Scena plenerowa Nowohuckiego Centrum Kultury
Adres: | Aleja Jana Pawła Ii 232, Kraków |
Program
18.00 NEW BONE
19.15 LABORATORIUM
20.30 AGNIESZKA WILCZYŃSKA & ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO
NEW BONE
Zespół powstał w 1996 roku z inicjatywy trębacza Tomasza Kudyka. New Bone to kwintet jazzowy złożony z samych uznanych muzyków. Sześcioma, w tym trzema autorskimi, płytami zespół utwierdził swoją pozycję na polskim rynku jazzowym. O ich dotychczasowych dokonaniach niezwykle entuzjastycznie wypowiadali się cenieni w tej branży artyści i dziennikarze tacy jak: Jarek Śmietana, Piotr Baron czy Bogdan Chmura. Pozytywny oddźwięk w branżowej prasie, zarówno polskiej jak i zagranicznej, przyczynił się do wzrostu zainteresowania zespołem poza granicami naszego kraju.
Kwintet New Bone wystąpił na wielu znaczących festiwalach w Polsce i za granicą, m.in.: Bydgoszcz Jazz Festiwal (2009), Hanza Jazz Festiwal (Koszalin 2009), Festiwal Jazz Bez… (Przemyśl, Lwów 2009), Festiwal Jazz w Muzeum (Ostrów Wielkopolski 2009), JVC Jazz Festival (Legionowo 2005), Sopot Molo Jazz Festival (Sopot 2012), RCK Pro Jazz Festival (Kołobrzeg 2013), Festiwal Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu (Moskwa, Rosja – 2013), Delhi International Jazz Festival (New Delhi, Indie – 2013), Varna Summer International Jazz Festival (Varna, Bułgaria – 2014).
Zespół wystąpi w składzie:
Tomasz Kudyk – trąbka, flugelhorn
Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy
Dominik Wania – fortepian
Maciej Adamczak – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja
LABORATORIUM
Grupa LABORATORIUM powstała w 1970 roku. Zespół założyli Janusz Grzywacz, Mietek Górka i Marek Stryszowski, a po chwili skład uzupełnili flecista Wacek Łoziński i basista „Mundek” Mąciwoda. Od tej chwili zaczęła się półprofesjonalna, a później profesjonalna kariera zespołu.
Na festiwalach „posypały” się nagrody i wyróżnienia. Zespół wygrał krakowską Gitariadę, festiwal Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu oraz został laureatem ważnego festiwalu Jazz nad Odrą (1972 – II miejsce, 1973 – I miejsce). Laboratorium zaczęło otrzymywać bardzo poważne propozycje fonograficzne i koncertowe. Już na pierwszej płycie z cyklu Biały Kruk Czarnego Krążka gościnnie zagrał Zbigniew Seifert. Zaczęli występować na najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce i w Europie (m.in. Krakowskie Zaduszki Jazzowe, Jazz Jamboree, Zurych Jazz Festiwal, Berliner Jazz Tage, San Sebastian Jazz Festival). Po nawiązaniu współpracy ze szwajcarską firmą impresaryjną i fonograficzną Face Music, ilość koncertów festiwalowych i klubowych znacznie wzrosła. W 1976 roku Marek Stryszowski zostaje laureatem Grand Prix oraz nagrody publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie. W efekcie wraz z zespołem zostaje zaproszony przez hinduskiego organizatora na festiwale Jazz Yatra w Bombaju, Kalkuta Jazz Festiwal oraz kilka dodatkowych koncertów w Indiach.
Generalnie cała dekada lat 70-tych, aż do zawieszenia działalności w roku 1988, to niekończące się trasy koncertowe Laboratorium, a także kolejne wydawnictwa płytowe (9 płyt LP).
Impulsem do wznowienia działalności zespołu było wydanie 10-cio płytowego box-u (CD) pn. „LABORATORIUM Antology 1971 – 1988 Nagrania wszystkie, no… prawie wszystkie”. Ogromne zainteresowanie towarzyszące temu wydarzeniu i liczne „namowy” fanów i organizatorów koncertów doprowadziło do drugiego życia grupy LABORATORIUM.
O ile skład zespołu w 50-letniej karierze Laboratorium zmieniał się, o tyle filarami zespołu od początku powstania do dnia dzisiejszego są Janusz Grzywacz i Marek Stryszowski.
Zespół wystąpi w składzie:
Janusz Grzywacz - instrumenty klawiszowe
Marek Stryszowski - saksofony sopranowy i altowy, wokal
Krzysztof Ścierański - gitara basowa
Marcin Ścierański - perkusja
oraz gość specjalny: Rasm Al-Masham - wokal
AGNIESZKA WILCZYŃSKA & ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO
W tym roku mija dwadzieścia lat od rozpoczęcia współpracy wokalistki Agnieszki Wilczyńskiej z Trio Andrzeja Jagodzińskiego, który z kolei w 2023 roku obchodził jubileusz 30-lecia pracy artystycznej. Ten czas owocny był w wiele projektów koncertowych i płytowych, w tym nominowanych do nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK - Album Roku Jazz: 2020 – „Wilcze Jagody” – duet Agnieszka Wilczyńska/Andrzej Jagodziński, 2023 – „REQUIEM”.
W listopadzie ubiegłego roku ukazała się płyta „DEKALOG - piosenki na lepsze życie” z kompozycjami Andrzeja Jagodzińskiego do słów Wiesławy Sujkowskiej z udziałem Trio Andrzeja Jagodzińskiego i Agnieszki Wilczyńskiej oraz Adama Nowaka lidera zespołu RAZ DWA TRZY i trębacza Roberta Majewskiego.
W programie koncertu znajdą się utwory z kilku płyt i projektów: KOMEDA, WILCZE JAGODY, TUTAJ MIESZKAM, MUZYKA POLSKA, DEKALOG, JERZY DUDUŚ MATUSZKIEWICZ, BACH, CHOPIN oraz standardy jazzowe w aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego.
Zespół wystąpi w składzie:
Agnieszka Wilczyńska - wokal
Andrzej Jagodziński – instrumenty klawiszowe
Adam Cegielski - kontrabas
Czesław “Mały” Bartkowski – perkusja