Strona główna rozwiń menu

Noc cracovia sacra 2021 rozwiń

Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Dokument archiwalny

Noc Cracovia Sacra 2021 – informacja

Kolejna, 14. odsłona Nocy Cracovia Sacra wchodzącej w skład projektu pn. Krakowskie Noce, ukazująca fenomen kultury duchowej Miasta,  odbędzie się tradycyjnie 14 i 15  sierpnia br. pod hasłem „Wizerunki Maryjne w sztuce sakralnej”.

W wielu krakowskich kościołach i klasztorach od wieków czczone są obrazy Maryjne, najliczniejszą grupę tworzą tzw. Hodegetrie krakowskie – najstarszy i najbardziej rozpowszechniony typ ikonograficzny przedstawienia Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Nazwa związana jest z klasztorem Hodegon w Konstantynopolu, gdzie był przechowywany pierwowzór obrazu.

W kulcie tych wizerunków duchowość ściśle spleciona jest z historią Polski i dziejami Krakowa (wojny, klęski żywiołowe, epidemie). Tegoroczna Noc Cracovia Sacra jest okazją do prezentacji tego wyjątkowego dziedzictwa sakralnego. W programie, oprócz zwiedzania najcenniejszych obiektów sakralnych, przewidziano szereg wystaw tematycznych (m.in. w Klasztorze Karmelitów na Piasku, Opactwie Cystersów w Mogile, Opactwie  Benedyktynów w Tyńcu; Klasztorze ss. Benedyktynek w Staniątkach, klasztorze Zgromadzenia Księży Misjonarzy na Stradomiu,) oraz licznych koncertów sakralnych (m.in. w Kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej gościć będziemy zespół wokalny „Duodeco” z Wilna).

Dodatkową atrakcją Nocy będzie możliwość zwiedzania Wieży Zygmuntowskiej na Wawelu,  w związku z obchodzonym w tym roku 500.leciem dzwonu Zygmunta, a także podziwianie odrestaurowanego Ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej .

 

Z uwagi na obecną sytuację pandemiczną, wejście na wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Cracovia Sacra będzie limitowane, z zachowaniem środków  bezpieczeństwa wg wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szczegółowy program Nocy, jak również wszelkie informacje na temat udziału w poszczególnych wydarzeniach dostępne będą na stronie Miasta:  www.krakowskienoce.pl.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest  bezpłatny

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian programowych wynikających z przyczyn od niego niezależnych

 

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Luboń
Podmiot publikujący: Krakowskie Noce
Data publikacji: 2021-07-08
Data aktualizacji: 2021-07-21
Powrót