Noc muzeów 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Noc Muzeów 2025 za nami

Już po raz 21. krakowskie muzea i galerie zaprosiły mieszkanki, mieszkańców i gości na nocne zwiedzanie i szereg atrakcji przygotowanych specjalnie na jedyną taką noc w roku – Noc Muzeów. Tegoroczna edycja przedsięwzięcia odbyła się 16 maja pod hasłem „1000-lecie korony polskiej”.

Grafika przedstawia pełnię księżyca na ciemnym tle. Na jego tle rozmieszczono białe litery tworzące napis „NOC MUZEÓW”. Litery układają się wokół i wewnątrz księżyca.
Fot. krakow.pl

Od 21 lat w majową noc krakowskie muzea i galerie szeroko otwierały swoje drzwi dla krakowianek i krakowian, których zapraszały do swoich zbiorów. Z tej możliwości chętnie skorzystały mieszkanki i mieszkańcy miasta w każdym wieku, a także turyści przebywający w Krakowie.

Noc Muzeów była organizowana przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Krakowa oraz Stałą Konferencję Dyrektorów Muzeów Krakowskich i odbywała się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa. Wydarzenie, które cieszyło się bardzo dużą popularnością, promowało bogatą i różnorodną ofertę krakowskich muzeów. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad sześćdziesiąt instytucji.

Tradycyjnie przed wydarzeniem przybliżyliśmy wybrane punkty programu i przedstawiliśmy propozycje nowego partnera:

Muzeum Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
zaprosiło na oprowadzanie po wystawie „Najciekawsze eksponaty w zbiorach Muzeum URK”.

Muzeum Armii Krajowej
zaprosiło na wystawę poświęconą żołnierzom Batalionu Chrobry I oraz Zgrupowaniu Chrobry II Armii Krajowej. Poprzez przybliżenie dziejów tych oddziałów Muzeum chciało zwrócić uwagę na politykę historyczną prowadzoną przez dowództwo Armii Krajowej i odnoszenie się w nazewnictwie do tradycji piastowskiej oraz początków polskiej państwowości.

Ogród Doświadczeń im. S. Lema
W rocznicę Korony Polskiej uczestnicy zajęć wykonali koronę z siarki, nazywanej złotem chemików. Zajęcia odbywały się przed namiotem i były zależne od pogody.

Na łące we wschodniej części Ogrodu odbyły się przejażdżki w kuli ZORBA – to była zabawa polegająca na chodzeniu w dużej przezroczystej kuli z tworzywa sztucznego, nadmuchiwanej powietrzem. Kula symbolizowała słońce – centralną gwiazdę układu słonecznego.

W Muzeum Witrażu
zwiedzający mieli okazję poznać proces tworzenia witraży w towarzystwie przewodnika i zobaczyć Galerię Młodopolskich Mistrzów Witrażu. Największą tegoroczną atrakcją był zainicjowany pierwszego dnia wiosny projekt „Wiosna w budowie”. To była czwarta już odsłona cyklu „W budowie”, rozpoczętego w Muzeum Witrażu w roku 2016 konstrukcją witraża projektu Stanisława Wyspiańskiego „Apollo”. W tym roku można było zobaczyć nigdy wcześniej niezrealizowany projekt młodopolskiego artysty Kazimierza Sichulskiego pt. “Wiosna”, stanowiący ważny zabytek artystyczny okresu Młodej Polski. Budowa witraża miała potrwać 3 lata, a uczestnicy Nocy Muzeów mieli okazję zobaczyć pierwsze etapy jego tworzenia.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie
zaprosiło najmłodszych gości na trzy kameralne seanse opowieści o Bolesławie Chrobrym, zaprezentowane w formie japońskiego teatru narracyjnego Kamishibai. Ta technika łączyła elementy opowieści ustnej, ilustracji i teatru – wykorzystując specjalne plansze i drewnianą skrzynkę teatralną (butai).

Narrator opowiedział dzieciom o kluczowych momentach z życia pierwszego króla Polski – jego koronacji, spotkaniu z Ottonem III czy przyjęciu włóczni św. Maurycego – ilustrując historię planszami stylizowanymi na średniowieczne manuskrypty. Pokaz był wzbogacony o proste efekty dźwiękowe oraz elementy interakcji, które pobudziły wyobraźnię i zaangażowanie uczestników.

Muzeum Krakowa
w związku z 1000. rocznicą korony królewskiej Pałac Krzysztofory zaprezentował tematyczne oprowadzanie dla rodzin z dziećmi. W trakcie spotkania można było dowiedzieć się, czym były insygnia koronacyjne, przymierzyć replikę królewskiej korony hełmowej, wziąć we własne ręce kopię jabłka i Szczerbca – miecza koronacyjnego królów polskich. Dzięki obiektom znajdującym się na wystawie stałej Kraków od początku, bez końca można było poznać historie wybranych władców, takich jak Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Jadwiga Andegaweńska czy Władysław Jagiełło.

Warsztaty, pokazy i koncerty

Muzeum Manggha
zaproponowało warsztaty plenerowe pod hasłem „Nocne origami”. W trakcie Nocy Muzeów zaprezentowano fluorescencyjne warsztaty origami. Uczestnicy mieli okazję na własnoręczne wykonanie pamiątek z wizyty w Muzeum Manggha – świecących w ciemności hełmów samurajskich.

Muzeum Żydowskie Galicja
zaprosiło na warsztaty artystyczne dla dzieci „Korona - symbol w kulturze”. Podczas warsztatów najmłodsi odkryli znaczenie korony – symbolu władzy, mądrości i szacunku. Dowiedzieli się, jak korona Bolesława Chrobrego wpłynęła na naszą historię, a także poznali rolę korony w tradycji żydowskiej, gdzie symbolizowała mądrość i świętość Tory. Na koniec stworzyli własne, artystyczne wersje koron.

Muzeum Narodowe w Krakowie (Gmach Główny)
zaprosiło na Pokaz Pracowni Alchemika – „Alchemia pod patronatem polskich królów". Podczas pokazu prezentowano związki alchemii oraz aptekarstwa z patronatem polskich królów. Można było poznać metody wytwarzania dawnych medykamentów i aptecznych smakołyków oraz aromaty lecznicze stosowane na przestrzeni wieków i eksperymenty prowadzone w dawnych pracowniach alchemicznych (jak zamiana ołowiu w złoto czy proces destylacji). Pokaz miał charakter otwarty, można było dołączyć w dowolnym momencie.

Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
zaprosiło na koncert muzyki elektronicznej / sound scape – dźwięki Nowej Huty, muzykę improwizowaną, ambient z towarzyszeniem pokazów historycznych zdjęć dzielnicy. W improwizowanej sesji muzycznej, w klimatycznej przestrzeni dawnej sali kinowej byłego kina Światowid, zagrali: Witek Ryć – elektronika, Kateryna Ziabliuk – elektronika, Stanisław Słowiński – skrzypce, elektronika, Nikodem Dybinski – syntezatory, Maja Wlazły – neotone, handpan, elektronika, Alex Roth – gitara, elektronika, Maciej Trifonidis – handpany, elektronika, gitary, Maciej Hałoń – instrumenty perkusyjne.


Poza granicami miasta i nieoczywiste konteksty

W Nocy Muzeów wzięły udział także instytucje, które niekoniecznie od razu kojarzyły się ze sztukami plastycznymi, takie jak Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Krakowska Huta Szkła.

Warto też dodać, że w organizowanej przez miasto krakowskiej odsłonie Nocy Muzeów uczestniczyły instytucje zlokalizowane poza naszym miastem. W ramach wydarzenia można było odwiedzić Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Zamek Królewski w Niepołomicach oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem.

To były tylko niektóre propozycje z bogatej oferty tegorocznej krakowskiej Nocy Muzeów. Partnerzy inicjatywy: muzea i galerie udostępnili swoje przestrzenie zwiedzającym bezpłatnie lub za bilet wstępu w kwocie 5 zł. Dzieci do lat 7 miały wstęp bezpłatny.

Na niektóre wydarzenia obowiązywały rezerwacje. W kilku wielooddziałowych muzeach raz zakupiony bilet nie umożliwiał wejścia do wszystkich oddziałów. W niektórych placówkach również obowiązywały rezerwacje.

pokaż metkę
Autor: Dominika Jaźwiecka
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Krakowskie Noce
Data publikacji: 2025-04-10
Data aktualizacji: 2025-05-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź