Kino Sfinks - Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
| Adres: | Osiedle Górali 5, 31-959 Kraków |
| WWW: | |
| Telefon | +48 12 644 27 65 wew. 32 |
Program
16.00 (sala Mały Metraż)
NOWA HUTA LOVE STORY
Katarzyna Kobylarczyk - pisarka, reportażystka i zbieraczka lokalnych opowieści opowie o największych miłościach i miłostkach Nowej Huty. Dowiemy się czy Adam Ważyk miał rację co do rozpusty w żeńskich hotelach robotniczych, gdzie chłopcy zabierali na randki swoje dziewczyny, gdzie tańczono w gumiakach, a gdzie w szpilkach i czy z miłości można było zdradzić ludową ojczyznę.
17.00 (sala Sfinksa)
Powodzenia, Leo Grande (1 godz. 37 min.)
komediodramat obyczajowy, reż. Sophie Hyde, W. Brytania/USA 2022
obsada: Emma Thompson, Daryl McCormack, Isabella Laughland
Nominowany do Złotego Globu i nagród BAFTA film ze znakomitą rolą Emmy Thompson.
Nancy Stokes, emerytowana nauczycielka i wdowa, przez całe życie miała tylko jednego partnera seksualnego – swojego męża. Zamknięta w świecie kompleksów i ukrywanych pragnień, postanawia przeżyć przygodę z młodym, przystojnym sex workerem Leo Grande. W pokoju hotelowym poza miastem Nancy spotyka się z Leo, który okazuje się doskonałym uwodzicielem, o czarującym wyglądzie i niecodziennej erudycji. W tych nietypowych okolicznościach Nancy nieoczekiwanie pobiera lekcję akceptacji własnego ciała.
18.00 (sala Mały Metraż)
Wspomnienia płonącego ciała (1 godz. 30 min.)
dramat, reż. Antonella Sudasassi, Kostaryka/Hiszpania 2024
obsada: Sol Carballo, Paulina Bernini Viquez, Juliana Filloy Bogantes
“Ten film jest intymną rozmową, której nigdy nie odbyłam ze swoją babcią” mówi kostarykańska reżyserka Antonella Sudasassi Furniss, która została za niego uhonorowana Nagrodą Publiczności na festiwalu w Berlinie. Dorastając w czasach, gdy seksualność była tematem tabu, 68-letnia Ana, 69-letnia Patricia i 71-letnia Mayela rozwinęły swoje postrzeganie tego, co oznacza bycie kobietą, wyłącznie w oparciu o niewypowiedziane zasady i ukryte oczekiwania. Wreszcie, po latach milczenia, zdobyły się na odwagę i postanowiły otwarcie o tym opowiedzieć. Wspomnienia, sekrety oraz tęsknoty trójki bohaterek korespondują ze sobą i przeplatają się tu w poetycki, poruszający sposób. Niełatwe, pełne wewnętrznego gniewu oraz długo tłumionej frustracji historie wypełniają ciało innej kobiety z tego pokolenia, która odgrywa rolę z życia każdej z nich i w ten sposób łączy ich losy.
19.15 (sala Sfinksa)
Nagi instynkt (2 godz. 9 min.)
thriller erotyczny, reż. Paul Verhoeven, Francja/USA 1992
obsada: Michael Douglas, Sharon Stone, George Dzundza, Jeanne Tripplehorn
Legendarny, nominowany do Oscarów i Złotych Globów thriller Paula Verhoevena był sensacją lat 90.: jednym z najbardziej kasowych i zmysłowych filmów dekady. Ikoniczna kreacja Sharon Stone – lodowatej, przebiegłej i zmysłowej blondynki – wyniosła aktorkę na hollywoodzki szczyt. Kontrowersyjny w momencie premiery film składa hołd Hitchcockowi, ale jest dreszczowcem nowego typu: odurzająco atrakcyjnym, brutalnym, pełnym mrocznego nastroju kina noir.
Detektyw Nick Curran z San Francisco ma kłopotliwą przeszłość, słabość do używek i gwałtowny charakter. Kiedy zaczyna badać zabójstwo muzyka rockowego dokonane szpikulcem do lodu, poznaje główną podejrzaną Catherine Tramell: zjawiskową, pewną siebie pisarkę i milionerkę, której powieści w niepokojący sposób przypominają prawdziwe morderstwa.