Żydowskie Muzeum Galicja
Adres: | ul. Dajwór 18, Kraków |
Program
19.00 - 1.00
Wstęp 5 zł
19.00 Oprowadzanie po wystawie (w jęz. polskim) „Zimne spojrzenie. Marzec 1942. Ostatnie zdjęcia rodzin żydowskich w Tarnowie”. Prowadzenie: Jacek Stawiski, dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja.
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: zapisy@galiciajewishmuseum.org
W 1941 roku w Wiedniu opracowano zgodny z ideologią narodowego socjalizmu pseudonaukowy projekt, którego celem było „zbadanie typowych cech rasowych Żydów wschodnich”. W ramach „badań” w okupowanym przez Niemców Tarnowie sfotografowano członków ponad stu rodzin żydowskich, łącznie 565 mężczyzn, kobiet i dzieci. Mniej niż 30 spośród tych osób przeżyło Holokaust. Zachowała się większość wykonanych wówczas zdjęć i krótkich biografii pomordowanych.
Wystawa „Zimne spojrzenie” dokumentuje pseudonaukowe badania, a równocześnie opowiada o losach Żydów w Tarnowie pod okupacją niemiecką.
Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu oraz berlińskie fundacje Topografia Terroru i Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Jej treść podzielono na cztery różnorodne obszary, których centralną część stanowi archiwum fotografii.
21.00 Pokaz filmu o Reni Spiegiel i wprowadzenie do projektu edukacyjnego. Projekcja w języku polskim, z angielskimi napisami
Renia Spiegel (1924-1942) zaczęła pisać swój dziennik na początku 1939 roku. Ostatnie wpisy – z lipca 1942 – powstały niedługo przed jej śmiercią. Zapisywała swoje obserwacje, refleksje, tęsknoty, lęki, nadzieje, plany na przyszłość. W dzienniku znalazły się też niektóre jej wiersze. Dziennik Reni to blisko 700 stron regularnie prowadzonych zapisków, świadczących o talencie literackim i zmyśle obserwacyjnym autorki. Na kartach dziennika znajdziemy przejmujący zapis emocji młodej kobiety oraz codzienność w czasie sowieckiej i niemieckiej okupacji. Jest to niezwykłe świadectwo z czasów Zagłady.
Aby przybliżyć dziennik Reni Spiegel szerszemu gronu odbiorców, zwłaszcza młodzieży w Polsce i zagranicą, Żydowskie Muzeum Galicja i Fundacja Edukacji i Sztuki zrealizowały projekt polegający na stworzeniu serii krótkich filmów opartych na fragmentach pozostawionych przez nią zapisków. Było to możliwe dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.