Noc muzeów 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Stara Synagoga

Adres: ul. Szeroka 24, Kraków

Program

(Oddział Muzeum Krakowa)
19.00 – 01.00 zwiedzanie wystawy stałej „Żydowskie Tradycje” i czasowej „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu” (ostatnie wejście o godz. 00.30)

19.30 zajęcia z prezentacją i elementami warsztatowymi dla młodzieży i dorosłych „Trzy są korony … .”. Symbol korony w sztuce żydowskiej. Prowadzenie: Anna Jodłowiec-Dziedzic. Limit: 25 osób w grupie.  Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl

Wieńcem z liści laurowych zdobiono głowę najdzielniejszego z rzymskich żołnierzy, wieniec z listków wykonanych ze złota nakładał na głowę cesarz rzymski, obręcz ze złota zdobiona szlachetnymi kamieniami i perłami jest najpowszechniejszym atrybutem władzy monarszej. Czy korona zakładana na zwój Tory ma z nimi coś wspólnego? Przyjdź posłuchać opowieści o symbolach występujących w sztuce synagogalnej i weź udział w quizie, w którym sprawdzisz swoją wiedzę. Może i Ty zasługujesz na swoją koronę!

23.00 oprowadzanie po Starej Synagodze połączone z wykładem „Poddani królów i cesarzy. Krótka historia Żydów z Krakowa, Kazimierza i Podgórza”. Prowadzenie: Piotr Figiela. Limit: 25 osób w grupie. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.muzeumkrakowa.pl

Stara Synagoga to pomnik nie tylko historii Żydów krakowskich, lecz także historii Polski. Przez wieki była sercem „miasta żydowskiego” położonym w mieście założonym przez króla Kazimierza Wielkiego. To dla niej król Kazimierz ofiarował dwa miecze, przetopione następnie na świeczniki, a do 1939 r. spełniano w niej specjalne modlitwy za największego przyjaciela Żydów na tronie polskim. Stara bożnica kazimierska była także świadkiem wystąpień o charakterze patriotycznym, jak przemowa Tadeusza Kościuszki czy wystąpienie przywódców rewolucji krakowskiej. W XIX w. była również miejscem wizyty arcyksięcia Rudolfa Habsburga i jego małżonki. Te i wiele innych historii opowiemy w czasie ostatniego punktu programu Nocy Muzeów w Starej Synagodze.

Powrót