Paradox
Adres: | ul. Krupnicza 38, 31-123 Kraków |
WWW: | |
Kontakt e-mail: | |
Telefon | +48 12 430 00 15 |
Program
14:30 WARSZTATY ANIMACJI NA TAŚMIE FILMOWEJ
Warsztaty animacji analogowej na taśmie filmowej 16 mm, poprzedzone krótkim przedstawieniem tej techniki i projekcją przykładowych filmów.
Czas trwania ok 3 h. Maksymalna ilość uczestników: 12. Grupa wiekowa: 14 +
Prowadzący: Jakub Borkowski - student III roku filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Członek zarządu Stowarzyszenia Mosaic (organizacja wydarzeń kulturalnych). Przez wiele lat instruktor Związku Harcerstwa Polskiego. Zajmuje się tworzeniem filmów jako montażysta i operator.
Mateusz Rzepka - student sztuki i mediów na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Reżyseruje autorskie filmy fabularne i dokumentalne. Członek komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Mosaic. Zajmuje się fotografią reportażową.
18:15 Imperium światła (Empire of Light ) reż. Sam Mendes / Wielka Brytania / 115’
Występują: Olivia Colman, Micheal Ward, Colin Firth, Toby Jones
Wersja językowa: Angielski z polskimi napisami
Imperium światła w reżyserii nagrodzonego Oscarem® Sama Mendesa to mocna i przejmująca opowieść o więziach międzyludzkich oraz magii kina osadzona w realiach nadmorskiego miasteczka w Anglii z początku lat 80-tych XX wieku. Mocną stroną filmu jest gwiazdorska obsada, na czele z laureatką Oscara® Olivią Colman (Faworyta, Córka), laureatem BAFT-y Michealem Wardem (Blue Story, Top Boy) oraz zdobywcą Oscara® Colinem Firthem (Jak zostać królem, Samotny mężczyzna). Jest to również kolejna produkcja, przy której Mendes współpracuje z nagrodzonym Oscarem® autorem zdjęć Rogerem Deakinsem (1917, Skyfall).
20:30 Fabelmanowie (The Fabelmans) reż Steven Spielberg / USA / 151’
Występują: Michelle Williams, Seth Rogen, Paul Dano
Wersja językowa: Angielski z polskimi napisami
Steven Spielberg wraca do czasów swojego dzieciństwa, by opowiedzieć o dorastaniu Sammy’ego Fabelmana, wrażliwego nastolatka, wielkiego miłośnika kina i początkującego filmowca. Sammy przypadkiem poznaje dramatyczną rodzinną tajemnicę i odkrywa przy okazji, że kino w niezwykły sposób pomaga nam odkrywać prawdę o naszych bliskich i o nas samych.
23:30 Niedźwiedzie nie istnieją reż. Jafar Panahi / Iran / 2022 / 106’
Występują: Jafar Panahi, Naser Hashemi, Vahid Mobasheri, Bakhtiyar Panjeei, Mina Kavani
Wersja językowa: Perski, azerski z polskimi i angielskimi napisami
Niezmordowany Jafar Panahi nie traci werwy i kontynuuje partyzancką walkę z irańskim reżimem. Poruszając się po dobrze sobie znanym pograniczu fikcji i dokumentu, nie oszczędza również własnego środowiska, a nawet samego siebie. W swoim najnowszym filmie pokazuje, jak nadzoruje realizację nowego projektu – jest jednak odseparowany od ekipy i kontaktuje się z nią jedynie za pomocą internetu (na reżyserze wciąż ciąży formalny zakaz wykonywania zawodu). Panahi stara się robić dobrą minę do złej gry i znosić niewygody, wierząc, że z dala od Teheranu zdoła schronić się przed czujnym okiem władzy. Życzeniowe myślenie artysty nie wytrzymuje jednak konfrontacji z rzeczywistością, a atmosfera wokół jego zaangażowanego politycznie melodramatu staje się coraz bardziej napięta. Na domiar złego niepokój udziela się także mieszkańcom goszczącej reżysera wioski. Jego bezpośrednie źródło stanowią tytułowe niedźwiedzie, ale dużo bardziej niebezpieczne wydają się światopoglądowe spory, w które zostaje wciągnięty także reżyser. Jafar Panahiego stawia nas przed pytaniem, czy fikcja wciąż jeszcze może pomóc w oswojeniu coraz bardziej przerażającej rzeczywistości?
Kino w Ogrodzie
19:00 Wszystko na sprzedaż reż. Andrzej Wajda / Polska / 1969 / 105’
Występują: Beata Tyszkiewicz, Elżbieta Czyżewska, Andrzej Łapicki, Daniel Olbrychski, Bogumił Kobiela
Wersja językowa: Polski
W przypadku złej pogody seans zostanie przeniesiony do Sali przy kinie Paradox na Leżakach
Autotematyczna opowieść o utracie przyjaciela i wielkiego aktora. W tym bardzo osobistym filmie, do którego Andrzej Wajda po raz pierwszy samodzielnie napisał scenariusz, reżyser snuje refleksję nad fenomenem Zbigniewa Cybulskiego, portretuje rodzime środowisko filmowe oraz – jedyny raz w tak bezpośredni sposób – mówi o samym sobie. W alter ego Wajdy wcielił się Andrzej Łapicki, a pozostali aktorzy nasycają swoje postaci własnymi doświadczeniami i cechami charakterów. Dzięki temu Wszystko na sprzedaż staje się intymną odpowiedzią na słowa, które o Wajdzie miał powiedzieć niedługo przed śmiercią Zbigniew Cybulski: „Powiedzcie mu, że jeszcze za mną zatęskni”.