Noc Poezji 2019
9. NOC POEZJI 2019
12/13 października
ORGANIZATOR: WYDZIAŁ KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
URZĘDU MIASTA KRAKOWA
Dla wszystkich starczy miejsca
Pod wielkim dachem nieba
[Edward Stachura, Missa Pagana, 1978]
Już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się NOC POEZJI. Wydarzenie to stanowi jeden z komponentów marki KRAKOWSKIE NOCE. Marka ta jest znakomicie rozpoznawana, stąd też wydarzenia Krakowskich Nocy co roku cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców jak i odwiedzających nasze miasto gości, niejednokrotnie specjalnie przybywających z tej okazji do Krakowa.
Poezja ma tyle twarzy ilu jest poetów, ile wierszy, ilu odbiorów! Różnorodność form poetyckich i języka przekazu poetyckiego odzwierciedla różnorodność światów, odmienny stosunek do rzeczywistości. Noc Poezji 2019 to znakomita okazja do przybliżenia twórczości wybitnych poetów z różnych stron świata, do dyskusji na temat kondycji naszej cywilizacji i roli poety. Czy rzeczywiście, parafrazując Jeana Cocteau, poeta to kłamca, który zawsze mówi prawdę?
W 2019 roku upływa 40 lat od śmierci Edwarda Stachury (1937-1979), poety i prozaika, autora m. in. słynnej Białej lokomotywy. W tymże roku mija także 15 lat od śmierci Jacka Kaczmarskiego (1957-2004) i Czesława Niemena (1939-2004). Autor hymnu młodzieży końca lat 60. XX w., „Dziwny jest ten świat” w 2019 roku obchodziłby 80. urodziny. Gdyby żył, 95 urodziny obchodziłby w 2019 roku Bułat Okudżawa (1924-1997), słynny rosyjski bard gruzińsko-ormiańskiego pochodzenia. Jarosław Iwaszkiewicz, Tadeusz Kubiak, Jan Lechoń, Tadeusz Peiper, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin, Jean Racine, Julian Tuwim, Kazimierz Wierzyński, Paul Verlaine, Tadeusz „Boy” Żeleński… To tylko nieliczni z poetów, których głos – z różnych powodów – warto przywołać w 2019 roku.
Przygotowano ponad 60 wydarzeń: spotkania i pojedynki poetyckie, happeningi, wykłady (w tym plenerowy wykład performatywny poświęcony twórczości Tadeusza Peipera), spotkania autorskie wokół premierowych książek, slam poetycki i open mic, wystawy plakatów promujących wydarzenia literackie i ekslibrisy.
„Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba”!