Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Dokument archiwalny

Noc Poezji 2021

Szanowni Państwo,

zapraszamy do udziału w 11. edycji Nocy Poezji, która odbędzie się pod hasłem: SIŁA POEZJI!

Wspólnie z 32 organizacjami i podmiotami działającymi w sektorze kultury przygotowaliśmy dla Państwa ponad 50 wydarzeń, które odbędą się w bardzo różnych miejscach, w różnych przestrzeniach, zarówno w centrum Krakowa, na Kazimierzu, na Podgórzu, jak i na obrzeżach miasta, także w Nowej Hucie.

 

W programie znajdą Państwo zarówno spotkania autorskie, spotkania poetyckie – w tym dedykowane poetom, będącym patronami roku 2021 (Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, Krzysztofowi Baczyńskiemu, Tadeuszowi Różewiczowi), wiele spacerów literackich, gry miejskie, wreszcie dyskusje wokół poezji, jej roli i siły, jaką niosła w przetrwaniu pandemicznej rzeczywistości.

 

Wśród licznych wydarzeń warto wymienić premierę książki Mariana Pilota „Dzikie mięso”, która – z inicjatywy Korporacji Ha!art – odbędzie się w Cafe Szafe (8.10., godz. 19.00), wydarzenia Kontentowej Nocy Poezji, w tym tradycyjnie już od kilku lat odbywającą się w trakcie Nocy Poezji premierę nowego numeru magazynu KONTENT, połączoną z żywą dyskusją i konfrontacją autorów i krytyków literackich. Z kolei poeci i ich tłumacze spotkają się w Księgarni Massolit Books & Cafe przy ul. Felicjanek 4, aby rozmawiać o poezji w przekładzie (wśród gości Elżbieta Wójcik-Leese i Wojciech Bonowicz).

 

Noc Poezji to czas pożegnania z Adamem Zagajewskim, który odszedł od nas w tym roku. Specjalne Jemu poświęcone spotkanie „Adamowi Zagajewskiemu. In memoriam” odbędzie się 9 października w Kościele św. Katarzyny.

 

Poezja to stan umysłu – pod tym hasłem szereg wydarzeń proponuje Biblioteka Kraków, m.in. spotkanie z poezją laureatów 8. edycji Konkursu na Książkowy debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej. Patronce konkursu i laureatom poświęcono 9 października dwa spotkania w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” (ul. Szczepańska 1). W tym samym miejscu można będzie także spotkać wielu współczesnych krakowskich poetów.

 

Wiele instytucji i organizacji po raz pierwszy włączyło się w organizację wydarzeń w ramach Nocy poezji, w tym Kolegium Europy Wschodniej, Spółdzielnia Ogniwo, Fundacja Faktor Kultura, Queerowe Centrum Kultury, czy Księgarnia Massolit. Kolegium Europy Wschodniej, obok wieczoru z poezją greckiego poety Kawafisa, zaproponowało spotkanie z białoruską poetką Wałżyną Mort (BIAŁORUŚ: POEZJA I TERROR). Oba spotkania odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kultury, Rynek Główny 25, będą też dostępne on-line.

„Siła przyciągania” to myśl przewodnia wydarzeń realizowanych przez Spółdzielnię Ogniwo. O „Nowych wierszach sławnych poetów” Grzegorza Uzdańskiego w ramach projektu „NOWA siła poezji” Fundacji Faktor Kultura będzie można porozmawiać z autorem podczas spotkania zorganizowanego w Cafe NOWA Księgarnia (9.10., 19.00, Os. Zgody 7). W ramach programu „SIŁA SŁABYCH // PERFO – OPEN MIC” (klubokawiarnia PAON, ul. Konfederacka 4), przygotowanego przez Queerowe Centrum Kultury, będzie można publicznie zaprezentować swoją twórczość.

 

Pamiętamy o osobach o szczególnych potrzebach. Ośrodek Kultury Kraków Nowa Huta tradycyjnie już zaprasza na IV Nowohucką Noc Poezji Migowej (w Klubie Jędruś), tym razem poświęconą Tadeuszowi Różewiczowi.

 

Z kolei w Klubie osiedlowym K2O (Osiedle Wizjonerów), podczas warsztatów poetycko-plastycznych dla dorosłych i starszej młodzieży, można będzie namalować wiersz Różewicza. W efekcie powstanie podczas warsztatu wspólne dzieło złożone z indywidualnych prac uczestników. Klub K2O przygotował także ciekawą ofertę dla rodzin.

 

Tradycyjnie Teatr Barakah zaprasza na Chochlę Literacką, a Teatr Mumerus w podwoje Muzeum Archeologicznego w poszukiwaniu „Skarbów ciemności”.

 

Zapraszamy do zapoznania się z zamieszczonym poniżej programem. Mamy nadzieję, że Każdy z Państwa znajdzie w programie coś dla siebie.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Luboń
Podmiot publikujący: Krakowskie Noce
Data publikacji: 2021-09-30
Data aktualizacji: 2021-09-30
Powrót