górne tło

Kraków stanie się teatralną sceną z okazji Nocy Teatrów 2021

63 spektakle i przedsięwzięcia teatralne, w tym 7 przedstawień plenerowych, zaangażowanie  12 teatrów instytucjonalnych oraz ponad 30 teatrów i grup nieinstytucjonalnych – w nocy z 19 na 20 czerwca cały Kraków stanie się wielką sceną teatralną. A to za sprawą XIV edycji Nocy Teatrów.

Noc Teatrów to przedsięwzięcie organizowane od 2007 r., podczas którego prezentowane
są najciekawsze spektakle teatralne sezonu. W ramach tej inicjatywy odbywają się także spotkania
z aktorami i ludźmi teatru, zwiedzanie niedostępnych na co dzień dla widzów teatralnych zakamarków oraz multimedialne prezentacje. W ubiegłym roku wydarzenie, które w teatrach i przy scenach plenerowych, zwykle gromadziło ponad 10 000 osób, nie mogło odbyć się w stacjonarnej formule ze względu na pandemię.

 

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy znowu zapraszać mieszkańców i gości zarówno do krakowskich teatrów, jak też do uczestnictwa w inicjatywach plenerowych w ramach Nocy Teatrów. Jestem przekonana, że wielu z nas przekonało się, że wzruszenia i energia, które możemy czerpać ze spektakli i widowisk, w których uczestniczymy bez bariery w postaci ekranu czy monitora, są jedyne
w swoim rodzaju. Bezpośredni kontakt ze sztuką wyzwala wyjątkowe emocje i zwłaszcza w kontekście Nocy Teatrów możemy tu przywołać nawiązanie do antycznego katharsis. W imieniu władz miasta
i organizatorów przedsięwzięcia zapraszam Państwa do uczestnictwa w Nocy Teatrów – nasze teatry
i współpracujące instytucje przygotowały bardzo bogatą ofertę, korzystajmy z niej – zachęca Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

 

Przedstawienia w ramach tegorocznej Nocy Teatrów będą się odbywać zarówno w salach krakowskich teatrów, jak też w plenerze: na Rynku Głównym i na terenie Arena Garden przy TAURON Arenie Kraków.

Co znajdziemy w programie wydarzenia? Na deskach Krakowskiego Teatru Scena STU uczestnicy tegorocznego, nocnego krakowskiego święta teatru będą mogli obejrzeć spektakl „Przybory Wasowskiego Dom Wyobraźni” w reż. Łukasza Fijała. Na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej zostanie zaprezentowane przedstawienie pt.  „Halka” w reż. Anny Smolar. Akademia Sztuk Teatralnych zaprosi widzów na przedstawienie „(NIE)POKOJE” w reż. Grzegorza Mielczarka – spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego.

Teatr Ludowy zaproponuje widzom obejrzenie dwóch spektakli: na Dużej Scenie Teatru można będzie zobaczyć „Iwonę, księżniczkę Burgunda” w reż. Cezarego Tomaszewskiego natomiast na Scenie Pod Ratuszem „Wujaszka Wanię” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej. Z kolei Teatr Łaźnia Nowa zaprosi na spektakl „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” w reż. Anny Gryszkówny.

W programie Nocy Teatrów znajdziemy także propozycje dla młodszych widzów. Teatr „Groteska” zaprezentuje „Bajkę o Szewczyku” w reż. Krzysztofa Falkowskiego. Najmłodszym polecamy także plenerowe propozycje.

Krakowska Noc Teatrów to spektakle teatrów miejskich, a także liczne przedstawienia teatrów nieinstytucjonalnych i plenerowych, które przygotowały bogaty program. Widzowie zaproszeni zostaną do teatralnych siedzib, na kameralne nieinstytucjonalne sceny teatralne, a także do muzeum, centrów i ośrodków kultury i do krakowskich pubów.

Dodajmy jeszcze, że tegoroczna Noc Teatrów zyskała nową przestrzeń realizacji przedstawień plenerowych. 19 czerwca w godzinach popołudniowych organizatorzy zaproszą widzów na trzy familijne przedstawienia na terenie Arena Garden przy TAURON Arenie Kraków.  Największa i najpiękniejsza krakowska scena uliczna zlokalizowana na Rynku Głównym będzie gościć grupę teatralną Fundacja Wszyscy Obecni ze spektaklem „Nowe szaty cesarza” na podstawie baśni H.Ch. Andersena w reż. Karoliny Bondaronek, Teatr Nikoli z premierowym spektaklem „Biedni ludzie”, a późnym wieczorem rozbłyśnie dwoma przedstawieniami ogniowymi w wykonaniu Teatru Jednej Miny i Teatru Ognia Mandragora.

Organizatorem Nocy Teatrów jest Urząd Miasta Krakowa przy ścisłej współpracy z teatrami miejskimi,
w tym Teatrem KTO, który przygotowuje program części nieinstytucjonalnej. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, ale na większość spektakli obowiązują nieodpłatne wejściówki. Będzie je można odbierać od 15 czerwca w siedzibach poszczególnych teatrów.  Na część spektakli obowiązuje rezerwacja telefoniczna lub mailowa – szczegóły można znaleźć w zakładce „Program” na stronie www.krakowskienoce.pl.