Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Dokument archiwalny

NOC POEZJI 2016: MIASTO W POEZJI

Już po raz szósty w ramach cyklu „KRAKOWSKIE NOCE”, z 11 na 12 czerwca 2016 roku, odbędzie się w Krakowie NOC POEZJI. Miłośników poezji czeka wiele atrakcji: liczne spotkania poetyckie, warsztaty, prezentacje multimedialne, małe formy teatralne, koncerty poetyckie, promocje książek.

W 2016 r. obchodzimy 125 rocznicę urodzin Tadeusza Peipera i 115 rocznicę urodzin Juliana Przybosia. Rocznice te stanowią znakomitą okazję do dyskusji zarówno o roli i funkcjach poezji w życiu miasta i jego mieszkańców, jak i o nowatorstwie w sztuce poprzez pryzmat sztuk wykorzystujących słowo jako materię. Punktem wyjściowym do dialogu będzie manifest programowy Awangardy Krakowskiej (1922-1927) „Miasto. Masa. Maszyna” sformułowany przez jej lidera – Tadeusza Peipera, opublikowany w 1922 roku na łamach czasopisma „Zwrotnica”.

„Kraków w poezji. Miasto w poezji” – to hasła przewodnie tegorocznej 6. NOCY POEZJI”.

Najnowsze trendy w poezji przedstawi, jak co roku, Korporacja HA!ART Tym razem przed południem, w Bunkrze Sztuki, spotkamy się z autorem powieści graficznej Bolesławem Chromrym, po południu w Massolit Book, przy ul Felicjanek, odbędą się Warsztaty z wierszami zrozumiałymi samymi przez się z udziałem Guy’a Bennetta. Projekt adresowany do uczniów, studentów i wszystkich zainteresowanych poetyckimi eksperymentami. O godzinie 18.00 na Zakrzówku Korporacja Ha!Art rozpocznie „Walkę o oddech”. W nawiązaniu do przekonania Tadeusza Różewicza, żePoezja jest walką o oddech”, w trakcie spotkania na wolnym powietrzu kilkanaścioro poetów i poetek wygłosi wiersze o przyrodzie, a po nich głos zabierze publiczność. Spotkanie poprowadzą Maja Staśko i Piotr Puldzian Płucienniczak.

O godzinie 17.00 w krakowskim Magistracie (plac Wszystkich Świętych 3-4), w salach Dietla i Portretowej przy wierszach spotkają się Marcin Baran, Wojciech Bonowicz, Leszek Aleksander Moczulski, Ryszard Krynicki, Jan Polkowski. Spotkanie poprowadzi Paweł Próchniak.

Bezpośrednim nawiązaniem do twórczości Tadeusza Peipera będzie spektakl poetycki na Scenie Teatru Zależnego (ul. Kanonicza 1) w wykonaniu i reżyserii Ziuty Zającówny pt. „Nowe usta. Teatr burmistrza marzeń niezamieszkanych”, stanowiący autorski collage tekstów Peipera. Po spektaklu planowane jest spotkanie z prof. dr hab. Jarosławem Fazanem, autorem książki „Od metafory do urojenia. Próba patografii Tadeusza Peipera”.

W piwnicach Księgarni BONA KSIĄŻKA I KAWA (ul. Kanonicza 11) – „Kraków w Piórkach!” - fraszki Jana Sztaudyngera będą czytać: Anna Polony i Marek Litewka. Scenariusz przygotowały córka Jana Sztadyngera Anna Sztaudynger-Kaliszewiczowa oraz wnuczka – Dorota Sztaudynger-Zaczek.

Dwie akcje artystyczne przeprowadzi Zenon Fajfer: w „Piękny Poranek” 11 czerwca (8.00-11.30) na Plantach, na ławce poetyckiej Zenona Fajfera między Muzeum Archeologicznym a Wawelem sam autor będzie czytał wiersze z tomów „Dwadzieścia jeden liter”, „Powieki” i „Widok z głębokiej wieży”, a także dotąd niepublikowane. „W samo południe” Zenon Fajfer wykona swój performance poetycki „Liberty Poem”, prezentowany wcześniej m.in. w Nowym Jorku, Chicago, Tajpej, Tokio, Wiedniu, Bukareszcie, Wenecji i Brukseli (12.00-13.00, Rynek Główny, między Ratuszem a Studzienką Walentego Badylaka).

Na plenerowo-podziemny seans/happening/amballage inspirowany międzywojenną katastroficzną poezją awangardową zaprasza Teatr Mumerus. Będzie to jedyna w swoim rodzaju wędrówka śladami tekstów do podziemnej krainy wnętrz dawnego więzienia i klasztoru (dziś Muzeum Archeologicznego w Krakowie, ul. Senacka 3). Tytuł projektu - „WPOPSZEK” jest nawiązaniem do tytułu poematu futurysty Jerzego Jankowskiego „Tram wpopszek ulicy”. Spektakl reżyseruje Wiesław Hołdys.

 „Zaczarowana Dorożka” zawita w Bonarka City Center. Utwór K.I. Gałczyńskiego usłyszymy w aktorskiej interpretacji Andrzeja Roga, taniec  zielonych gęsi wykona grupa baletowa MDK im. K.I. Gałczyńskiego, zaśpiewa m. in. Niezależna Grupa Teatralna Porfirion. W przestrzeni handlowej wybrzmią wiersze krakowskich poetów, dotykające tematu magii miasta. (Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon, Klub Wola Duchacka Wschód - DK Podgórze).

Wśród innych wydarzeń, m. in. koncert pieśni do tekstów Jana Twardowskiego w wykonaniu Krzysztofa Napiórkowskiego (Klub Loża ZASP), koncert jubileuszowy Lidii Jazgar z zespołem Galicja, projekt Chórtownia (Fundacja Poemat), Koncert piosenek Andrzeja Zaryckiego do tekstów Agnieszki Grochowicz („Oglądanie chmur”), czy koncert Jagi Wrońskiej.

Założeniem tegorocznej Nocy Poezji jest również realizacja wielu małych projektów nie tylko w centrum Krakowa ale i na obrzeżach miasta, na terenie odległych od centrum osiedli.

W programie ok. 50 różnych wydarzeń, na które wstęp jest wolny (na niektóre obowiązują  bezpłatne wejściówki).

Szczegóły w zakładce „PROGRAM”.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Luboń
Podmiot publikujący: Krakowskie Noce
Data publikacji: 2016-05-23
Data aktualizacji: 2016-05-23
Powrót