Noc Teatrów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

17. NOC TEATRÓW

61 spektakli i przedsięwzięć teatralnych, w tym 8 przedstawień plenerowych, zaangażowanie 11 teatrów instytucjonalnych oraz kilkudziesięciu teatrów i grup nieinstytucjonalnych – w nocy z 15 na 16 czerwca cały Kraków stanie się wielką sceną teatralną  z bogatą ofertą pełną premier ostatnich miesięcy.

Przedstawienia w ramach tegorocznej XVII Nocy Teatrów będą się odbywać zarówno w salach, jak też w plenerze: na Rynku Podgórskim, na Placu Wolnica, Placu przed kościołem Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Szkolnej 4, w ogrodzie Dworku Białoprądnickiego czy na parkingu Składu Solnego  przy ul. Na Zjeździe 8.

 

Przybliżamy wybrane propozycje.

 

Teatr im. Juliusza Słowackiego 15 czerwca pokaże „Wesele” w reż. Mai Kleczewskiej. Teatr Groteska „Męczeństwo i śmierć Marata”, a Teatr KTO „Jak spieprzyliśmy wszystko” z Katarzyną Chlebny i Grzegorzem Łukawskim.

 

Na scenach Teatru Ludowego zaprezentowane zostaną aż trzy przedstawienia: na Dużej Scenie spektakl „Jak Wam się podoba” w reż. Maćko Prusaka, a na scenach Teatralnego Instytutu Młodych − Kameralnej i Kolorowej zobaczymy przedstawienia „Aktorzy prowincjonalni, czyli pociąg do Hollywood” w reż. Michała Siegoczyńskiego i „Calinaczkę” w reż. Jakuba Roszkowskiego.

 

Teatr Łaźnia Nowa przygotował dla widzów Nocy szczególną niespodziankę, na scenie gościć będzie bowiem Teatr La Plaza z Peru ze spektaklem „Hamlet” (reż. Chela De Ferrari). Teatr Bagatela zaprosi widzów na spektakle „Pijacy” w reż. Artura Barona oraz „Kredyt” w reż. Marcina Wiercichowskiego, a Teatr Proxima na spektakl w reż. K. Chlebny „Nie pytaj. Ciechowski".

 

Krakowski Teatr Scena STU proponuje klasykę teatralną − „Trzy siostry” A. Czechowa w reż. Krzysztofa Jasińskiego. Na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej zostaną zaprezentowane dwa przedstawienia: „Boa” w reż. Pawła Sakowicza i „Arianie” w reż. Beniamina M. Bukowskiego. W Cricotece zobaczymy spektakl „Lekcja anatomii – rekonfiguracja” − z audiodeskrypcją, w tłumaczeniu na PJM.

 

Krakowskie życie teatralne współtworzą również teatry nieinstytucjonalne działające jako stowarzyszenia, fundacje czy indywidualne byty organizacyjne. Występują nie tylko w typowych salach teatralnych, ale też w nieoczywistych przestrzeniach, tak jak na przykład Teatr Przypadków Feralnych, który 15 czerwca pokaże „Lekcję” w Klubie pod Jaszczurami czy Grupa Teatralna ADALEX, która zaprasza na taras hotelu Galaxy.

 

Mocną reprezentację tego nurtu podczas Nocy Teatrów zobaczymy w plenerach Krakowa. Na Placu Wolnica Fundacja Wszyscy Obecni i Grupa Zatrzymać Obrotówkę pokaże „Nowe szaty cesarza”, Teatr Migro „Tajniki, a Teatr Ognia Mandragora „Misterium jednej nocy. Parking przy Składzie Solnym (ul. Na Zjeździe 8) będzie sceną dla ELOE Theater of Noise i spektaklu „Miasteczko Shalom”.

 

W ogrodzie Dworku Białoprądnickiego wystąpią Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop ze spektaklem „Smolarze” oraz studenci wydziału aktorskiego KAAFM prezentujący spektakl „Noc w SPATiFie”. Na placu przed kościołem Zmartwychwstania Pańskiego (ul. Szkolna) zobaczymy Teatr Nikoli i „Anioły w surrealizmie. A na Rynku Podgórskim miejski Teatr KTO zaprezentuje „Ślepców”.

 

Na program tegorocznej Nocy Teatrów składają się także propozycje dla najmłodszych widzów. Oprócz wymienionych spektakli, takich jak: „Calineczka” czy „Nowe szaty cesarza”, młodszej publiczności proponujemy: „Bagaż uczuć" Fundacji Sztukarnia, który zostanie pokazany w Forcie Sztuki i Życia „Sidzina" (ul. Kozienicka 33), „Na pomoc ginącej przyrodzie” Teatru z Kapelusza w Krakowskim Forum Kultury oraz „Ale Cyrki” Teatru Szczęście (os. Zielone 9).

 

W programie tegorocznej Nocy Teatrów uwagę zwracają również spektakle familijne, przygotowane z myślą o rodzinnym oglądaniu. To na przykład „Nos do interesów” Fundacji Wszyscy Obecni i Grupy Zatrzymać Obrotówkę, który będzie można zobaczyć w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży czy „Coś Wam powiem…” Stowarzyszenia Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN – spektakl zostanie zaprezentowany w Teatrze Zależnym przy ul. Kanoniczej 1.

 

Wstęp na poszczególne wydarzenia jest bezpłatny – warto jednak pamiętać, że na większość spektakli prezentowanych w teatralnych salach obowiązują nieodpłatne wejściówki. Będzie je można odbierać od 12 czerwca w siedzibach poszczególnych teatrów. Na część spektakli będzie obowiązywała rezerwacja telefoniczna lub mailowa.

Szczegółowe informacje  można znaleźć na stronie www.krakowskienoce.pl / Noc Teatrów / Program a także na profilu Krakowskie Noce w serwisach Facebook oraz Instagram.

 

Organizatorem Nocy Teatrów jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przygotowuje inicjatywę we współpracy z teatrami miejskimi, w tym Teatrem KTO koordynującym program części nieinstytucjonalnej.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Luboń
Podmiot publikujący: Krakowskie Noce
Data publikacji: 2024-06-13
Data aktualizacji: 2024-06-13
Powrót