górne tło

NOC TEATRÓW 2022

62 spektakle i przedsięwzięcia teatralne, w tym 9 przedstawień plenerowych, zaangażowanie 11 teatrów instytucjonalnych oraz kilkudziesięciu teatrów i grup nieinstytucjonalnych – w nocy z 11 na 12 czerwca cały Kraków stanie się wielką sceną teatralną za sprawą XV edycji Nocy Teatrów.

Noc Teatrów odbywa się w Krakowie od 2007 r. To przedsięwzięcie, podczas którego prezentowane są najciekawsze spektakle teatralne sezonu, a także odbywają spotkania z aktorami i ludźmi teatru, zwiedzanie teatralnych zakamarków niedostępnych na co dzień dla widzów oraz multimedialne prezentacje.

– Zgodnie z piętnastoletnią tradycją w jedną z czerwcowych nocy zamieniamy nasze miasto w wielką scenę teatralną z bardzo bogatą i różnorodną ofertą. W Krakowie funkcjonuje co najmniej 65 aktywnych artystycznie teatrów; 11 z nich to teatry publiczne z 24 scenami. Pozostałe to teatry prowadzone m.in. przez organizacje pozarządowe, sceny działające w ramach instytucji kultury, placówek oświatowo-wychowawczych, wyższych uczelni, agencji artystycznych oraz teatry nieformalne. Wszystkie te instytucje angażują się w Noc Teatrów i współpracują, chcąc pokazać publiczności to, co najciekawsze w repertuarach. Poza ofertą najbardziej znanych czy „klasycznych” teatrów, propozycje na czerwcową noc przygotowały także m.in. teatry ciała, ruchu i tańca, teatry plenerowe i uliczne, kabarety, teatry muzyczne i wiele innych. Olbrzymie zainteresowanie spektaklami świadczy o tym, że formy organizacyjne teatrów nie mają żadnego znaczenia dla widzów, bo teatr dzieli się na dobry i zły, a krakowskie teatry należą do najlepszych w Polsce! – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, która zaprasza do poznania oferty Nocy Teatrów i udziału w  wydarzeniu.

 

Przedstawienia w ramach tegorocznej XV Nocy Teatrów będą się odbywać zarówno w salach krakowskich teatrów, jak też w plenerze: na Rynku Głównym, na krakowskich dziedzińcach i podwórkach, a nawet w witrynach lokali usługowych przy ul. Nadwiślańskiej.

Wszystkie instytucje uczestniczące w Nocy Teatrów przygotowały atrakcyjną ofertę. Teatr Bagatela zaprosi widzów na spektakl „Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits” w reż Krzysztofa Materny oraz na recital Kamili Klimczak „Piosenki odNowa. Kamila Klimczak”. Na scenie Teatru Ludowego zaprezentowane zostaną dwa spektakle: na Dużej Scenie Teatru można będzie zobaczyć „Boską” w reż. Roberta Talarczyka, natomiast na Scenie Pod Ratuszem „Wstyd” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej. Teatr Łaźnia Nowa wystawi spektakl „Tajemniczy Ogród” (reż. Tomasz Fryzeł) i zaprosi do Nocnego Teatralnego Ogrodu Łaźni na ognisko i rozmowy z twórcami spektaklu. Z myślą o najmłodszych Teatr „Groteska” zaprezentuje bajkę „Kot w butach” (reż. Robert Jarosz).

Nie zabraknie oczywiście nawiązania do krakowian ważnych dla świata teatru i polskiej kultury.  Krakowska Scena Teatr STU zaprasza na opowiadający o przyjaźni Stanisława Lema i Ewy Lipskiej spektakl „L do L”. Podczas Nocy Teatrów STU planuje także upamiętnienie Jerzego Treli – zmarłego 15 maja wybitnego aktora przez lata związanego z tą sceną. Teatr przygotował specjalną projekcję spektaklu „Wielkie monologi” w reż. Krzysztofa Jasińskiego – na nagraniach zobaczymy Jerzego Trelę, usłyszymy też songi opracowane przez Zbigniewa Preisnera.

Jakie jeszcze propozycje przygotowały krakowskie teatry? Na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej zostanie zaprezentowane przedstawienie „Marzenia polskie/Les rêves polonais” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego, natomiast Akademia Sztuk Teatralnych zaprosi widzów na przedstawienie „Cześć…Jestem Sara” (reż. Tomasz Wysocki) – spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego. Z kolei w Teatrze im. Juliusza Słowackiego widzowie będą mogli zobaczyć spektakl „Ludwiczek” w reż. Daniela Malchara, a na scenie MOS „Dantona” w reż. Radka Stępnia.

Największa i najpiękniejsza krakowska scena uliczna, zlokalizowana na Rynku Głównym, będzie gościć Krakowski Teatr Uliczny ze spektaklem „Kamienny”, Scenę Kalejdoskop z przedstawieniem „Smolarze” oraz Teatr Nikoli z „Księżycową drogą”. Późnym wieczorem scena rozbłyśnie przedstawieniem ogniowym pt. „Oddech Orientu w wykonaniu Teatru Ognia Mandragora.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny – warto jednak pamiętać, że na większość spektakli obowiązują nieodpłatne wejściówki. Będzie je można odbierać od 8 czerwca w siedzibach poszczególnych teatrów. Na część spektakli będzie obowiązywała rezerwacja telefoniczna lub mailowa. Szczegółowe informacje  można znaleźć na stronie www.krakowskienoce.pl / Noc Teatrów / Program.

 

Organizatorem Nocy Teatrów jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przygotowuje inicjatywę we współpracy z teatrami miejskimi, w tym Teatrem KTO, który koordynuje program części nieinstytucjonalnej.

Szczegóły dotyczące programu można znaleźć na stronie krakowskienoce.pl oraz śledzić na Facebooku.