Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

NOC CRACOVIA SACRA 2023

Tematem przewodnim 16. edycji Nocy Cracovia Sacra 2023, która tradycyjnie odbędzie się 14 i 15 sierpnia w Krakowie jest Symbolika roślinna w sztuce sakralnej.

Motywy roślinne w sztuce sakralnej Krakowa od średniowiecza były nie tylko odzwierciedleniem natury, otaczającej rzeczywistości, ale również znakiem, symbolem, atrybutem. Świat roślin stawał się symbolem tego co niewyrażalne w inny sposób, świata transcendentnego, świata idei. W ikonografii średniowiecznej symbolika roślin, czasem niejednoznaczna i wielowarstwowa, stanowi połączenie tradycji antyku, judaizmu i chrześcijaństwa. Motywy roślinne były nośnikiem różnorodnych ukrytych treści, tworząc swego rodzaju obrazowy metajęzyk, dostępny tylko dla wtajemniczonych.

 

Świat roślin oferuje ogromną różnorodność i bogactwo form wykorzystywanych w sztukach plastycznych: przede wszystkim drzewa, krzewy, kwiaty, trawy, ale również ich części, takie jak gałęzie, konary, korzenie, liście, owoce, nasiona. Dla celów nie tylko dekoracyjnych ukazywano różne stadia rozwojowe tych roślin, czyniąc je nośnikami treści symbolicznych. W malarstwie i rzeźbie polichromowanej duże znaczenie miała też barwa, zwłaszcza kwiatów. O znaczeniu motywów roślinnych i ich interpretacji, poza barwą i kształtem, decydowała ich liczba (dwa, trzy, siedem),  a także kompozycja.

 

Niezależnie jednak od następujących w czasie zmian formy, znaczeń symbolicznych i funkcji, jakie im przydawano, motywy roślinne pozostają w sztuce sakralnej niezmiernie ważnym elementem jako środek wyrazu artystycznego. Złożona, wielowarstwowa symbolika roślin, czasem składająca się na wyrafinowany program treściowy, sprawia, że ukryty sens i zamysł twórcy trudny jest do odczytania bez dogłębnej znajomości epoki, mentalności ludzi i literatur.

 

Tegoroczna Noc Cracovia Sacra poprzez liczne wystawy tematyczne, koncerty, czy też zwiedzanie obiektów sakralnych stanowi niepowtarzalną okazję do lepszego i głębszego zrozumienia przekazu ukrytego w motywach roślinnych szeroko pojętej sztuki sakralnej.

 

Bogaty program wydarzenia tworzą koncerty, wystawy, zwiedzanie, warsztaty, wykłady i prezentacje.

 

W przedsięwzięciu udział bierze szereg krakowskich, ale również podkrakowskich klasztorów i kościołów. Niemal od początku w projekt zaangażowane są siostry Benedyktynki ze Staniątek, ojcowie Benedyktyni z Tyńca czy ojcowie Cystersi z Mogiły. W Noc Cracovia Sacra angażują się również instytucje takie jak np. Muzeum Archidiecezjalne,  Nowohuckie Centrum Kultury czy Ośrodek Kultury im C. K .Norwida.

 

Uroczystą inaugurację Nocy Cracovia Sacra, która odbędzie się 14 sierpnia br. u oo. Paulinów na Skałce uświetni koncert Chóru i Orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego.

 

Szczegółowy program Nocy, jak również wszelkie informacje na temat udziału w poszczególnych wydarzeniach dostępne są na stronie www.krakowskienoce.pl / Noc Cracovia Sacra / Program

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, do niektórych miejsc, z uwagi na specyfikę, obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne od 11 sierpnia w punkcie InfoKraków, przy ul. św. Jana 2.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Luboń
Podmiot publikujący: Krakowskie Noce
Data publikacji: 2023-07-27
Data aktualizacji: 2023-07-27
Powrót