Z KLOCKÓW LEGO

Rodzinne warsztaty filmu animowanego dla dzieci (8-14 lat) i rodziców. Uczestnicy poznają tajniki animacji filmowej i stworzą wspólnie swój pierwszy film animowany przy użyciu klocków Lego. Warsztaty poprowadzi Anna Jagoda Mrożek - artystka, graficzka, animatorka i edukatorka filmowa.

Maksymalna liczba uczestników: 20

 

17:45 – 22:00 IRLANDZKA INWAZJA. Z ZIELONEJ WYSPY DO HOLLYWOOD

Na tegorocznej gali oscarowej Cillian Murphy, odbierając statuetkę dla najlepszego aktora za rolę w filmie „Oppenheimer”, podkreślał, że jest "Dumnym Irlandczykiem”. Sukces Murphy’ego potwierdza, że aktorzy z Zielonej Wyspy coraz lepiej radzą sobie w Hollywood. Trend ten utrzymuje się od kilku lat. W ubiegłym rok aż czterech aktorów irlandzkiego pochodzenia: Paul Mescal („Aftersun”), Colin Farrell, Brendan Gleeson, Barry Keoghan i jedna aktorka Kerry Condon („Duchy Inisherin”) było nominowanych do Oscara. Jessie Buckley, Andrew Scott czy Sairse Ronan to kolejne nazwiska z Irlandii, które z powodzeniem podbijają Fabrykę Snów i serca widzów na całym świecie.

W ramach Nocy Kin Studyjnych 2024 zapraszamy na filmy z udziałem najbardziej rozpoznawalnych aktorów i aktorek z Zielonej Wyspy:

 

17:45 CÓRKA | The Lost Daughter  reż. Maggie Gyllenhaal, USA/W.Bryt./Grecja 2021, 120’

obsada: Olivia Colman, Jessie Buckley, Ed Harris, Paul Mescal

zobacz więcej

Leda jedzie na wakacje do Grecji. Planuje czytać, wypoczywać i korzystać z urlopu. Spokój intymnego kurortu zaburza jednak przybycie ekscentrycznej rodziny zamieszkującej największą z willi na wyspie. Uwagę Ledy przykuwa przede wszystkim Nina, która mierzy się z trudami bycia młodą mamą. Obserwowanie tajemniczej nieznajomej wywołuje wspomnienia z okresu macierzyństwa, z którymi Leda od wielu lat nie miała odwagi się skonfrontować. Wracają wspomnienia i widma decyzji z przeszłości, których nie można cofnąć.

18:30 PARTY | The Party  reż. Sally Potter, W.Brytania/Dania 2017, 77’

obsada: Patricia Clarkson, Bruno Ganz, Cillian Murphy, Kristin Scott Thomas/ sala Mały Metraż

zobacz więcej

Janet organizuje domowe przyjęcie w gronie najbliższych, aby uczcić swój awans na ministrę zdrowia w brytyjskim rządzie. Wśród gości są sarkastyczna April i jej mąż Gottfried, zwolennik medycyny alternatywnej; para wyzwolonych lesbijek – Martha oraz jej o kilkanaście lat młodsza partnerka Jinny; dziwnie podenerwowany bankier Tom (tegoroczny zdobywca Oscara Cillian Murphy), który zaczyna imprezę od wciągnięcia kreski kokainy w toalecie. Tymczasem mąż gospodyni, Bill zdaje się kompletnie niezainteresowany całą sytuacją. Siedzi osowiały na środku salonu, bez słowa sączy wino i tylko od czasu do czasu puszcza ekscentryczną muzykę z płyty winylowej. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta...

20:00

DUCHY INISHERIN | The Banshees of Inisherin reż. Martin McDonagh, Irlandia/USA 2022,114’

obsada: Brendan Gleeson, Collin Farrell, Barry Keoghan, Kerry Condon

zobacz więcej

Opowieść o losach dwójki przyjaciół, którzy znają się od kołyski: Pádraica i Colma. Akcja filmu rozgrywa się na malowniczej wyspie położonej na zachód od wybrzeży Irlandii. Pewnego dnia przyjaźń mężczyzn staje pod znakiem zapytania, gdy Colm niespodziewanie postanawia ją zakończyć. Zaskoczony Pádraic za wszelką cenę próbuje zrozumieć, co się stało i odzyskać kontakt z dawnym przyjacielem. Niestety, wszelkie wysiłki spełzają na niczym, a niewzruszony Colm jest coraz bardziej zdeterminowany, by zakończyć niechcianą relację. Po rzuconym w desperacji ultimatum Colma następuje seria szokujących wydarzeń, od których nie będzie już odwrotu…

Paradox

Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana
ul. Krupnicza 38, 31-123 Kraków Pokaż na mapie

14:30 WARSZTATY ANIMACJI NA TAŚMIE FILMOWEJ

Warsztaty animacji analogowej na taśmie filmowej 16 mm, poprzedzone krótkim przedstawieniem tej techniki i projekcją przykładowych filmów.

Czas trwania ok 3 h. Maksymalna ilość uczestników: 12. Grupa wiekowa: 14 +

zobacz więcej

Prowadzący: Jakub Borkowski - student III roku filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Członek zarządu Stowarzyszenia Mosaic (organizacja wydarzeń kulturalnych). Przez wiele lat instruktor Związku Harcerstwa Polskiego. Zajmuje się tworzeniem filmów jako montażysta i operator.

Mateusz Rzepka - student sztuki i mediów na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Reżyseruje autorskie filmy fabularne i dokumentalne. Członek komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Mosaic. Zajmuje się fotografią reportażową.

18:15 Imperium światła (Empire of Light ) reż. Sam Mendes / Wielka Brytania / 115’

Występują: Olivia Colman, Micheal Ward, Colin Firth, Toby Jones

Wersja językowa: Angielski z polskimi napisami

zobacz więcej

Imperium światła w reżyserii nagrodzonego Oscarem® Sama Mendesa to mocna i przejmująca opowieść o więziach międzyludzkich oraz magii kina osadzona w realiach nadmorskiego miasteczka w Anglii z początku lat 80-tych XX wieku. Mocną stroną filmu jest gwiazdorska obsada, na czele z laureatką Oscara® Olivią Colman (Faworyta, Córka), laureatem BAFT-y Michealem Wardem (Blue Story, Top Boy) oraz zdobywcą Oscara® Colinem Firthem (Jak zostać królem, Samotny mężczyzna). Jest to również kolejna produkcja, przy której Mendes współpracuje z nagrodzonym Oscarem® autorem zdjęć Rogerem Deakinsem (1917, Skyfall).

20:30 Fabelmanowie (The Fabelmans)  reż Steven Spielberg / USA / 151’

Występują: Michelle Williams, Seth Rogen, Paul Dano

Wersja językowa: Angielski z polskimi napisami

zobacz więcej

Steven Spielberg wraca do czasów swojego dzieciństwa, by opowiedzieć o dorastaniu Sammy’ego Fabelmana, wrażliwego nastolatka, wielkiego miłośnika kina i początkującego filmowca. Sammy przypadkiem poznaje dramatyczną rodzinną tajemnicę i odkrywa przy okazji, że kino w niezwykły sposób pomaga nam odkrywać prawdę o naszych bliskich i o nas samych.

23:30 Niedźwiedzie nie istnieją reż. Jafar Panahi / Iran / 2022 / 106’

Występują: Jafar Panahi, Naser Hashemi, Vahid Mobasheri, Bakhtiyar Panjeei, Mina Kavani

Wersja językowa: Perski, azerski z polskimi i angielskimi napisami

zobacz więcej

Niezmordowany Jafar Panahi nie traci werwy i kontynuuje partyzancką walkę z irańskim reżimem. Poruszając się po dobrze sobie znanym pograniczu fikcji i dokumentu, nie oszczędza również własnego środowiska, a nawet samego siebie. W swoim najnowszym filmie pokazuje, jak nadzoruje realizację nowego projektu – jest jednak odseparowany od ekipy i kontaktuje się z nią jedynie za pomocą internetu (na reżyserze wciąż ciąży formalny zakaz wykonywania zawodu). Panahi stara się robić dobrą minę do złej gry i znosić niewygody, wierząc, że z dala od Teheranu zdoła schronić się przed czujnym okiem władzy. Życzeniowe myślenie artysty nie wytrzymuje jednak konfrontacji z rzeczywistością, a atmosfera wokół jego zaangażowanego politycznie melodramatu staje się coraz bardziej napięta. Na domiar złego niepokój udziela się także mieszkańcom goszczącej reżysera wioski. Jego bezpośrednie źródło stanowią tytułowe niedźwiedzie, ale dużo bardziej niebezpieczne wydają się światopoglądowe spory, w które zostaje wciągnięty także reżyser. Jafar Panahiego stawia nas przed pytaniem, czy fikcja wciąż jeszcze może pomóc w oswojeniu coraz bardziej przerażającej rzeczywistości?

Kino w Ogrodzie

19:00 Wszystko na sprzedaż reż. Andrzej Wajda / Polska / 1969 / 105’

Występują: Beata Tyszkiewicz, Elżbieta Czyżewska, Andrzej Łapicki, Daniel Olbrychski, Bogumił Kobiela

Wersja językowa: Polski

W przypadku złej pogody seans zostanie przeniesiony do Sali przy kinie Paradox na Leżakach

zobacz więcej

Autotematyczna opowieść o utracie przyjaciela i wielkiego aktora. W tym bardzo osobistym filmie, do którego Andrzej Wajda po raz pierwszy samodzielnie napisał scenariusz, reżyser snuje refleksję nad fenomenem Zbigniewa Cybulskiego, portretuje rodzime środowisko filmowe oraz – jedyny raz w tak bezpośredni sposób – mówi o samym sobie. W alter ego Wajdy wcielił się Andrzej Łapicki, a pozostali aktorzy nasycają swoje postaci własnymi doświadczeniami i cechami charakterów. Dzięki temu Wszystko na sprzedaż staje się intymną odpowiedzią na słowa, które o Wajdzie miał powiedzieć niedługo przed śmiercią Zbigniew Cybulski: „Powiedzcie mu, że jeszcze za mną zatęskni”.

Pałac Potockich

Sala Zielona
Rynek Główny 20, Kraków Pokaż na mapie

12.00 PANEL DYSKUSYJNY: „Z biegiem czasu – o cyfrowej rewolucji w kinach”

W rozmowie udział wezmą: dr Iwo Sulka i Krzysztof Bojakowski.

Spotkanie poprowadzi Maciej Gil.

Wstęp wolny

zobacz więcej

W ramach 5. Nocy Kin Studyjnych odbędzie się również panel dyskusyjny poświęcony zmieniającej się kinowej technologii i temu, jak te zmiany wpłynęły na rozwój kin studyjnych. W rozmowie, która rozpocznie się o 12.00 w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20), udział wezmą filmoznawca dr Iwo Sulka i specjalista od nowych technologii w kinie Krzysztof Bojakowski z firmy Kinekspert. Spotkanie poprowadzi Maciej Gil - historyk kina i badacz dziejów kultury filmowej.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.