Noc jazzu 2025 rozwiń menu

Noc Jazzu 12 lipca 2025

Tegoroczną Noc Jazzu organizuje Wydział Kultury we współpracy z partnerami: Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, Nowohuckim Centrum Kultury, Krakowskim Forum Kultury oraz Ośrodkiem Kultury im. C.K. Norwida.

Obrazek w kolorze różnych odcieni fioletowego przedstawiającą jedną z faz księżyca z napisem "Noc Jazzu" wypisanym osobnymi literami w kształcie kwadratu umieszczonego na środku obrazka.
Fot. krakow.pl

ADAM BAŁDYCH QUINTET, Henryk Miśkiewicz, Krzesimir Dębski, Krysia Stańko – to tylko kilka koncertowych propozycji z bogatego programu tegorocznej Nocy Jazzu.

Na scenie zlokalizowanej na Małym Rynku wystąpi Małgorzata Markowska z zespołem, Krysia Stańko odda hołd Chickowi Corea, a New Bone zaprezentuje najnowszy album Sorrow. Nie zabranie tez propozycji dla najmłodszych; publiczność będzie miała okazję wysłuchać projektu Tadel/Borowski/Tadel/Madej: Jazz dla Maluchów, albowiem uważamy, że edukować kulturalnie należy i trzeba od lat najmłodszych. Na finał wieczoru Albert Karch Ensemble & Maciej Musiał: Bal jazzowy: Ellington, Kern, Gershwin, czyli jazzowy bal inspirowany twórczością trzech legend: Duke'a Ellingtona, Jerome’a Kerna i George’a Gershwina. W programie znajdą się zarówno ich najbardziej znane kompozycje, jak i te rzadziej wykonywane – w tym utwory pochodzące z klasycznych musicali, które miały duży wpływ na rozwój jazzu w kolejnych dekadach. To będzie podróż przez muzykę, która położyła fundamenty pod to, czym jazz stał się później – w autorskim ujęciu i nowych, oryginalnych aranżacjach w rozszerzonym o waltornię składzie zespołu zainspirowanym nonetem Milesa Davisa.

W ramach Nocy Jazzu na scenie plenerowej Nowohuckiego Centrum Kultury zostanie zaprezentowany projekt Jarka Śmietany z 2005 roku „A story of Polish jazz”. To kompozycja opowiadająca historię jazzu w Polsce w niezwykle oryginalny sposób. W koncercie wezmą m.in. udział: Henryk Miśkiewicz, Krzesimir Dębski czy Piotr Baron. Ponadto usłyszymy projekt Małecki/Małek/Mika. Muzycy czerpią inspirację zarówno z XX-wiecznej muzyki poważnej, jak i z tradycji jazzowej. Wykonuje własne kompozycje oraz autorskie aranżacje znanych standardów jazzowych.

Przy Dworku Białoprądnickim Noc Jazzu rozpocznie się koncertem Pawła Mańki. AKIMBO, to duży zespół instrumentalny z rozbudowaną sekcją instrumentów dętych, łączący wolność współczesnej muzyki improwizowanej z nowatorskim wykorzystaniem live electronics. Następnie zaprezentuje się sześcioosobowy kolektyw muzyków jazzowych, czyli The Anctimons. Na finał wieczoru usłyszymy wybitnego polskiego skrzypka jazzowego, Adama Bałdycha z projektem Adam Bałdych Quintet, w którym udział wezmą uznani twórcy młodego pokolenia jazzmanów: Marek Konarski, Sebastian Zawadzki, Andrzej Święs i Dawid Fortuna.

Z kolei w Kinie Sfinks Ośrodka Kultury Norwida, zabrzmi Krakow Improvisers Orchestra. To grupa założona w 2012 roku przez Paulinę Owczarek – dyrygentkę i saksofonistkę. Orkiestra zajmuje się wykonywaniem improwizacji swobodnej i dyrygowanej, a w jej skład wchodzą muzycy z akademickich i nieuczelnianych środowisk, reprezentujący muzykę klasyczną, free jazz i dźwiękowe eksperymenty. Ich wspólne spotkanie wyznaczyło nową przestrzeń na scenie muzycznej – dyrygowaną improwizację.

Jazz będzie rozbrzmiewał także w krakowskich klubach: Hevre, Cracow Groove Lab, Alchemia czy Strefa. Na Kaźmierzu w ramach projektu Trzy Piętra jazzu usłyszymy Jacka Pietrzaka & Mikołaja Sikorę, Hilarious Disasters oraz projekt Szwajdych & Ghostman. Na Kopernika w tym roku króluje Strefa Młodych na Wesołej – Nowe Brzmienia Nocy Jazzu 2025, natomiast w Galerii Bronisława Chromego zostanie zaprezentowany Jazzowy Smok Wawelski, projekt przygotowany specjalnie na NOC JAZZU 2025 oraz 100 – lecie urodzin prof. Bronisława Chromego. Zespół wykona utwory jazzowe oraz rozrywkowe przygotowane przez Krzysztofa Odrobinę oraz Rafała Żura.

Wstęp na wszystkie koncerty, jak zawsze, jest bezpłatny. Nie obowiązują wejściówki. Szczegółowe informacje i regulamin na krakowskienoce.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Krakowskie Noce
Data publikacji: 2025-06-18
Data aktualizacji: 2025-06-18
Powrót
Znajdź