Krakowskie Noce
Od kwietnia do października krakowianie i turyści odwiedzający nasze miasto będą mogli wziąć udział w wyjątkowym cyklu Krakowskie Noce prezentującym całe bogactwo kultury Krakowa, który przybliża bogatą ofertę kulturalną miasta.
Krakowskie Noce to forma promocji tożsamości kulturowej, dziedzictwa i historii miasta oraz jego potencjału twórczego. Inicjatorem Krakowskich Nocy był Stanisław Dziedzic, wieloletni dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa.
Projekt składa się z siedmiu odsłon: Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Tańca, Noc Jazzu, Noc Cracovia Sacra, Noc Poezji, Noc Kin Studyjnych. Każde wydarzenie z cyklu jest wyjątkowe, ma dedykowany program. Biorą w nim udział krakowskie podmioty kultury, twórcy, artyści. Ideą projektu jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze, poprzez tworzenie atrakcyjnej oferty, adresowanej zarówno do mieszkańców Krakowa, jak i odwiedzających miasto turystów, ale także promocja dziedzictwa i kultury Krakowa oraz jego potencjału twórczego. W 2024 roku, w siedmiu nocach − składających się z 482 wydarzeń − uczestniczyło ponad 170 tysięcy odbiorców. Tradycyjnie jako pierwsza odbywa się Noc Kin Studyjnych.
Terminy tegorocznych Krakowskich Nocy:
- Noc Kin Studyjnych: 12 kwietnia
- Noc Muzeów: 16 maja
- Noc Tańca: 7 czerwca
- Noc Teatrów: 14 czerwca
- Noc Jazzu: 12 lipca
- Noc Cracovia Sacra: 14 i 15 sierpnia
- Noc Poezji: 10–12 października.
Noc Kin Studyjnych zorganizowana została po raz pierwszy w 2020 r. w celu promocji krakowskich kin studyjnych, jako ośrodków życia kulturalnego popularyzujących kulturę filmową oraz prowadzących działalność w zakresie edukacji filmowej, rozwoju widowni, aktywizacji seniorów. W wydarzeniu uczestniczyły wszystkie działające w Krakowie kina studyjne: Kino Pod Baranami, Mikro, Paradox, Agrafka, Kijów działające w centrum miasta oraz Kika w Podgórzu i Sfinks w Nowa Hucie.
Noc Muzeów to wydarzenie wzorowane na berlińskiej „Lange Nacht der Museen”, realizowane od 2004 r. Krakowska Noc Muzeów odbywa się w przededniu ogólnopolskiej Nocy Muzeów, z piątku na sobotę. Program nocy obejmuje ekspozycje stałe i czasowe, udostępnianie miejsc na co dzień niedostępnych dla zwiedzających oraz wydarzenia towarzyszące. Wstęp do muzeów jest bezpłatny, ale w wybranych placówkach obowiązują rezerwacje.
Noc Tańca jest wydarzeniem realizowanym od 2018 r. W programie nocy są spektakle i pokazy taneczne oraz warsztaty tańca. W programie nocy, współtworzonym przez miejskie instytucje kultury oraz podmioty działające w obszarze tańca, są spektakle i pokazy taneczne, prezentacje autorskich projektów, warsztaty tańca oraz eksperymenty taneczne, które odbywają się głównie na scenach plenerowych, w różnych częściach miasta.
Noc Teatrów jest organizowana od 2007 r. W jej ramach prezentowane są najciekawsze spektakle teatralne sezonu. Ponadto, odbywają się spotkania z aktorami, reżyserami, prezentacje multimedialne oraz zwiedzanie teatralnych zakamarków. Od 2011 r. w czasie Nocy Teatrów wręczana jest Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego, przyznawana za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru w danym roku.
Noc Jazzu zainaugurowana została w 2007 roku podczas jubileuszu 750-lecia lokacji Krakowa. W jej trakcie prezentowane są różne gatunki jazzu w wykonaniu wybitnych artystów z całego świata m.in.: Nilsa Landgrena, Billy Cobhama, Joao Bosco, Wolfganga Schmidta, Karen Edwards, Władysława „Adzika” Sendeckiego, Kubę Badacha, Jarka Śmietanę, Michała Urbaniaka, Jana Ptaszyna-Wróblewskiego, Hannę Banaszak, Grażynę Łobaszewską, Adama Bałdycha, Urszulę Dudziak, Keith Thomson, Norddeutscher Rundfunk, Brooklin Funk Essential. Koncerty odbywają się w miejscach dobieranych indywidualnie do charakteru muzycznych przedsięwzięć: na Małym Rynku, na scenie Letniej Teatru Łaźnia Nowa – Bulwar(t) Sztuki, na dziedzińcu Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz w kawiarniach i klubach jazzowych, gdzie spotkania z melomanami trwają tradycyjnie do późnych godzin nocnych.
Noc Cracovia Sacra to wydarzenie realizowane od 2008 r. w stałych datach, 14 i 15 sierpnia. Oferuje zwiedzanie najpiękniejszych świątyń Krakowa i okolic, odkrywanie kościelnych zabytków i dzieł sztuki, na co dzień niedostępnych. Zwiedzaniu towarzyszą koncerty, spektakle, warsztaty o tematyce sakralnej. Każda edycja ma motyw przewodni.
Noc Poezji to przedsięwzięcie realizowane od 2011 roku. Jego celem jest integracja środowisk twórczych wokół kultury słowa, wspieranie kompetencji i praktyk czytelniczych mieszkańców, promocja poezji w jej różnych gatunkach i formach (od kameralnych spotkań warsztatowych i autorskich, poetyckich slamów i spacerów literackich, po autorskie widowiska, w tym liczne projekty z zastosowaniem nowych mediów, czy spotkania z poezją w języku migowym). Program jest współtworzony przez mieszkańców i corocznie skoncentrowany wokół myśli przewodniej. Stałym punktem jest spotkanie poetów w Magistracie. Od 2014 r. w ramach Nocy Poezji odbywa się Konkurs na Książkowy Debiut Poetycki, którego patronką jest Anna Świrszczyńska.
Szczegółowe informacje o tegorocznych wydarzeniach będą publikowane na stronie krakowskienoce.pl. Zachęcamy również do śledzenia profilu Krakowskich Nocy na Facebooku i Instagramie.