Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kino Kika

Adres: ul. Krasickiego 18, 30-503 Kraków
WWW:

http://www.kinokika.pl

Kontakt e-mail:

kasa@kinokika.pl

Telefon +48 12 296 41 52

Program

11:30  YUKU I MAGICZNY KWIAT | Yuku et la fleur de l’Himalaya reż. Rémi Durin, Arnaud Demuynck, Belgia/Francja 2022, 65’ | polski dubbing

 

Myszka Yuku mieszka z rodziną w piwnicach wielkiego zamku. Pewnego dnia dowiaduje się, że jej babcia potrzebuje magicznego kwiatu z Himalajów. Rozwiązanie jest proste – trzeba ruszyć w drogę i go znaleźć! W lesie zdającym się nie mieć końca można się zgubić, a wszędzie czyhają dzikie zwierzęta. Yuku ma jednak silną motywację, żeby trafić do oddalonych szczytów. Nieoczekiwaną pomocą dla myszki będą piosenki grane na ukulele i zagadki, które usłyszała w zamkowych piwnicach. Dzięki nim po jej stronie staną Lis i Lisica, a także Królik. Najgroźniejszy rywal, czyli Wilk pilnujący gór, może okazać się nie taki straszny, jak go malują! Czy Yuku uda się pomóc babci i znaleźć magiczny kwiat?

Kategoria wiekowa 5+

Kwiecień, to miesiąc urodzin i śmierci  Krzysztofa Komedy (ur. 27 kwietnia 1931 w Poznaniu, zm. 23 kwietnia 1969 w Warszawie) polskiego kompozytora i pianisty jazzowego, twórcy znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. 

Z tej okazji Kino KIKA przypomni dwa filmy, do których Krzysztof  Komeda przygotował oprawę muzyczną. Na ekranie DO WIDZENIA, DO JUTRA… debiut reżyserski Janusza Morgensterna oraz NIEWINNI CZARODZIEJE Andrzeja Wajdy z Tadeuszem Łomnickim w roli głównej.

 

16:00 DO WIDZENIA, DO JUTRA… | Do widzenia, do jutra… , reż. Janusz Morgenstern, Polska 1960’, 80’

 Film z angielskimi napisami | With English subtitles

 

Ona, Francuzka, córka dyplomaty, od niedawna pełnoletnia. On, Polak, artysta teatralny, jeszcze do niedawna student. Spotykają się przypadkiem latem w Gdańsku, gdzie on opiekuje się teatrzykiem studenckim Tik-Tak. Marguerite (T. Tuszyńska) to nowoczesna, praktyczna dziewczyna, która podróżuje ze swoim ojcem i jak się wydaje, nie cierpi z powodu częstej zmiany miejsc i kręgu znajomych. W Gdańsku cieszy się zresztą wielkim powodzeniem. Jacek (Z. Cybulski) to romantyczny, młody mężczyzna, który marzy o idealnej miłości, odpornej na przyziemne realia. Zbliżą się do siebie na chwilę, mimo bariery językowej i rozbieżnych planów.

Pokaz będzie poprzedzony wideoprelekcją Tomasza Kolankiewicza, Dyrektora Artystycznego Festiwalu Filmowego w Gdyni.

 

18:00 NIEWINNI CZARODZIEJE | Niewinni czarodzieje, reż. Andrzej Wajda, Polska 1960, 83’

"Niewinni czarodzieje" to studium psychologiczne dwojga młodych ludzi. On - to młody lekarz sportowy, "po godzinach" jazzman w piwnicy muzycznej. Wygórowanych ambicji nie ma, marzy o domku i samochodzie, do uczuć nie przywiązuje większej wagi. Ma swoje sposoby budowania pewności siebie - tleni włosy, zachowuje się swobodnie, jeździ na motocyklu, jego kawalerka to pusta nora pełniąca funkcję pokoju z różnymi trofeami i fotografią Einsteina. Ona - to dziewczyna spotkana przypadkowo w lokalu muzycznym. Nic bliższego o niej nie wiadomo. Ta para spędza ze sobą noc, prowadząc swoistą grę miłosną na miny i pozy, a jednak jest coraz bardziej sobą zafascynowana. W miarę upływu czasu beztroska erotyczna gra przeradza się w rozbieranego pokera. W grze w "zapałki" stawka jest wysoka: jeśli dziewczyna przegra, odda się Bazylemu. Ostatecznie jednak ten nie korzysta z okazji. Cynizm, nonszalancja, swoboda obyczajowa bohaterów są jedynie maską, pod którymi kryją się normalne ludzkie uczucia lub chociażby tęsknota za nimi. Pelagia wraca do Bazylego następnego dnia.
Film wywołał szeroką społeczną dyskusję. Recenzje po jego premierze były skrajnie różne - od atakujących po afirmacyjne. Nie przeszkodziło to "Niewinnym czarodziejom" w zdobyciu dyplomu na MFF w Edynburgu w 1961 roku.

Przed seansem prelekcję na temat twórczości Krzysztofa Komedy wygłosi Magda Miśka – Jackowska, dziennikarka, autorka podcastu o muzyce filmowej SCORE AND THE CITY.

Powrót