górne tło

Znów roztańczymy Kraków! Noc Tańca 2021

Plenerowe pokazy na scenach w różnych punktach miasta: na Małym Rynku, Rynku Podgórskim, przy Dworku Białoprądnickim oraz Nowohuckim Centrum Kultury, liczne wydarzenia towarzyszące i polonez w roli głównej – przed nami wyjątkowa, zorganizowana po pandemicznej przerwie, Noc Tańca 2021. 13 czerwca cały Kraków będzie tańczył. Poloneza czas zacząć!

Po ponad roku zmagań z pandemią, zamknięcia w domach, ograniczania kontaktów z innymi, wielu z nas tęskni za życiem towarzyskim i uczestnictwem w inicjatywach kulturalnych. Krakowska Noc Tańca to świetna propozycja łącząca jedno i drugie. Taniec to jedna z najstarszych sztuk, nierozerwalnie związana z ważnymi etapami w życiu ludzi, z wyrażaniem emocji. Tańcem można opowiadać różne historie, wyrażać kunszt artystyczny, a jednocześnie nie jest to dziedzina dostępna tyko wąskiemu gronu specjalistów. Taniec to jednocześnie znakomita forma rozrywki, umożliwiająca przyjemne spędzenie wolnego czasu, sposób na odreagowanie stresu i zachowanie dobrej kondycji.

 

Poloneza czas zacząć!

Czy trzeba wymieniać więcej powodów, żeby 13 czerwca i wziąć udział w Nocy Tańca 2021? Tak! Jest jeszcze jeden ważny powód: polonez. Tegoroczna Noc Tańca będzie się odbywać pod hasłem: „Poloneza czas zacząć”.

 

– Chcemy, aby 13 czerwca polonez połączył cztery sceny plenerowe: Mały Rynek, Rynek Podgórski, scenę przy Dworku Białoprądnickim oraz scenę Nowohuckiego Centrum Kultury i zamienił Kraków w miasto tańca. Dlaczego polonez? Trwa kampania wpisu poloneza na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, w którą mocno zaangażowane jest nasze miasto a zwłaszcza Balet Dworski Cracovia Danza. Noc Tańca będzie znakomitą okazją, by przypomnieć, jak ważną rolę w polskiej kulturze odgrywa polonez – taniec, który uznawany jest za nasz skarb narodowy i  element tożsamości – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

 

Inicjatorem wpisu poloneza na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO jest Romana Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza. Kampania, której głównym punktem będzie ogłoszenie wpisu poloneza na listę UNESCO, potrwa do końca 2023 roku. Towarzyszy jej wiele ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, których celem jest promocja tańca narodowego. Kraków odgrywa tu ważną rolę. Wynika to zarówno z doświadczeń naszego miasta zdobytych w związku z wpisem na listę UNESCO krakowskiego szopkarstwa, jak też z całokształtu działań Krakowa skoncentrowanych na trosce o tradycję oraz dziedzictwo.

 

Dodajmy jeszcze, że Cracovia Danza, która ma w swoim repertuarze aż 26 choreografii poloneza z różnych epok, autorstwa wielu choreografów, odegra szczególną rolę podczas tegorocznej Nocy Tańca, poświęconej polonezowi.

 

Różnorodne propozycje

 

Oprócz poloneza w programie Nocy Tańca znajdą się również spektakle i pokazy różnych stylów tanecznych, prezentacje autorskich projektów, warsztaty tańca, potańcówki oraz eksperymenty taneczne. Na pewno każdy znajdzie propozycję dla siebie. Szczegółowy program Nocy Tańca dostępny na stronie: www.krakowskienoce.pl.

Wstęp wolny.