Strona główna rozwiń menu

Kościół św. Idziego

Adres: ul. Grodzka 67, Kraków

Program

19:00 "Felice Nowo" - Wariacje jazzowe na tematy wybranych utworów Feliksa Nowowiejskiego.

Tytuł projektu – „FELICE NOWO” – nie jest przypadkowy. To przydomek, którym młody Feliks został obdarowany przez swojego mistrza, Maxa Brucha, podczas studiów w Berlinie. W ustach wielkiego kompozytora słowa te były wyrazem uznania dla wyjątkowej inwencji i świeżości stylu Nowowiejskiego. Sięgając po to historyczne miano, chcemy nadać mu nowe znaczenie: nasz projekt to współczesna, jazzowa redefinicja owej „nowości” oraz próba odnalezienia w tej muzyce radości (felice) płynącej z twórczej wolności i improwizacji. Wspólna praca nad utworami Feliksa Nowowiejskiego pozwoliła nam na stworzenie unikalnego muzycznego porozumienia, w którym szlachetność klasycznego oryginału spotyka się z nieprzewidywalnością jazzowej improwizacji. Trąbka prowadzi solowy, niemal mistyczny dialog na fundamencie dźwięków fortepianu i kontrabasu, a zamiast zawiłych solówek i połamanych fraz, proponujemy subtelne i nastrojowe zanurzenie w wielobarwnym świecie jazzu. To częściowo improwizowany muzyczny eksperyment, w którym interakcja na scenie staje się wartością nadrzędną, a klasyka zyskuje nowe, fascynujące oblicze. W programie znalazły się opracowania fragmentów m.in. z oratoriów „Quo vadis”, „Znalezienie Świętego Krzyża”, mszy „Missa pro pace” oraz utwory wokalne, organowe i fortepianowe. Koncert jest organizowany we współpracy z Zakonem Dominikanów.

Skład:

  • Tomasz Kudyk - trąbka
  • Maciej Adamczak - kontrabas
  • Mateusz Pałka - fortepian.
Powrót