Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Adres: | ul. Senacka 3, Kraków |
Telefon | +48 12 422 75 60 wew. 50 |
Program
19.00 – 1.00 (ostatnie wejście o godz. 00.30)
Wstęp 5 zł
20.00 Wykład „Na skróty przez tysiąclecia. Pradzieje i średniowiecze Małopolski”
(Sala Konferencyjna)
Wystawa - „Odkrywaj Pradzieje Małopolski: Zwiedzanie wystawy z archeologami”
Pokazy odbędą się w specjalnie przygotowanym namiocie na wewnętrznym dziedzińcu Muzeum Archeologicznego.
Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć wystawę „Pradzieje i średniowiecze Małopolski” oraz porozmawiać z archeologami na temat prezentowanych eksponatów „Przygoda
z Archeologią: Archeologia doświadczalna”.
Podczas Nocy Muzeów, fani historii i archeologii mogą wziąć udział w warsztatach archeologii doświadczalnej, gdzie zobaczą, jak ludzie wytwarzali narzędzia, ozdoby oraz ceramikę w czasach prehistorycznych. Będą mogli przyjrzeć się kopiom autentycznych ozdób brązowych i dowiedzieć się więcej o ich znaczeniu w ówczesnych społecznościach.
Archeologiczne odkrycia dla młodych badaczy
Podczas Nocy Muzeów dzieci będą miały niepowtarzalną szansę wcielić się w rolę prawdziwych archeologów, uczestnicząc w mini wykopaliskach archeologicznych. Podczas tych zajęć, odkryjemy tajemnice przeszłości, eksplorując teren w poszukiwaniu kopii zabytków. Po odnalezieniu swoich znalezisk, dzieci będą miały okazję sporządzić dokumentację archeologiczną swoich odkryć.
Archeologiczne odkrycia – Slideshow, prezentacja najważniejszych badań archeologicznych prowadzonych przez archeologów z Muzeum Archeologicznego w Krakowie, ukazujących odkrycia zarówno z Polski, jak i z innych krajów (Egipt, Francja). Pokaz odbędzie się w Sali Konferencyjnej Muzeum.
Wystawa „Dawne techniki hafciarskie” – prezentująca wyjątkową kolekcję prac
Ta mini wystawka przybliży gościom zapomniane techniki hafciarskie, które od wieków stanowiły istotną część naszego dziedzictwa kulturowego. Prace uczestniczek muzealnych warsztatów edukacyjnych ukazują, nie tylko piękno misternych haftów i zdobień, lecz też zręczność i wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie.
Wystawa w Kościele św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie „Dzieje Rynku Krakowskiego i Kościoła św. Wojciecha w Krakowie”
19.00 – 1.00 (ostatnie wejście o godz. 00.30)
Wstęp 5 zł
Podczas Nocy Muzeów w Kościele św. Wojciecha w Krakowie będzie można zwiedzić ekspozycję prezentującą historię polokacyjnego placu handlowego oraz podziemia kościoła, funkcjonującego od ponad 1000 lat. Zaprezentowane zostaną rekonstrukcje najstarszych budowli, takich jak drewniana kaplica i murowany kościół romański. Zwiedzający mogą zobaczyć także przekrój nawarstwień, ukazujący zmiany w użytkowaniu terenu przed powstaniem kościoła oraz przemiany historycznego centrum Krakowa od 1257 do 1962 roku