Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Adres: | ul. Lipowa 4, Kraków |
Program
(Oddział Muzeum Krakowa)
19.00 - 01.00 zwiedzanie wystawy stałej „Kraków – czas okupacji 1939–1945” (ostatnie wejście o godz. 23.30)
19.00 i 21.00 oprowadzanie po wystawie stałej „Kraków – czas okupacji 1939–1945” w języku polskim. Prowadzenie: Ewa Polańska. Limit: 20 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.muzeumkrakowa.pl
20.00 „Brama nadziei” – koncert muzyki klasycznej w przestrzeni wystawy. Prowadzenie: Urszula Bizunowicz. Wstęp bez rezerwacji, do udziału upoważnia bilet wstępu na wystawę.
Zapraszamy do wysłuchania koncertu muzyki klasycznej w przestrzeni ekspozycyjnej. Występ będzie stanowił uzupełnienie oryginalnej ścieżki dźwiękowej prezentowanej na wystawie stałej, a także skłaniał do refleksji nad podejmowaną tu tematyką. Dzięki wszechstronności instrumentu, jakim jest klarnet, słuchacze będą mogli zapoznać się zarówno z utworami muzyki dawnej, jak i współczesnymi kompozycjami inspirowanymi tradycją.
20.00 „Pamięć o wojnie w przestrzeni miejskiej” – spacer po Zabłociu i Podgórzu. Prowadzenie: Zuzanna Grabska. Limit: 30 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl
W maju 2025 r. obchodzić będziemy 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. To wydarzenie wciąż odgrywa istotną rolę zarówno w polityce historycznej państw, jak i w świadomości wielu ludzi szukających informacji o losach swoich krewnych lub zaciekawionych tematem, dla których odwiedzanie miejsc związanych z historią jest ważne. W trakcie spaceru poszukamy śladów wojny w najbliższym sąsiedztwie Fabryki Schindlera, poznamy przykłady upamiętnień – jak pomnik na placu Bohaterów Getta, tablica upamiętniająca poetę Mordechaja Gebirtiga czy mural poświęcony alianckim lotnikom. W trakcie spaceru będzie można też poznać historię fabryki prowadzonej przez Oskara Schindlera i zobaczyć oryginalne pozostałości po dawnej Emalii.