Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie
Adres: | ul. Straszewskiego 22, Kraków |
Program
„SPADANIE” – pokaz przedstawienia studentek i studentów III r. Wydziału Aktorskiego przygotowanego pod opieką pedagogiczną prof. Jacka Romanowskiego
17.00
Spektakl oparty na poezji Tadeusza Różewicza, Ewy Lipskiej, Zbigniewa Herberta i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. „Spadanie” to teatralna medytacja nad tym, co przemija, ale nie odchodzi. To refleksyjna podróż przez krajobrazy pamięci, gdzie słowa stają się śladami – po utraconym czasie, po pokoleniach, które mówiły ciszą, po chwilach, które wymykają się z rąk szybciej niż jesteśmy w stanie je nazwać.
Poezja Różewicza niesie w sobie ślad po katastrofie XX wieku – szuka języka po zamilknięciu świata, który pękł. W utworach Lipskiej czas to labirynt i ironia, z której wyziera nieustanna próba oswojenia teraźniejszości. Herbert mówi do nas z miejsca wewnętrznej dyscypliny i moralnego niepokoju, a Baczyński – z progu między młodością a wiecznością, gdzie każde słowo może być ostatnim.
Pokaz „Spadanie” jest próbą uchwycenia momentów zawieszonych między „już nie” a „jeszcze nie”, jest wspólnym stąpaniem po linie napiętej między przeszłością a przyszłością. To głos młodych ludzi, którzy mierzą się z dziedzictwem poetyckim, ale też z własnym doświadczeniem czasu – z jego kruchością, pośpiechem, nieodwracalnością. Czy można odzyskać czas przez słowo? Czy można go zatrzymać w spojrzeniu, w geście, w pauzie?
Występują: Julia Długosiewicz, Paulina Dyl, Klaudia Nowak, Jan Kowalczyk, Jakub Olędzki, Bartosz Rodzoń, Oskar Wojciechowski
Czas trwania: 50 minut
Więcej informacji: krakow.ast.krakow.pl
Organizator: Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie