górne tło

Nabór projektów do programu Noc Poezji 2020

Motywem przewodnim dziesiątej, jubileuszowej Nocy Poezji będzie PODRÓŻ, rozumiana bardzo szeroko. Zarówno jako podróż w czasie i pamięci, w poszukiwaniu prawdy, porozumienia, spełnienia, wspomnień, w sporze ze światem i Bogiem, ale także jako podróż literacka, zabawa słowem, eksperyment językowy, poezja z zastosowaniem nowych mediów, czy po prostu przygoda i doświadczanie wielokulturowości/ lekcje z wielokulturowości.

Podobno, jak powiedział św. Augustyn, „Świat jest książką i ci którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę”. A poezja jest jak podróż! Poezja jest „jak transfuzyjna krew dla pracy serca:/ choćby dawcy już dawno pomarli/ (…) ich krew żyje(…) i cudze ożywia wargi” [Ryszard Krynicki, „Poezja żywa”].

Poezja ma wiele twarzy, tyle ilu jest poetów, ile wierszy, ilu odbiorców! Różnorodność form poetyckich i języka przekazu poetyckiego odzwierciedla różnorodność światów, odmienny stosunek do siebie i do rzeczywistości. Ta różnorodność jest największą wartością naszego świata!

Jubileuszowa 10. Noc Poezji to znakomita okazja do podróży literackiej w ulubionym przez Państwa kierunku, bądź w nieznane….
 

Zapraszamy do składania oryginalnych, unikatowych propozycji!

CELE PROGRAMU NOC POEZJI 2020:

  1. poszukiwanie nowych, nowoczesnych i atrakcyjnych form promocji poezji,
  2. wspieranie kompetencji i praktyk czytelniczych, rozwijanie zamiłowania do czytania ze zrozumieniem, zachęcenie do własnych poszukiwań, interpretacji i reinterpretacji utworów poetyckich,
  3. integracja środowisk twórczych i artystycznych, instytucji kultury i organizacji pozarządowych, wydawców i księgarzy, mieszkańców oraz odwiedzających Europejskie Miasto Literatury UNESCO gości, wokół poezji i kultury słowa,
  4. zainteresowanie poezją i aktywizacja w ramach projektu zróżnicowanych grup odbiorców, w tym mieszkańców osiedli odległych od ścisłego centrum Krakowa.

PREFEROWANE FORMY REALIZACJI:

Najmilej widziane będą projekty podejmowane we współpracy przez kilka podmiotów, w innowacyjny sposób wspierające markę Krakowa jako miasta poetów i poezji.

Termin realizacji projektów: 10 października lub noc z 10 na 11 października 2020 roku.
Termin zgłaszania propozycji upływa w 16 kwietnia 2020 r.

Propozycje niskobudżetowych projektów, które mogłyby zostać ujęte w programie 9. edycji Nocy Poezji, można składać do Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK:

Przez projekt niskobudżetowy rozumie się projekt, w przypadku którego oczekiwany udział finansowy Miasta nie przekracza 12 tys. zł.
Propozycja realizacji projektu powinna zawierać:

  1. tytuł projektu,
  2. planowane miejsce i czas realizacji,
  3. opis koncepcji, w tym cel realizacji projektu,
  4. kalkulację kosztów,
  5. informację o przewidywanych adresatach projektu,
  6. krótką informację o autorze/ autorach oraz inicjatorach projektu (jeśli osoby lub podmioty nie współpracowały dotychczas z miastem Kraków), a także realizatorach/wykonawcach.

Organizator zastrzega sobie prawo wyboru projektów do programu Nocy Poezji 2020, uwzględniając ich atrakcyjność i oryginalność, w tym powiązanie z motywem przewodnim, charakter, lokalizację, adresatów projektu, a także ogólną kwotę zabezpieczonych na realizację programu środków. Postępowanie nie jest postepowaniem konkursowym. Osoby/podmioty, których propozycje będą uwzględnione w programie zostaną powiadomione o tym drogą mailową lub telefonicznie.

NOC POEZJI stanowi jeden z komponentów marki KRAKOWSKIE NOCE. Marka ta jest znakomicie rozpoznawana, stąd też wydarzenia Krakowskich Nocy co roku cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców jak i odwiedzających nasze miasto gości, niejednokrotnie specjalnie przybywających z tej okazji do Krakowa.

Zapraszamy Państwa do współtworzenia programu. Jesteśmy ciekawi Państwa propozycji. Dodatkowe informacje można uzyskać pod tel. 12 61 61 917.