Program - Program
Kino Pod Baranami
Ciao, Italia! Włoska Noc Filmowa
3 filmy Paolo Sorrentino - w Kinie Pod Baranami i online na e-kinopodbaranami.pl
Kino Pod Baranami - Sala Czerwona
start: 23.15
WIELKIE PIĘKNO | LA GRANDE BELLEZZA, reż. Paolo Sorrentino, Francja/Włochy 2013, 144’
Porywająca uczta wizualna przywołująca twórczość Felliniego.
Jep Gamberdella (Toni Servillo) właśnie skończył 65 lat. Ten przystojny, czarujący mężczyzna w pełni korzysta z uroków życia. Chodzi na eleganckie kolacje i przyjęcia, gdzie - jako znany dziennikarz i nałogowy uwodziciel - jest zawsze mile widziany. W młodości napisał powieść, która przyniosła mu sławę i odtąd stale obraca się wśród włoskiej socjety kulturalnej. Na tarasie jego rzymskiego apartamentu z widokiem na Koloseum wydaje przyjęcia, na których „ludzka machina" - jak brzmiał tytuł jego powieści - rozbierana jest do naga. W dniu swoich urodzin Jep dokonuje bolesnego rozliczenia z dotychczasowym życiem.
MŁODOŚĆ | LA GIOVINEZZA, reż. Paolo Sorrentino, Włochy/Francja/Szwajcaria/Wielka Brytania 2015, 118’
Wybitny kompozytor otrzymuje od angielskiej królowej nieoczekiwaną propozycję. Piękna kobieta chce się dowiedzieć, dlaczego mąż porzucił ją dla dziewczyny, od której wszystko ją różni. Słynny reżyser szuka idealnego zakończenia dla swojego najważniejszego filmu. Charyzmatyczny aktor, znany z roli w superprodukcji, chce znaleźć prawdziwe życiowe wyzwanie. Miss Universe postanawia wszystkim pokazać, dlaczego to ona jest najpiękniejszą kobietą na świecie. Wielka gwiazda zjawia się po latach, by prosto w twarz powiedzieć mężczyźnie swojego życia, co naprawdę o nim myśli. Kilka letnich dni, podczas których wyjdą na jaw najgłębsze tajemnice, a wystawione na próbę zostanie powszechne pragnienie wiecznej młodości.
Dla uczestników maratonu - zniżki:
15% w Pizzerii Vicenti
15% w winiarni Dzikie Wino
E-Kino Pod Baranami: e-kinopodbaranami.pl
Film Oni dostępny online (od 25 września od godz. 12.00 do 26 września godz. 23.59)
ONI | LORO, reż. Paolo Sorrentino, Francja/Włochy 2018, 151’
Oni są u władzy. Oni są cyniczni, niemoralni i zachłanni. Oni chcą uwielbienia. Oni to Silvio Berlusconi, jego świta i orbitujący wokół nich karierowicze, gotowi zrobić wszystko dla pieniędzy i politycznej chwały. Oni chcą uwieść tłumy. W świecie, gdzie najcenniejszą walutą jest młodość i seks, oni nie mają sobie równych.
Zgłoszenia na pokaz online - po wypełnieniu formularza na www Kina (formularz dostępny od 20 września).
Otrzymany po zgłoszeniu kod dostępu do filmu będzie można wykorzystać od 25 września, godz. 12.00 do 26 września, godz. 23.59.
Użyty w tym czasie kod odblokuje film na 48h.
Kino Agrafka
11:00 W CO GRAJĄ LUDZIE | Seurapeli reż. Jenni Toivoniemi, Finlandia 2020, 117’
w ramach Akademii Filmowej 50+
Grupa dobrych przyjaciół postanawia zorganizować przyjęcie niespodziankę z okazji zbliżających się urodzin Mitzi. Pełen nostalgii weekend spędzony w idyllicznie położonym domu ma przypomnieć bohaterom czasy, kiedy byli nastolatkami. Czy coś może pójść nie tak? Z pewnością, zwłaszcza, że jubilatka nie wydaje się zachwycona pomysłem grupy. Skołowana kobieta liczyła raczej na spokojny weekend, a na to najwyraźniej się nie zanosi. Napięcie wzrasta z chwilą, gdy jej najlepsza przyjaciółka Veronika pojawia się ze swoim nowym chłopakiem Mikaelem. Znajome otoczenie i dawne rytuały sprawiają, że bohaterowie zapominają na chwilę o dorosłości. Wspólnie spędzony czas zmusi ich jednak do ponownej oceny przeszłości i teraźniejszości.
20:00 Spacer śladami kin studyjnych, festiwalowych i DKF-ów
Krótka przechadzka z kulturą filmową w tle, czyli opowieściami o tym, jak w Krakowie urozmaicano regularny repertuar kinowy i co z tego zostało. Po drodze konkurs z nagrodami ufundowanymi przez Gutek Film. Start o godzinie 20:00 spod pomnika na pl. Inwalidów, meta o 21:50 w kinie Agrafka. Spacer poprowadzi Maciej Gil.
22:00 DYSKRETNY UROK NIEBEZPIECZNYCH MYŚLI | Les choses qu'on dit, les choses qu'on fait
reż. Emmanuel Mouret, Francja 2020, 122’
pokaz przedpremierowy oraz quiz filmowy z nagrodami
Historia koncentruje się wokół Daphné i Maxime’a, którzy dość nieoczekiwanie spotykają się na urokliwej francuskiej prowincji. Będąca w trzecim miesiącu ciąży kobieta wyjechała tam ze swoim partnerem François. Z kolei dla jego kuzyna Maxime’a to próba złapania równowagi po bolesnym rozstaniu.
Kiedy okazuje się, że François musi na kilka dni wyjechać, bohaterowie natychmiast znajdują wspólny język i zbliżają się do siebie. Dzielą pełne rozczarowań i frustracji podobne związkowe doświadczenia, które poznajemy w serii retrospekcji. Szybko okazuje się, że gdy mowa jest o miłości, nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.
Kino Kika
Urodziny Pedro Almodóvara
19:00 LUDZKI GŁOS |The Human Voice reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania /USA, 2020, 75’
Sensacja festiwalu w Wenecji, hołd złożony największej europejskiej aktorce przez ikonę europejskiego kina. "Ludzki głos" to pierwszy wspólny film Pedra Almodóvara i Tildy Swinton, a zarazem pierwszy zrealizowany po angielsku tytuł w dorobku hiszpańskiego reżysera. Bohaterka – zakochana, poniżona, zdesperowana – prowadzi swoją ostatnią telefoniczną rozmowę z mężczyzną, który od niej odszedł. W mieszkaniu w towarzystwie spakowanych walizek kochanka i jego osieroconego psa, miotając się od wściekłości do smutku, trawi miłosną katastrofę. Sięga po pigułki, chwyta za siekierę, rozlewa benzynę: chciałaby zabić siebie, chciałaby zniszczyć jego, chce zagrać rolę życia w dramacie zwanym rozstaniem. Zmienia kostiumy i maski, przymierza konwencje, błaga, krzyczy i szepcze: sprawdza, czy ta historia powinna skończyć się tragedią czy może jednak... happy endem?
Filmowi towarzyszy arcyciekawa rozmowa, w której reżyser i jego nowa muza dopowiadają ten wątek. Rozdzieleni przez pandemię, ze swoich domów mówią o pracy nad filmem, miłości do kina, inspiracjach i – wspólnych! – planach na niedaleką przyszłość.
20:30 JULIETA | Julieta, reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania 2016, 99’
Trzymająca w napięciu historia matki poszukującej córki, która wiele lat temu zniknęła bez śladu. Opowieść o skrajnych uczuciach, jakie odczuwamy wobec najbliższych i tajemnicach, które przed nimi skrywamy. Filmowa adaptacja opowiadań wyróżnionej literacką Nagrodą Nobla Alice Munro pokazuje, że siłą kina Almodóvara jest niezmiennie wiara w potęgę uczuć i miłości.
22:30 BÓL I BLASK | Dolor y gloria reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania 2019, 113’
Głównym bohaterem filmu jest Salvador Mallo (Banderas), kultowy hiszpański reżyser, który stroni od mediów i usilnie strzeże swojej prywatności. Mężczyzna odnajduje po latach osoby, które wywarły największy wpływ na jego życie, oraz przeżywa na nowo najważniejsze momenty ze swojej przeszłości. Wraca do dzieciństwa, gdy wraz z rodzicami w poszukiwaniu dobrobytu przenieśli się do małego miasteczka. Przywołuje obrazy swojej pierwszej namiętności, pierwszej wielkiej miłości i bólu rozstania. Wspomina spotkanie z kinem, które na lata stało się sensem jego życia. Powracając do najintensywniejszych doświadczeń minionych lat, Salvador odnajduje siłę, by zmierzyć się z teraźniejszością. Czy uda mu się zamknąć niedokończone sprawy z przeszłości, które burzą jego poukładaną codzienność?
Wystawa plakatów i fotosów do wybranych filmów Almodóvara wyświetlanych w Polsce.
Mikro
Miasto - przepustka do szczęścia czy przekleństwo?
21:45 BERLIN ALEXANDERPLATZ | reż. Burhan Qurbani, Niemcy/Holandia/Francja,/Kanada 2020, 183’
Hipnotyzująca, kryminalna ballada o nielegalnym imigrancie z Afryki, który przekracza kolejne kręgi przestępczego piekła stolicy Niemiec. Berlin Alexanderplatz to spektakularny powrót do legendarnej powieści Alfreda Döblina, a zarazem śmiały dialog z serialem Rainera Wernera Fassbindera pod tym samym tytułem. Reżyser filmu, Burhan Qurbani, przenosi akcję opowieści z międzywojnia w czasy współczesne, tworząc nocną miejską odyseję. Główny bohater, Francis, ma za sobą mroczną przeszłość i dotarłszy do Niemiec pragnie rozpocząć uczciwe życie. Ale na przybysza bez papierów czekają tylko robota na czarno i ciąg upokorzeń – chyba że ulegnie bezwstydnemu urokowi lokalnego półświatka.
Przed seansem wprowadzenie prof. dr hab. Bogusława Skowronka, filmoznawcy i stałego prelegenta kina Mikro.
1:15 Neon Demon| The Neon Demon, reż. Nicolas Winding Refn, Dania/USA/Francja 2016, 117'
Jesteś piękna i masz w sobie "to coś". Przyjechałaś do Los Angeles, neonowego miasta, gdzie w ciągu jednej nocy można zrobić karierę. Poznajesz chłopaka, który jest tobą zafascynowany i dziewczyny, które chcą ci pomóc w drodze do sławy. Dostajesz propozycję pracy, o której inni mogą tylko marzyć. Czy to tylko piękny sen? A może wstęp do koszmaru? Porównywany do "Mulholland Drive" Lyncha thriller twórcy "Drive" opowiadający o marzeniach, zazdrości i zabójczym pięknie. "Neon Demon" to olśniewająco zrealizowany, pulsujący muzyką Cliffa Martineza ("Drive") film z Elle Fanning ("Czarownica"), Abbey Lee ("Mad Max: Na drodze gniewu") i Keanu Reevesem ("Matrix").
Poczęstunek – kawa, herbata.
Kijów
Oscarowe Studio (pokazy filmów):
18.30 PARASITE|Gi-saeng-chung, reż. Joon-ho Bong, Korea Południowa 2019, 132'
Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione. Bong Joon-ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy – dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów – są w stanie po to wszystko sięgnąć.
21.00 NOMADLAND| reż. Chloé Zhao, Niemcy/USA, 2020, 107'
Fern (Frances McDormand) pakuje swojego vana i wyrusza w drogę jako współczesna nomadka, po tym jak w wyniku recesji straciła właściwie cały swój dotychczasowy dobytek. "Nomadland", trzeci film fabularny reżyserki Chloé Zhao, przedstawia historię Lindy May, Swankie i Boba Wellsa, prawdziwych nomadów, którzy stają się mentorami i towarzyszami Fern podczas jej podróży po rozległym amerykańskim Zachodzie.
19:00 DOBRANOCKA DLA DZIECI – BAJECZKI Z NASZEJ BIBLIOTECZKI: ELFIKI | reż. Ute von Münchow-Pohl , Niemcy, 2019, 78'
Elfinki z Kolonii pomagały rzemieślnikom w pracy nocami, dopóki 200 lat temu nie zostały wyparte przez wrogą żonę krawca. Oto historia ich powrotu.
21.15 POKAZY Z FILMOTEKI MAŁOPOLSKIEJ: MIEJSCA. LUDZIE.WYDARZENIA. MAŁOPOLSKA JAKIEJ NIE ZNACIE
(kawiarnia Filmowa)
JUTRO CZEKA NAS DŁUGI DZIEŃ| reż. Paweł Wysoczański, Polska, 2019, 79’
Od 30 lat doktor Helena Pyz pracuje w ośrodku wychowawczo-leczniczym dla trędowatych oraz ich rodzin Jeevodaya w Indiach. Z biegiem lat coraz mocniej odczuwa własną chorobę, ale siła charakteru nie pozwala jej skapitulować. Długotrwała obserwacja dokumentalna pozwala zrozumieć, na czym polegała wyjątkowa rola lekarki.
20:15 Zwiedzanie wystawy sprzętu kinowego: KINO WCZORAJ I DZIŚ – zwiedzanie z przewodnikiem
(hol kina)
Wystawa ANDRZEJA WAJDY
Wystawa to gromadzone przez kilkadziesiąt lat pamiątki - m.in. plakaty, fotosy i taśmy filmowe
(hol kina przy salach Studio)
Wystawy są dostępne do zwiedzania w godzinach 10.00-22.00
Sfinks
18.00 HELMUT NEWTON. PIĘKNO I BESTIA| Helmut Newton: The Bad and the Beautiful, reż. Gero von Boehm, USA 2020, 93'
Geniusz fotografii? Wizjoner z piekła rodem? Zwykły skandalista? Kim był Helmut Newton, autor kultowych, przesiąkniętych erotyzmem kobiecych aktów? Łączył sprzeczności. Romantyzm z perwersją, fantazję z realizmem, modę i reklamę ze sztuką. Był jednym z najbardziej prowokacyjnych fotografów XX wieku. Szczyt jego kariery przypadł na dwie dekady – od lat sześćdziesiątych do osiemdziesiątych. Przepustkę do sławy dała mu fotografia mody. Jego prace charakteryzowały się indywidualnym, niepodrabialnym stylem, łączącym glamour z zepsuciem. Prowokował. Na wielu fotografiach podkreślał różnice między płciami. Był oskarżany o mizoginię, z drugiej strony niektóre feministki uwielbiały to, że pokazywał kobiety silne i dominujące. Nikt za to nie odmawiał mu poczucia humoru. Zaskakujący obraz Helmuta Newtona ujawniają fotografowane przez niego top modelki, gwiazdy i aktorki. Catherine Deneuve, Grace Jones, Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Claudia Schiffer – portretowane portretują i odkrywają przed nami prawdę.
19.00 ŚWIĘTA, ŚWIĘTA I PO ŚWIĘTACH |Três Verões, reż. Sandra Kogut, Brazylia/Francja, 2019, 94'
Dla pięćdziesięciokilkuletniej Mady nie ma rzeczy niemożliwych. To jedna z tych bohaterek, które potrafią wyjść obronną ręką z każdej, nawet najtrudniejszej opresji, a wszelkie problemy, jakie stają na jej drodze, zbywa niewinnym uśmiechem, za którym kryje się sprytny plan. Kobieta pracuje dla bogatej rodziny z Rio de Janeiro, doglądając ich luksusowej rezydencji. Dowodzi domowym personelem, załatwia niezbędne sprawunki, opiekuje się schorowanym nestorem rodu, a po godzinach marzy o rozkręceniu własnego interesu. Liczy, że w realizacji celu pomoże jej stojący na czele familii wpływowy Edgar. Sytuacja zmienia się diametralnie z chwilą, gdy do rezydencji wchodzi policja, a mężczyzna zostaje podejrzany o udział w największej aferze korupcyjnej w historii Brazylii. W jednej chwili Madá, podobnie jak pozostały personel, pozbawiona zostaje pracy i wynagrodzenia. Coś, co dla wielu byłoby powodem do załamania, dla rezolutnej i zuchwałej bohaterki okaże się niespodziewaną szansą.
19.50 MIDSOMMAR. W BIAŁY DZIEŃ | Midsommar, reż. Ari Aster, Szwecja/USA/Węgry
2019, 147'
Niebanalny horror i mroczna baśń rozgrywająca się w pełnym słońcu z rewelacyjnymi zdjęciami Pawła Pogorzelskiego. Dani i Christian to młodzi Amerykanie, którym nie układa się w związku i ostatkami sił próbują ratować swoją relację. Rodzinna tragedia sprawia, że pogrążona w żałobie Dani postanawia dołączyć do Christiana i grupy studentów antropologii, w wakacyjnej wyprawie na północ Szwecji. Tam, w odciętej od świata wiosce, raz na 90 lat obchodzone jest prastare święto związane z letnim przesileniem. Wyprawa na dziewięciodniowy festiwal z początku wygląda na beztroską wycieczkę do sielskiej krainy. Romantyczny wyjazd szybko jednak przybiera okrutne i niepokojące oblicze.
Zapraszamy też na wystawę archiwalnych programów kinowych z lat 50. i 60.
Paradox
12:00 Warsztaty dla dzieci (wiek +5) Z taśmy filmowej na ekran czyli odkrywamy tajemnice obrazu filmowego
i dowiadujemy się, jak działa projektor filmowy.
Warsztat będzie poprowadzony przez Monikę Kilian - zawodowo związana z kinem, a prywatnie filmożerca oraz Grzegorza Marka - kinooperator pracujący w kinie Paradox, pasjonat i kolekcjoner starych projektorów filmowych.
Czas trwania: 60 min
Koreański Paradox
16:00 Minari | reż. Lee Isaac Chung / USA / 2020 / 115’
W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza, gdy okazuje się, że ich nowy dom ma… kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić
z nawiedzającymi okolicę tornadami.
Jakby tego było mało, do rodziny dołącza nieco szelmowska babcia z Korei. Choć nie pachnie tak jak powinna, a jej metody wychowawcze są dość dziwaczne, na przekór wszystkiemu, nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim niesfornym Davidem, a pozostałych członków rodziny uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, pielęgnując równocześnie własną tradycję.
Zaskakująca i zawadiacka, a jednocześnie pełna czułości, uniwersalna opowieść o delikatnej sztuce zapuszczania nowych korzeni, która wymaga czasu, cierpliwości i pokory, trafnie nawiązująca do wytrzymałego koreańskiego zioła minari, które wyrośnie wszędzie, gdzie się je posadzi.
20:30 Płomienie |Beo-ning, reż. Chang-dong Lee / Korea Południowa / 2018 / 148 ‘
Jong-soo żyje z dorywczych prac w położonym niedaleko Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej miasteczku Paju. Pewnego dnia spotyka Hae-mi, dawną koleżankę z klasy. Idą na drinka, gdzie Hae-mi wyznaje, że lubiła Jong-soo, kiedy była młodsza, ale zawsze ją ignorował.
Dziewczyna opowiada koledze o bliskich planach podróży do Afryki i prosi go o karmienie kota, kiedy jej nie będzie. Następnego dnia para spotyka się w mieszkaniu Hae-mi, co kończy się namiętnym seksem. Niedługo potem Hae-mi wyjeżdża, zaś zakochanemu Jong-soo pozostaje snucie planów o wspólnej przyszłości.
Scenariusz jest luźną adaptacją opowiadania "Spalenie stodoły" Harukiego Murakamiego.
23:30 Maggie |Me-gi, reż. Ok-seop Yi / Korea Południowa / 2018 / 88’ z angielskimi napisami
Niewielkim szpitalem wstrząsa skandalik: światło dzienne ujrzała klisza rentgenowska, na której widnieje niezbity dowód, że jakaś para w laboratorium bawiła się w doktora. Do winy poczuwa się pielęgniarka Yoon-young i jej chłopak, który potrafi kreślić tuszem kosmiczne tatuaże. Tymczasem prawie wszyscy pracownicy biorą urlop zdrowotny – czyżby także mieli coś na sumieniu? Co mają z tym wspólnego pojawiające się nagle na ulicach Seulu głębokie kratery? I co na ten temat sądzi gadający sum?
Debiut koreańskiej reżyserki to epizodyczny, operujący absurdalnym humorem esej o szczerości, zaufaniu i druzgoczących nieporozumieniach. Każdy kadr jest cukierkiem, a błyskotliwy montaż wciąga widza w grę zaskakujących wizualnych skojarzeń. Lekkość formy podszyta jest jednak dyskretną melancholią, a w lakonicznych wymianach zdań między bohaterami kryje się coś więcej niż zgrabna anegdota. Przepastne dziury w chodnikach wydają się sprawiać mieszkańcom miasta mniej problemów niż wyrwy w międzyludzkich relacjach.
For English speakers:
2. Krakow Arthouse Night 25-26th September
Free screanings (free entrance tickets avaible at ticket offices from 20th September)
25th September 2021
Sfinks Arthouse, 5 Górali estate, Kraków
6 p.m. Helmut Newton: The Bad and the Beautiful, dir. Gero von Boehm, USA 2020, 93'
Kika Arthouse, 18 Krasickiego Street, Kraków
7 p.m. The Human Voice, dir. Pedro Almodóvar, Spain/USA, 2020, 30’
Kijów Arthouse, 34 Zygmunta Krasińskiego Avenue, Kraków
9 p.m. NOMADLAND, dir. Chloé Zhao, Germany/USA, 2020, 107'
Paradox Arthouse, 38 Krupnicza Street, Kraków
11.30 p.m. Maggie | dir. Ok-seop Yi, South Korea, 2018 88’
(with English subtitles)
Mikro Arthouse, 5 Lea Street, Kraków
11.45 p.m. BERLIN ALEXANDERPLATZ | dir. Burhan Qurbani, Germany/Netherlands/France/Canada 2020, 183’
(with English subtitles, before screening introduction in Polish)
26th September 2021
Mikro Arthouse, 5 Lea Street, Kraków
1.15 a.m. The Neon Demon, dir. Nicolas Winding Refn, Denmark/USA/France 2016, 117'