Program Noc Kin 2025
Kino Pod Baranami
12 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki. Z tej okazji Kino Pod Baranami podczas Nocy Kin Studyjnych zaprezentuje specjalny program kosmiczny:
11.00 „Kosmiczna wiadomość”, reż. Felix Binder, Niemcy 2023, 103', (dla dzieci powyżej 7 lat )
Po seansie odbędą warsztaty plastyczne inspirowane tematyką filmu.
14.30 „Mickey 17", reż. Bong Joon Ho, USA/Wielka Brytania 2025, 138', z prelekcją
Niezapowiadający się na bohatera Mickey Barnes nieoczekiwanie podejmuje się wyjątkowej pracy. Jego pracodawca żąda bowiem ostatecznego poświęcenia. Mickey musi umrzeć, żeby zarobić.
20.00 „Grawitacja”, reż. Alfonso Cuarón, USA/Wielka Brytania 2013, 90’, z prelekcją
Dr Ryan Stone, błyskotliwa inżynier medyczna, wyrusza w swoją pierwszą podróż kosmiczną wraz z astronautą -weteranem Mattem Kowalskym, dowodzącym swym ostatnim lotem przed emeryturą. Nieszczęśliwy wypadek sprawia, że rutynowa misja kosmiczna przeradza się w dramatyczną walkę o życie.
Kino Agrafka
11.00 „Dzieci z Bullerbyn”, reż. Lasse Hallström, Szwecja 1986, 91’, (kategoria wiekowa 6+) oraz spotkanie z rysowniczką i ilustratorką książek dla dzieci Martą Ruszkowską.
Bullerbyn to maleńka wioska w Szwecji składająca się tylko z trzech zagród. Mieszka tam sześcioro dzieci, które dzięki swojej pomysłowości przeżywają na co dzień niesamowite przygody.
11.00 – 14.00 „Weźże plakat” – w ramach Nocy Kin Studyjnych Kino Agrafka po raz kolejny otworzy swoje plakatowe archiwum.
Kino Agrafka świętuje 100 urodziny Wojciecha Jerzego Hasa i w ramach 6. edycji Nocy Kin Studyjnych zaprezentuje dwa filmy reżysera. Na kinowym ekranie pojawi się LALKA z 1968 roku oraz ROZSTANIE (1960 ). Obydwa filmy zostaną wyświetlone z angielskimi napisami.
18.00 „Lalka”, reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1968, 151’
Film nie należy do wiernych adaptacji jednej z najznakomitszych powieści polskiej literatury lecz stanowi swobodną kreację w oparciu o jej wątki. Reżyser uwypuklił osobisty dramat Wokulskiego, wpisany w obyczajową mozaikę Warszawy końca XIX wieku.
21.15 „Rozstanie”, reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1960, 73’
Adaptacja opowiadania Jadwigi Żylińskiej. Komedia sentymentalna – jak nazwał ją sam Has – i kolejna w jego twórczości gra melodramatycznymi konwencjami, gdzie za gatunkowym kostiumem kryje się podszyta melancholią opowieść o przemijaniu, niemożności powrotu do przeszłości, poczuciu samotności.
Kino Kika
Filmy nominowane do Nagrody Publiczności LUX 2025.
Nagroda podkreśla zaangażowanie Parlamentu Europejskiego w kulturę i edukację przez wspieranie kina europejskiego i propagowanie różnorodności kulturowej. Kino KIKA należące do europejskiej sieci kin Europa Cinemas zaprezentuje cztery filmy nominowane do Nagrody.
12.30 “Flow”, reż. Gints Zilbalodis, Łotwa/Francja/Belgia 2024, 84’, (kategoria wiekowa: 10+)
Kot przyzwyczajony jest do spędzania dni we własnym towarzystwie. Wydreptuje swoje kocie ścieżki i śpi w ulubionych miejscach w domu, który, choć pełny śladów ludzkiej obecności, zdaje się należeć już tylko do niego… Jednak do czasu.
Flow jest opowieścią o międzygatunkowej przyjaźni i solidarności, której każdy kadr składa się na porywającą, wizualną odyseję.
Film został nagrodzony Oscarem w kategorii Najlepszy Film Animowany, Złotym Globem i Europejską Nagrodą Filmową.
15.00 „Dahomej”, reż. Mati Diop, Francja/ Senegal/ Benin 2024, 68’
26 obiektów opuszcza muzeum w Paryżu, by po ponad stu latach znaleźć się w Królestwie Dahomeju – dzisiejszym Beninie. Owa podróż to nie tylko wydarzenie wagi symbolicznej i politycznej, ale także rodzaj zmartwychwstania.
Potężna statua króla Gezo budzi się w muzealnych podziemiach i zabiera głos. Fikcyjny monolog wielkiego władcy tworzy narracyjną warstwę filmu i pozwala obiektom sprowadzonym do roli dzieł sztuki czy etnograficznych ciekawostek odzyskać prawdziwe moce.
17.00 „Przechwycone”, reż. Oksana Karpovych, Kanada/ Francja /Ukraina 2024, 95’
Najgłośniejszy ukraiński dokument roku. Warstwę dźwiękową tworzą wyłącznie przechwycone przez ukraiński wywiad rozmowy rosyjskich żołnierzy, relacjonujących rodzinom swoje wojenne przeżycia. Odważny filmowy eksperyment, w którym dźwięk i obraz wzajemnie wzmacniają swój przekaz, bezlitośnie ujawnia stan rosyjskiego społeczeństwa przeżartego toksyczną propagandą.
Film pod patronatem Stowarzyszenia Kin Studyjnych.
19.00 „Milczenie Julie”, reż. Leonardo Van Dijl, Belgia/ Szwecja 2024 97’
Nagrodzony w Cannes elektryzujący debiut Leonarda van Dijla. Julie to świetnie zapowiadająca się młoda tenisistka, która swoim talentem przewyższa o głowę koleżanki z akademii. Nagle w kierunku jej trenera padają oskarżenia o nadużycia wobec zawodniczek. Dziewczyna coś wie, ale postanawia milczeć… Film to poruszające i precyzyjne studium dominacji, odsłaniające kulisy wewnętrznej walki głównej bohaterki o siebie i swoją przyszłość.
Kino Mikro
Has na krótko czyli edukacja na filmowej taśmie. Krótka historia filmu oświatowego.
Zanim Wojciech Jerzy Has otrzymał od władz kinematografii zielone światło na realizację pełnometrażowego debiutu, musiał długo terminować w łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych. Mówiło się, że "oświatówka" była jednym z miejsc zesłania dla twórców niepokornych. Czy faktycznie?
22.30 pokaz pierwszego zestawu krótkometrażowych filmów oświatowych Wojciecha Jerzego Hasa (86') oraz wykład historyka kina Macieja Gila „Has na krótko”.
W programie:
Harmonia (1947, 11'), Ulica Brzozowa (1947, 9'), Parowóz Pt 47 (1949, 8'), Moje miasto (1950, 7’), Pierwszy plon (1950, 21’), Scentralizowana kontrola przebiegu produkcji (Cukier) (1951, 12'), Harcerze na zlocie (1952, 18').
Maciej Gil – historyk kina, badacz dziejów i animator kultury filmowej, dziennikarz, redaktor, prelegent, edukator, festiwalowy juror i selekcjoner. Od niemal ćwierćwiecza organizator i konsultant programowy licznych wydarzeń filmowych w Polsce i za granicą, w tym poświęconego dziejom kin autorskiego projektu „Kinobus” oraz Krakowskich Spacerów Filmowych.
0.30 pokaz drugiego zestawu krótkometrażowych filmów oświatowych Wojciecha Jerzego Hasa (76')
W programie:
Karmik Jankowy (1952, 14’), Zielarze z Kamiennej Doliny (1952, 16'), Przegląd kulturalny 2/53 (1953, 12'), Nasz Zespół (1955, 34') Widzowie Nocy Kin Studyjnych będą mogli zabrać ze sobą niezwykłą pamiątkę – archiwalne taśmy 35 mm z filmami oświatowymi
Kino Kijów
Laureaci festiwali Kina Studyjnego w 2024 roku:
14.30 „Flow”,reż. Gintz Zilbalodis, Francja/Łotwa/Belgia 2024, 84’
Kot przyzwyczajony jest do spędzania dni we własnym towarzystwie. Wydreptuje swoje kocie ścieżki i śpi w ulubionych miejscach w domu, który, choć pełny śladów ludzkiej obecności, zdaje się należeć już tylko do niego… Jednak do czasu.
Flow jest opowieścią o międzygatunkowej przyjaźni i solidarności, której każdy kadr składa się na porywającą, wizualną odyseję.
Film został nagrodzony Oscarem w kategorii Najlepszy Film Animowany, Złotym Globem i Europejską Nagrodą Filmową.
16.15 „Dziewczyna z igłą”, reż. Magnus von Horn, Polska/Szwecja/Dania 2024, 115’
Kiedy Karoline zachodzi w ciążę, traci pracę i zostaje pozostawiona sama sobie. Wtedy poznaje Dagmar, u której podejmuje pracę jako mamka. Kobiety nawiązują nić porozumienia, jednakświat Karoline rozpada się na kawałki, gdy odkrywa szokująca prawdę o swojej mocodawczyni.
Nagroda „Srebrne Lwy” oraz nagroda zazdjęcia na 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
18.30 „Emilia Pérez”, reż. Jacques Audiard, Francja/USA/Meksyk 2024, 133’
Budząca grozę Szefowa kartelu Emilia rekrutuje Ritę, niedocenianą prawniczkę, która utknęła na stanowisku bez perspektyw, aby pomogła jej sfingować swoją śmierć. Dzięki temu Emilia ma zyskać możliwość rozpoczęcia życia na nowo zgodnie ze swoim prawdziwym “ja”.
Nagroda Jury na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowy w Cannes.
21.00 „Nasienie świętej figi”,reż. Mohammad Rasoulof, Iran/Francja/Niemcy 2024, 168’
Dwie dorastające siostry na co dzień zajmują się szkołą, przyjaciółmi i domowymi obowiązkami. Wszystko się zmienia, gdy ich ojciec niespodziewanie awansuje na sędziego śledczego. Wraz z finansowymi korzyściami i awansem społecznym, pojawiają się nowe zasady i obowiązki. Ich surowość i restrykcyjność budzi w dziewczynach sprzeciw.
Nagroda specjalna Jury na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.
Kino Sfinks
Opowieści z dreszczykiem w Kinie Sfinks.
Filmy, od których dostaje się gęsiej skórki, mają na świecie mnóstwo fanów. Dlatego w ramach Nocy Kin Studyjnych 2025 prezentujemy program jeżący włosy na karku!
Jeszcze przed zachodem słońca zachęcamy do wysłuchania mrożącej krew w żyłach Opowieści o potwornych zbrodniach Nowej Huty. Odważnych najmłodszych zapraszamy po zmroku na nie tak straszną filmową Wieczorynkę. A gdy już zapadnie noc, Widzom i Widzkom o mocnych nerwach proponujemy Kino nocne dla dorosłych. Ciarki na plecach gwarantowane!
16.00 „Koszmar z ulicy Bulwarowej. O nowohuckich mordercach i morderstwach” – opowiada pisarka, reportażystka i archiwistka społeczna Katarzyna Kobylarczyk (sala Mały Metraż)
18.00 „Wieczorynka dla dzieci: Wilk na 100%” (sala Mały Metraż), reż. Alexs Stadermann, Australia/Belgia 2020, 96’dubbing, (kategoria wiekowa: 7+)
Freddy Lupin ma prawie trzynaście lat i jest dziedzicem znamienitego rodu wilkołaków. Tak, tak, wilkołaki żyją wśród nas! Za dnia wyglądają jak ludzie, ale nocami zmieniają się w wilki. Freddy w dniu urodzin po raz pierwszy ma przejść przemianę i stanąć na czele swojej watahy. Zamiast w potężnego wilka, chłopak zmienia się w uroczego białego pudelka o różowej grzywce.
18.30 Nocne kino dla dorosłych: „Kod zła”, reż. Osgood Perkins, USA/Kanada 2024, 101’
Lata 90. XX wieku. Agentka FBI Lee Harker zostaje przydzielona do rozwiązania zagmatwanej sprawy dotyczącej morderstw rodzin na przestrzeni dziesięcioleci, które łączy zaszyfrowana wiadomość pozostawiona na każdym miejscu zbrodni.
20.30 „Omen: Początek”, reż. Arkasha Stevenson, USA/Włochy 2024
Prequel kultowego horroru Richarda Donnera z 1976 r. Margaret Daino jest młodą amerykańską nowicjuszką wysłaną do Rzymu, aby rozpocząć życie w służbie Kościołowi, pracując w miejscowym sierocińcu. Wkrótce jednak napotyka mrok, przez który zaczyna kwestionować własną wiarę i odkrywa przerażający spisek.
Kino Paradox
15.00 Warsztaty OKŁADKA - warsztaty dla osób 13 +. Czas trwania 1,5 h, ilość uczestników: 15 osób.
Zapisy drogą mailową: info@kinoparadox.pl.
Zapraszamy na warsztaty prowadzone przez Elżbietę Gądek, których celem jest zaprojektowanie i stworzenie własnej okładki na notes. Będzie to również przestrzeń do pracy twórczej, gdzie pobawimy się w kreowanie kolaży, do których inspiracją będą plakaty filmowe, okładki kaset VHS i wszystko co wyobraźnia przyniesie!
Prowadząca: Elżbieta Gądek - ur. 1984 r. | artystka, ilustratorka, pedagożka Absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Autorka grafik i ilustracji min. dla magazynów Zwierciadło czy Charaktery.
Współzałożycielka grupy artystycznej Kuratorki. Laureatka Stypendium twórczego MKiDN w 2016 r. Obecnie pracuje w Centrum Młodzieży im. H. Jordana, mieszka i realizuje się twórczo w Krakowie.
Program filmowy:
18.30 „Innego końca nie będzie”, reż. Monika Majorek / Polska / 2024 / 85’
Pełna szczerych emocji opowieść o nadziei na przyszłość, odbudowie rodzinnych relacji i sile wspomnień. Po dłuższej nieobecności, Ola, najstarsza z trójki rodzeństwa, postanawia wrócić w rodzinne strony. Chociaż na pierwszy rzut oka wszystko wygląda znajomo, to w rzeczywistości życie jej bliskich ruszyło dalej.
20.30 „Clerks”, reż. Kevin Smith reż. Kevin Smith / USA / 1994 / 93’
Szalony i dziki dzień z życia niezwykłych sprzedawców lokalnego supermarketu i okolicznej wypożyczalni wideo. Niewybredny dowcip i ich "zakładowe" wybryki nadają zupełnie nowego znaczenia obsłudze klienta. Dante i Randal stają twarzą w twarz z rewią nieprzewidywalnych kupujących.
22.30 „Censor”, reż. Prano Bailey-Bond / Wielka Brytania / 2021 / 82’ (kategoria wiekowa 18 +)
Deszczową i mglistą Wielką Brytanię zalewa fala morderstw. Według rządu wzrost przestępczości ma związek z video nasties rozpowszechnionymi w kraju na nielegalnych kasetach VHS. Enid, skrupulatna cenzorka - na jednej z recenzowanych kaset rozpoznaje swoją zaginioną przed laty siostrę.
Ponadto:
Zachęcamy Państwa do przyniesienia do kina swoich starych kaset VHS. Wzorem bohaterów filmu „Innego końca nie będzie”, w Sali Parakinowej_Relax od 17.00 do 21.00 będzie można odtworzyć swoje domowe kasety VHS.
Ilość miejsc: 20, maksymalny czas: 45 minut.
Zapisy: info@kinoparadox.pl.
Wydarzenie towarzyszące
KINOWA GRA MIEJSKA – ŚLADAMI WOJCIECHA JERZEGO HASA
Kraków, 12 kwietnia 2025, w godz. 10.00 – 14.00
Tegoroczna gra poświęcona jest twórczości Wojciecha Jerzego Hasa – urodzonego w Krakowie, wybitnego polskiego reżysera filmowego. Kinowa Gra Miejska rozpocznie się 12 kwietnia 2025 o godz. 10.00 w nowohuckim Kinie Sfinks (Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5). Uczestnicy odwiedzać będą wyznaczone punkty gry, rozwiązywać zadania i zdobywać punkty. Podsumowanie i rozdanie nagród odbędzie się o godz. 14.15 w Kinie Agrafka (ul. Krowoderska 8).
Punkty gry: między innymi w kinach studyjnych biorących udział w Nocy Kin Studyjnych, w Akademii Sztuk Pięknych (pl. Jana Matejki 13), Krakowskiej Szkole Filmowej im. Wojciech Jerzego Hasa (ul. Kapucyńska 3) oraz 3 innych, wybranych miejscach.
Cel gry: poznanie życia i twórczości W. J. Hasa oraz zabawa w przestrzeni miejskiej.
Liczba uczestników: 20 zespołów od 2 do max. 4 osób.
Gra jest przeznaczona dla wszystkich grup wiekowych (uczestnicy poniżej 15 roku życia muszą znajdować się pod opieką osoby dorosłej).
Zgłoszenia do gry: od 21 marca do osiągnięcia max ilości 20 drużyn, jednak nie później niż do 6 kwietnia br.
Formularz zgłoszeniowy dla drużyn znajduje się na stronie internetowej Kina Agrafka (kinoagrafka.pl) oraz w dedykowanym wydarzeniu na Facebooku (fanpage Kina Agrafka).
Organizatorem gry jest Fundacja Wspierania Kultury Filmowej CYRK EDISON.