Strona główna rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Paradox

Adres: ul. Krupnicza 38, 31-123 Kraków
WWW:

http://www.kinoparadox.pl/

 

Program

12:00 Warsztaty dla dzieci (wiek +5)  Z taśmy filmowej na ekran czyli odkrywamy tajemnice obrazu filmowego
i dowiadujemy się, jak działa projektor filmowy.

Warsztat będzie poprowadzony przez Monikę Kilian  - zawodowo związana z kinem, a prywatnie filmożerca oraz Grzegorza Marka - kinooperator pracujący w kinie Paradox, pasjonat i kolekcjoner starych projektorów filmowych.

Czas trwania: 60 min

 

Koreański Paradox

16:00    Minari | reż. Lee Isaac Chung / USA / 2020 / 115’
W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza, gdy okazuje się, że ich nowy dom ma… kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić
z nawiedzającymi okolicę tornadami.
Jakby tego było mało, do rodziny dołącza nieco szelmowska babcia z Korei. Choć nie pachnie tak jak powinna, a jej metody wychowawcze są dość dziwaczne, na przekór wszystkiemu, nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim niesfornym Davidem, a pozostałych członków rodziny uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, pielęgnując równocześnie własną tradycję.
Zaskakująca i zawadiacka, a jednocześnie pełna czułości, uniwersalna opowieść o delikatnej sztuce zapuszczania nowych korzeni, która wymaga czasu, cierpliwości i pokory, trafnie nawiązująca do wytrzymałego koreańskiego zioła minari, które wyrośnie wszędzie, gdzie się je posadzi.

20:30    Płomienie |Beo-ning, reż. Chang-dong Lee / Korea Południowa / 2018 / 148 ‘
Jong-soo żyje z dorywczych prac w położonym niedaleko Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej miasteczku Paju. Pewnego dnia spotyka Hae-mi, dawną koleżankę z klasy. Idą na drinka, gdzie Hae-mi wyznaje, że lubiła Jong-soo, kiedy była młodsza, ale zawsze ją ignorował.
Dziewczyna opowiada koledze o bliskich planach podróży do Afryki i prosi go o karmienie kota, kiedy jej nie będzie. Następnego dnia para spotyka się w mieszkaniu Hae-mi, co kończy się namiętnym seksem. Niedługo potem Hae-mi wyjeżdża, zaś zakochanemu Jong-soo pozostaje snucie planów o wspólnej przyszłości.
Scenariusz jest luźną adaptacją opowiadania "Spalenie stodoły" Harukiego Murakamiego.

23:30    Maggie  |Me-gi, reż. Ok-seop Yi / Korea Południowa / 2018 / 88’ z angielskimi napisami
Niewielkim szpitalem wstrząsa skandalik: światło dzienne ujrzała klisza rentgenowska, na której widnieje niezbity dowód, że jakaś para w laboratorium bawiła się w doktora. Do winy poczuwa się pielęgniarka Yoon-young i jej chłopak, który potrafi kreślić tuszem kosmiczne tatuaże. Tymczasem prawie wszyscy pracownicy biorą urlop zdrowotny – czyżby także mieli coś na sumieniu? Co mają z tym wspólnego pojawiające się nagle na ulicach Seulu głębokie kratery? I co na ten temat sądzi gadający sum?

Debiut koreańskiej reżyserki to epizodyczny, operujący absurdalnym humorem esej o szczerości, zaufaniu i druzgoczących nieporozumieniach. Każdy kadr jest cukierkiem, a błyskotliwy montaż wciąga widza w grę zaskakujących wizualnych skojarzeń. Lekkość formy podszyta jest jednak dyskretną melancholią, a w lakonicznych wymianach zdań między bohaterami kryje się coś więcej niż zgrabna anegdota. Przepastne dziury w chodnikach wydają się sprawiać mieszkańcom miasta mniej problemów niż wyrwy w międzyludzkich relacjach.

 

For English speakers:

2. Krakow Arthouse Night 25-26th September

Free screanings (free entrance tickets avaible at ticket offices from 20th September)

 

25th September 2021

Sfinks Arthouse, 5 Górali estate, Kraków

6 p.m.   Helmut Newton: The Bad and the Beautiful, dir. Gero von Boehm, USA 2020, 93'

 

Kika Arthouse, 18 Krasickiego Street, Kraków

7 p.m. The Human Voice, dir. Pedro Almodóvar, Spain/USA, 2020, 30’

 

Kijów Arthouse, 34 Zygmunta Krasińskiego Avenue, Kraków

9 p.m. NOMADLAND, dir. Chloé Zhao, Germany/USA, 2020, 107'

 

Paradox Arthouse, 38 Krupnicza Street, Kraków

11.30 p.m. Maggie | dir. Ok-seop Yi, South Korea, 2018 88’

(with English subtitles)

 

Mikro Arthouse, 5 Lea Street, Kraków

11.45 p.m. BERLIN ALEXANDERPLATZ | dir. Burhan Qurbani, Germany/Netherlands/France/Canada 2020, 183’

(with English subtitles, before screening introduction in Polish)

 

26th September 2021

Mikro Arthouse, 5 Lea Street, Kraków

1.15 a.m. The Neon Demon, dir. Nicolas Winding Refn, Denmark/USA/France 2016, 117'

 

 

 

 

 

Powrót