Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Dokument archiwalny

NOC MUZEÓW 2018 r.

Noc Muzeów to szczególne wydarzenie ogólnopolskie, realizowane od 2004 roku przez krakowskie muzea i Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.  W tym roku Noc Muzeów odbędzie się z 18 na 19 maja i jest to już XV edycja tego wydarzenia. Dodać należy, iż w Krakowie Noc Muzeów organizowana jest zawsze z piątku na sobotę. 

Od samego początku w Nocy Muzeów uczestniczą muzea i galerie podległe różnym organizatorom (miejskie, wojewódzkie, ministerialne, uczelniane) i każdego roku dołączają następne.

W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, tegoroczna Noc Muzeów będzie się odbywać pod hasłem: „Muzea w niepodległej Rzeczypospolitej”.

W przedsięwzięciu  wezmą udział 24 muzea wraz z oddziałami (w sumie będzie to ok. 50 instytucji muzealnych). Będą to muzea krakowskie m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, a także Muzeum
w Niepołomicach, Muzeum Willa Atma - Oddział Muzeum Narodowego w Zakopanem oraz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Po raz pierwszy w Nocy Muzeów udział wezmą: Thesaurus Cracoviensis oraz Muzeum Podgórza - dwa nowe Oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Do wszystkich muzeów wstęp będzie bezpłatny, ale w wybranych będą  obowiązywały rezerwacje.

Biletem wstępu jak co roku jest specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta w symbolicznej cenie: 1 złoty, która upoważnia mieszkańców Krakowa, a także licznie przybywających specjalnie na tę Noc turystów do nieograniczonego wstępu do placówek muzealnych. Moneta oraz symboliczny bilet wstępu będą do pobrania w każdym Muzeum biorącym udział w Nocy Muzeów.

Inauguracja Nocy odbędzie się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Muzea zapraszają do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, oferują również   specjalne atrakcje, m.in. gry miejskie, koncerty, warsztaty, nocne spacery, projekcje filmów, spotkania oraz lekcje dla dorosłych i dzieci. Nocna oferta muzeów przygotowana została z myślą o najmłodszych, jak i starszych odbiorcach.

Wśród licznych atrakcji przygotowanych specjalnie na tę Noc wyróżnić można: w Muzeum Podgórza przy ul. Limanowskiego 51 zwiedzanie wystawy stałej: „Miasto pod kopcem Kraka” i czasowej „Wizja lokalna”, „Podgórze w oczach fotografów”. W Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie usłyszeć możemy koncert muzyki demoscenowej wykonywanej na retro komputerach (wydarzenie to związane jest z międzynarodowym projektem „Sounds of Changes” w ramach programu „Kreatywna Europa”). W Muzeum Lotnictwa Polskiego będzie możliwość zwiedzenia kabin statków powietrznych (Śmigłowce – Mi-8, Kiowa, Alouette) oraz obejrzenia pokazów lotniczych filmów dokumentalnych. Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej MICET Narodowego Starego Teatru w Krakowie zaprasza na „Nowe Światy Odzyskanych Wolności” – projekcje fragmentów przedstawień Starego Teatru: Andrzej Wajda „Z biegiem lat, z biegiem dni”, Jerzy Jarocki „Matka”, Trzeci akt wg Szewców, Jerzy Grzegorzewski „Tak zwana ludzkość w obłędzie”, Krystian Lupa „Lunatycy”, Maciej Wojtyszko „Miłość na Krymie”, Jan Klata „Wesele hrabiego Orgaza”. W Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w tym roku zapraszamy tylko do budynku  dawnej Strzelnicy garnizonowej przy ul. Królowej Jadwigi  220 (siedziba Muzeum przy ul. Józefitów 16 jest zamknięta).

           Na uwagę zasługuje również m.in. pokaz multimedialny pt. Muzeum Utracone na fasadzie Sukiennic, przybliżający problematykę strat wojennych poniesionych przez Polskę w dziedzinie dóbr kultury oraz plenerowy pokaz filmu dokumentalnego „Wielopole, Wielopole”, przygotowany przez Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Luboń
Podmiot publikujący: Krakowskie Noce
Data publikacji: 2018-04-16
Data aktualizacji: 2018-04-16
Powrót