górne tło

NOC JAZZU 13 lipca 2024

Tegoroczną Noc Jazzu organizuje Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z partnerami: Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, Nowohuckim Centrum Kultury, Krakowskim Forum Kultury oraz Filharmonią Krakowską.

Laureaci tegorocznych Fryderyków − EABS, Piotr Schmidt Sextet ft. Krzysztof Herdzin & Marek Napiórkowski z projektem „Komeda  1967 / Hearsay”, Dorota Miśkiewicz z „BONS AMIGOS”, Agnieszka Wilczyńska i Andrzej Jagodziński Trio, Małgorzata Markowska – to tylko kilka koncertowych propozycji z bogatego programu tegorocznej Nocy Jazzu.

Na scenie zlokalizowanej na Małym Rynku wystąpi Małgorzata Markowska z zespołem, która w ramach jam session zaprosi wokalistów i instrumentalistów do wspólnego  muzykowania (nuty są dostępne na stronie krakowskienoce.pl ). Na Małym Rynku zagrają także Piotr Schmidt Sextet ft. Krzysztof Herdzin & Marek Napiórkowski z materiałem „Komeda Unknown 1967 / Hearsay” i z udziałem Zbigniewa Palety, Marka Napiórkowskiego, Michała Barańskiego, Sebastiana Kuchczyńskiego oraz – w finale – Dorota Miśkiewicz z zespołem.

Jazzowe koncerty odbędą się także w Filharmonii Krakowskiej - w Sali Błękitnej zagra Joachim Mencel Mosaic Trio.

W ramach Nocy Jazzu na scenie plenerowej Nowohuckiego Centrum Kultury wystąpią znakomite zespoły NEW BONE i LABOLATORIUM, a także Andrzej Jagodziński Trio i Agnieszka Wilczyńska, którzy zagrają utwory ze wspólnych  płyt i projektów m.in. Komeda, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, „Tutaj mieszkam”, „Wilcze Jagody”,” DEKALOG − piosenki na lepsze życie”.

Przy Dworku Białoprądnickim Noc Jazzu rozpocznie się koncertem kwartetu Agaty Kuliś z nowym, przedpremierowym materiałem, który został zrealizowany ze wsparciem uzyskanym przez artystkę w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Następnie wystąpi kwartet wokalny Voice Act, a o godz. 20.00 scenę przejmą dwie utytułowane artystki jazzowe: Kateryna Ziabliuk i Hania Derej. Zakończenie Nocy Jazzu uświetni grupa EABS z najnowszym materiałem z szóstej płyty „Reflections of Purple Sun”, która jest hołdem dla Tomasza Stańki. W interpretacji EABS kultowy krążek „Purple Sun” nabrał elektronicznego charakteru z kontekstem współczesnej muzyki instrumentalnej.

Jazzem będzie rozbrzmiewał także skwer Papcia Chmiela (okolice Szkoły Podstawowej im. Karola Chodkiewicza nr 32) oraz Smoczy Skwer i Autorska Galeria Bronisława Chromego w Parku Decjusza.

Nie zabraknie również koncertów w krakowskich klubach: Hevre, Cracow Groove Lab, Alchemia czy Strefa.

− „Trzypiętrowa koncertowa noc jazzowa będzie miała miejsce w niezwykle popularnym na kulturalnej mapie Krakowa klubie Hevre. Na każdym z pięter klubu będzie można posłuchać zupełnie innej muzyki jazzowej: od mainstreamu, przez eksperymenty, elektronikę i jazzową awangardę, po mieszankę jazzu z hip-hopem. Bohaterami wydarzenia będą m.in. Stanisław Słowiński − skrzypce i Mateusz Pałka − fortepian oraz DJ FEEL-X” – do odwiedzenia klubu Hevre podczas Nocy Jazzu zachęca Tomasz Handzlik, pomysłodawca i koordynator koncertu. 

 

Wstęp na wszystkie koncerty, jak zawsze, jest bezpłatny. Nie obowiązują wejściówki.

 

Cyklowi „Krakowskie Noce”  towarzyszy w tym roku konkurs fotograficzny „Krakowskie Noce w obiektywie” skierowany do fotografów – amatorów. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody − wejściówki na wydarzenia kulturalne organizowane przez miejskie instytucje kultury, a także atrakcyjne wydawnictwa albumowe.

Szczegółowe informacje i regulamin na krakowskienoce.pl